Bezobalové ekologické nakupovanie

Nakupovanie v ekoobchode. Autor: Timea Marônková

Nakupovanie v ekoobchode. Autor: Timea Marônková

Aj v Starej Turej a okolí je stále aktuálny a čoraz väčší problém s množstvom vyhadzovaného odpadu. Jeho súčasťou sú aj nádoby od čistiacich prostriedkov či pracích gélov. Po vyminutí obsahu zvyčajne putujú do triedeného zberu alebo na skládku. Eko-spotrebitelia preto vítajú alternatívy priateľskejšie k životnému prostrediu.

Čapovaná drogéria

Nie úplným riešením, ale malým krôčikom k menšiemu množstvu produkovania odpadu dopomohla Beáta Gašparová zo Starej Turej, ktorá si otvorila vlastný obchodík s čapovanou drogériou. „Hlavným dôvodom k otvoreniu tohto obchodu bola skutočnosť, že mi záleží na životnom prostredí a to ma len utvrdilo v tom, aby som do toho išla,” ujasnila majiteľka predajne. Po absolvovaní potrebných legislatívnych krokov pri vybavovaní povolenia na zrealizovanie svojho podnikateľského zámeru vznikol jediný takýto ekoobchod v blízkom okolí.

Koncept čapovanej drogérie sa dostáva na Slovensko za zahraničia.: ,,Tieto výrobky sú vyrábané a balené v Taliansku a dovážané firmou so sídlom v Žiline. Keď sa produkt v bandaske minie, len sa jednoducho doplní bez zbytočne minutého plastu a iného odpadu“, uviedla majiteľka.

Šetrne k životnému prostrediu

Nakupovaním v tomto obchode môže každý zákazník pomôcť prírode, ktorá je našou nevyhnutnou súčasťou..Podľa slov Beáty Gašparovej, sú dve možnosti, ako prakticky na to: "Zákazníci si buď zakúpia nádobu, ktorú si po spotrebovaní produktu jednoducho umyjú a prídu znovu naplniť, alebo si nádobu môžu priniesť vlastnú.”

Škodlivosť produktov k životnému prostrediu je minimálna: ,,Všetky výrobky sú na 95% ekologické, bez zbytočných kovov a parabenov. Taktiež neničia živé baktérie v ekologických čističkách odpadových vôd, čo je voči prírode prijateľné". 

Pôsobenie na širokú verejnosť

Sortiment ekoobchodu je určený pre širokú verejnosť, ktorá ocení takúto pomoc v realizovaní svojho ekologického postoja a zároveň pre tých, ktorí nevedia, že zakúpením produktov v tejto predajni môžu pomôcť sebe aj prírode alebo len takéto možnosti ešte nevyužívajú. Podľa slov Beáty Gašparovej, rastie počet ľudí, ktorým záleží na osude našej modrej planéty a myslia ekologicky, aby chránili našu prírodu pre ďalšie generácie, čo sleduje na zvýšenom počte záujemcov o kúpu ekologického tovaru v jej predajni.

Na skutočnosť neekologického správania obchodných sietí poukazuje v rámci svojej aktivity žiačka Strednej odbornej školy v Starej Turej v súlade s myšlienkou: „Myslím a konám ekologicky.“ Rozhodla sa prebudiť enviromentálne cítenie nielen vo svojom blízkom okolí - v škole, u známych a rodiny, ale tiež upovedomiť širšie okolie o možnosti lepšieho, alternatívneho, bezobalového, ekologického nakupovania.

 

Meno autora/autorov: 
Timea Marônková
Škola: 
Stredná odborná škola, Športová 675, Stará Turá