Nakúpili "za babku"

Štvrtú júlovú sobotu bola pešia zóna pred radnicou znovu rušná a pritiahla Trnavčanov do centra mesta. „Blšák“ priniesol všehochuť nielen pre nakupujúcich, ale aj prizerajúcich sa, napríklad dizajnové kúsky, knihy a zároveň aj mnoho pekných, užitočných a funkčných vecí.

V sobotu 25. júla 2015 priestor pred radnicou ožil druhýkrát. Atmosféru starých čias vrátila do centra mesta nezisková organizácia Bronco v spolupráci s mestom Trnava. 

Už dopoludnia prúdili na pešiu zónu stovky ľudí, pretože v centre mesta sa opäť rozložili „blšie“ trhy. Predávajúci ponúkali svojim návštevníkom veci zo skríň a domácností, ktoré v sebe ukrývali nejaký svoj príbeh.

Na stolíkoch, vešiakoch a improvizovaných podložkách pešej zóny ponúkalo svoj tovar viac ako 50 predajcov. Ľudia, ktorí uprednostňujú skôr praktické veci, natrafili za pár eur na zachovalé oblečenie, obuv, kabelky, hračky, bytové a kuchynské doplnky či poháre na zaváranie. Nechýbali ani exkluzívne predmety z čias socializmu, bižutéria, starožitnosti či porcelán. Aj mladí ľudia, tínedžeri a deti si prišli na svoje. Pri troche šťastia si mohli odniesť rôzne módne doplnky, cédečka, dévedečka či hračky. Súčasťou „Blšáku“ bola aj burza kníh, ktorá bola vhodnou príležitosťou objaviť  knihy z detstva a zaspomínať si alebo natrafiť na chýbajúcu časť obľúbenej trilógie a skompletizovať svoju knižnicu.

Prišli sme len tak, popozerať sa a poprechádzať. Nákup neplánujeme. Lákala nás najmä atmosféra, je to iné, ako sa prechádzať po supermarketoch,“ zhodnotili dva staršie manželské páry.

Okrem predaja nebola núdza ani o výmenný obchod vecí, ktoré si nesú so sebou svoj príbeh. „Blšie“ trhy poskytli mnohým návštevníkom viac ako samotný predaj, pretože na „Blšáku“ sa ceny zjednávali, čo niektorým ľuďom prinieslo trochu emócií do ich nákupu.

Ľudia sa pri takýchto príležitostiach ľahšie zoznamujú a púšťajú do reči. Veľakrát objavia veci, ku ktorým sa im viaže nejaká spomienka či zážitok a popritom rozhovor spontánne prejde do ľudskej roviny. „Blšák“ nie je len o nakupovaní, ale aj o rozprávaní a spoznávaní sa.

O malé občerstvenie sa postarala nezisková organizácia Bronco, ktorá vo svojom „Kubík bistre“ ponúkala studenú polievku gazpacho. Návštevníci mohli ochutnať aj rôzne druhy koláčov, limonády či sladké dobroty. Milovníkom kávy spríjemnila deň pojazdná bicyklová kaviarnička.

„Blší“ trh ponúkol svojim návštevníkom za symbolické ceny nepotrebné, ale stále kvalitné veci ako napríklad oblečenie, knihy, hračky, ozdoby, CD a DVD nosiče, potreby do domácnosti..., ktoré ich súčasným majiteľom už doslúžili, avšak ešte môžu niekoho potešiť a opäť nájdu zmysluplné využitie.

Všehochuť "za babku"

Kubík bistro

Meno autora/autorov

Natália Horváthová

Veková skupina

11-14

Škola

Základná škola Jána Palárika Majcichov