Žiaci budú trénovať novinárske zručnosti v Tatrách


Vyše tridsať Mladých reportérov vo veku 11-20 rokov sa v stredu 8. júna stretne na tradičnom júnovom workshope v Tatranskej Lesnej. Čaká ich práca v teréne a tvorba reportáží na lokálne environmentálne témy. Svoje zistenia spracujú formou novinárskych článkov, videí a fotografií pod vedením skúsených lektorov z praxe i starších reportérov.

Stredajší program popoludní odštartuje fiktívny brífing, ktorý poukáže na problematické  rozvojové tatranské projekty. Žiaci a študenti si formou hry vyskúšajú štandardnú mediálnu situáciu a otestujú svoju schopnosť jednať pohotovo. Štvrtok sa vyberú na Popradské pleso spoločne so sprievodcom z TANAP-u. Účastníci budú pracovať v šiestich tímoch a tvoriť reportáže na časté témy ako stret turistov s medveďmi, či vzácna tatranská fauna a flóra. Zabŕdnuť môžu však aj do vplyvu umelého zasnežovania či turistických atrakcií na životné prostredie. Dohliadať a radiť s ich prácou im budú fotoreportér Radovan Stoklasa a novinárka z Trenčína Eva Mišovičová. Workshop sa koná od 8.-10.júla v Tatranskej Lesnej pod záštitou Centra environmentálnych aktivít Trenčín.

„Toto je už siedmy YRE workshop, od roku 2015 sme s reportérmi navštívili rôzne atraktívne miesta na Slovensku, ale vo Vysokých Tatrách budeme po prvý raz. Budeme obdivovať majestátne štíty i krásne plesá, predstavíme chránenú flóru a faunu, ale zároveň upozorníme na aktivity, ktoré sú hrozbou pre prírodu i životné prostredie. Vysoké Tatry nepotrebujú nič rozvíjať, uchovajme ich prírodnú krásu pre budúce generácie,“ hovorí Klaudia Medalová, koordinátorka programu. 

Júnový workshop je forma odmeny za prvé, druhé a tretie miesta v národnom kole súťaže Mladých reportérov pre životné prostredie http://www.mladireporteri.sk/pozname-vysledky-narodneho-kola-sutaze-mladych-reporterov-2022

Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je certifikovaný vzdelávací program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (FEE), určený mladým ľuďom vo veku 11–25 rokov. Do programu je zapojených viac ako 275 000 reportérov zo 42 krajín z celého sveta. Program YRE rozvíja environmentálne povedomie žiakov, mediálne zručnosti a aktívne občianstvo. Študenti skúmajú environmentálne témy vo svojom regióne v spolupráci so samosprávou, odborníkmi a dotknutou verejnosťou. Zistenia a vlastné návrhy riešení prezentujú širokej verejnosti novinárskou formou. Na Slovensku program koordinuje trenčianske Centrum environmentálnych aktivít, garantom je sieť environmentálne-výchovných organizácií Špirála, ktorá združuje neziskové mimovládne organizácie.

Kontakt: Adriána Henčeková, +421949181909

Meno autora/autorov: 
Adriána Henčeková
Vek autora/autorov: 
23