Deň Zeme nielen 22.apríla
V Púchove mladí reportéri stavali búdky pre vtáčiky.Autor: Jaromír Flaškár

Deň Zeme nielen 22.apríla

Vložil/a dňa 29.04.2020

Iba jeden deň v roku, vždy 22. apríla, patrí oficálne našej Zemi. Mladí reportéri pre životné prostredie však opäť dokázali, že každý nový deň máme šancu na zmenu k lepšiemu. Tento deň vnímajú skôr ako spoločný sviatok, kedy si môžu pripomenúť, čo kto robí pre našu planétu a tým motivovať aj ďalších.

Piata výzva zo série „My všetci sme reportéri“ patrila práve Dňu Zeme, ktorý si Mladí reportéri a všetci zapojení pripomenuli tento rok 22.apríla netradičným spôsobom. „Klasický Deň Zeme s aktivitami v teréne sme tento rok usporiadať nemohli, tak sme v rámci výzvy My všetci sme reportéri vyzvali našich reportérov a pedagógov Zelených škôl, aby publikovali na sociálne siete správy o svojich malých činoch pre Zem. Do výzvy sa zapojilo viac než 40 jednotlivcov i škôl, čo nás naozaj potešilo. Vnímame ako dôležité hovoriť na sociálnych sieťach o tom, čo sme každý sám za seba ochotný robiť pre lepšie životné prostredie,“ povedala o výzve Klaudia Medalová, koordinátorka programu Mladí reportéri pre životné prostredie. V tento deň predstavili iniciatívu i médiám, ktoré potešili záujmom o bližšie informácie o aktivitách.

Príjemným prekvapením pre koordinátorov programov bolo, že ani jeden zo zverejnených príspevkov sa netýkal triedenia odpadu. Všetky boli zamerané na skutočné výzvy v ochrane prírody ako upcycling, znižovanie množstva odpadu a eko-friendly domácnosti i školy.

Eva Mančíková zo Serede uvádza, že ako rodina sa snažia nakupovať v bezobalových obchodoch, čím postupne znižujú množstvo odpadu z domácnosti. Inyia Govender zo Zaježovej koná pre Zem takto: „Kupujem mlieko a vajíčka lokálne, sezónne a bez obalu u susedov.“

Odborné učilište internátne v Lučenci, ktoré vzdeláva a vychováva žiakov so zdravotným znevýhodnením tiež prijalo výzvu ku Dňu Zeme.  „Ušili sme si vrecká zo starých záclon, s ktorými chodíme na nákupy aj v rámci odborného výcviku budúcich kuchárov. Nakupujeme pokiaľ je to možné, lokálne potraviny. Tiež sme si vysadili dvanásť ovocných stromov, pestujeme si vlastné bylinky, zeleninu, tekvice, máme jedlý živý plot,“ napísala Eva Hukkelová, koordinátorka Zelenej školy.

Centrum environmentálnych aktivít Trenčín a Zelená škola spolu už od 28. marca - Hodina Zeme - realizujú iniciatívu My všetci sme reportéri. Jej cieľom je rozšíriť mladým ľuďom obzory v oblasti životného prostredia a rozvíjať zručnosti v oblasti sociálnych médií. Kancelárie oboch programov zadávajú každý týždeň novú výzvu na sociálnych sieťach. Témy jednotlivých výziev apelujú na rôzne problematické oblasti ako napr. znečistenie životného prostredia, predstavujú Zero  Waste spôsob života, nakupovanie výrobkov od lokálnych predajcov a iné.

Reportérsky Deň Zeme v médiách 

Úspech výzvy publikovať malé činy pre Zem zaujal aj RTVS, ktorá priniesla reportáž vo večerných správach ešte 22. apríla.

Reportáž ku Dňu Zeme - správy RTVS 

Mladí myslia na prírodu: Aj vďaka nim je v Trenčíne o niečo krajšie, VIDEO (Trenčín dnes)

Aký bol Deň Zeme v trenčianskej Zátoke pokoja? (My Trenčín)

Earth Day- Mayday! Mayday! Výzva Dňa Zeme (Ženský web)

Dnes je Deň Zeme, myslime na ňu, urobme niečo pre ňu (trencin.sk)

Trenčín: Výzva My všetci sme reportéri zvyšuje povedomie o životnom prostredí (Enviro portál)

Dni venované Zemi  (Púchovské noviny)

Priložené obrázky