Prevzaté správy zo Slovenska

17.08.2018
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám je jedným z najdôležitejších zákonov garantujúcich občianske práva a kontrolu moci verejnosťou. Vláda Slovenskej republiky sa rozhodla tento zákon zmeniť. Sme pripravení diskutovať o riešeniach, ktoré tento zákon vylepšia, nie o pokusoch smerujúcich k obmedzovaniu práva verejnosti na informácie.
17.08.2018
Úrad vlády Slovenskej republiky bez diskusie s verejnosťou predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o petičnom práve. Upravuje tak zákon o jednom zo základných politických práv občanov - petičnom práve.
17.08.2018
Podľa poslancov mestskej časti Karlova Ves je zákon o slobodnom prístupe k informáciám dôležitým nástrojom kontroly samosprávy občanmi ale aj samotnými poslancami. Vyzývajú aj ďalších poslancov samospráv, aby podporili výzvu iniciatívy Za dobrý zákon o prístupe k informáciám" a princípy dobrého infozákona.
17.08.2018
V týchto dňoch sa podnikatelia, ale aj jednotlivci môžu rozhodnúť využiť svoje právo, rozhodnúť o použití sumy 2% z daní ktoré odvedú štátu v prospech „svojej“ mimovládnej organizácie - v prospech „svojho“ verejného účelu ktorý táto organizácia napĺňa.
17.08.2018
Voľby prezidenta Slovenskej republiky v marci 2014 rozhodnú o tom, či ostane na Slovensku uchovaná základná deľba moci, alebo sa všetká moc dostane do rúk jednej politickej strany. Podľa všetkých výsledkov výskumov verejnej mienky má v druhom kole protikandidát Roberta Fica reálnu šancu stať sa prezidentom Slovenskej republiky, pokiaľ ho budú voliť voliči všetkých rozhodujúcich protikandidátov z prvého kola.
17.08.2018
Občianske združenie Divé maky už po druhýkrát organizuje od 7. do 13. apríla 2014 Gipsy Food Festival. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov je festival možnosťou, ako sa zúčastniť na veľmi chutnej forme verejnej zbierky.
17.08.2018
Vážený pán prezident, prelomte mlčanie a vyjadrite solidaritu s obyvateľmi Gazy. Niekoľko izraelských civilistov bolo zabitých aj ostreľovaním Hamasu. Aj oni a ich rodiny si zaslúžia vyjadrenie solidarity. Každý násilne ukončený ľudský život je tragédiou. Masaker sa však odohral v Gaze.
17.08.2018
O necelé dva týždne nás opäť čakajú komunálne voľby a nálada medzi ľuďmi sa zdá byť zase o niečo mizernejšia, ako minule. Tentokrát sa voľby stretnú temer presne so štvrťstoročím našej spoločnej snahy o demokraciu.
17.08.2018
Spravovanie vecí verejných nie je politickým bojom, nemôže sa zataviť ani 60 a ani 6 dní pred Voľbami. Ak nemá byť zajtra odpoveďou na otázku „ Čo môžem ešte spraviť pre lepšie vzdelanie mojich detí?“, ich vozenie do škôl v susednom Rakúsku, musím dnes nabrať odvahu a verejne podporiť štrajk učiteľov.
17.08.2018
Otvorený list rodičov žiakov ZŠ Tupolevova v Bratislave vyjadrujúci nespokojnosť so súčasnou situáciou v školstve, vyjadrujúci podporu požiadavkám Iniciatívy slovenských učiteľov.
10.07.2018

Priatelia lesa,
prosíme, podporte hromadnú pripomienku VLK-a k lesnému zákonu: http://www.ekoforum.sk/peticia/zakon-o-lesoch-vlk
Čas je do 13. júla 2018 (piatok), potrebujeme čo najviac podpisov.
Chceme, aby lesný zákon konečne rešpektoval zákon o ochrane prírody a krajiny.

Podstata našich trestných oznámení na rúbanie stromov v našich lesoch spočíva v tom, že napádame fakt, že lesníci tvrdia, že "bežné lesné hospodárenie" nepoškodzuje chránené druhy rastlín a živočíchov. Nie je to pravda.

čítať viac

27.06.2018

V pondelok 25.6.2018 podvečer poslanci NR SR posunuli do druhého čítania návrh novely zákona č. 309/2009 Z.z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie.

Je to veľký úspech, ale zatiaľ len prvý krok k tomu, aby bol BIOMASAKER zastavený.

Výsledok hlasovania

čítať viac

19.06.2018

Priatelia,
už tretí krát sa do Národnej rady dostáva návrh zákona na zrušenie dotácií na spaľovanie biomasy v elektrárňach.
Pomôžte a tiež napíšte e-mail poslancom, aby hlasovali za zachovanie našej krajiny.
Všetky potrebné informácie a adresy nájdete tu: https://biomasaker.wolf.sk/
Zastavme definitívne BIOMASAKER!

Ďakujeme za pomoc.

03.06.2018

"Dni zelených škôl" aj tento rok prebehli úspešne. Zapojilo sa do nich 34 škôl z celého Slovenska. Všetkým školám, ktoré počas dvoch týždňov venovali množstvo energie environmentálnym vzdelávacím aktivitám, patrí naše veľké uznanie. Na základe záverečných správ, ktoré nám boli zaslané, sme vybrali 6 inšpiratívnych škôl, ktoré od nás získavajú odmenu v podobe odpustenia registračného poplatku programu Zelená škola pre ročník 2018/2019.

SÚ TO:

Základná škola s materskou školou, I. Madácha 3, Dolná Strehová

Základná škola s materskou školou, Na Výhone 188

Moravany nad Váhom Gymnázium, Školská 2, Dubnica nad Váhom

Stredná odborná škola, I. Krasku 491, Púchov

Materská škola, Kriváň 597, Kriváň

Materská škola Lienka, SNP 9, Želiezovce

 

Gratulujeme víťazom.

 

Obrazok-clanok-titulka: 
24.05.2018

V piatok 25.5.2018 vás pozývame do Bratislavy na klubovú akciu Tlak – Green Edition, ktorá časťou vstupného podporí LZ VLK.

čítať viac

22.05.2018
Deň Zeme neoslavujeme len jeden deň, tento "deň" trvá po celý rok. V apríly však školy majú možnosť vybehnúť aj do ulíc a upozorňovať tak nie len ostatných žiakov, ale aj širšiu verejnosť o výzvach, ktorým v dnešnej dobe čelíme. Inak nebolo ani v "elektroodpaďáckych" tímoch, ktorí okrem osvety v škole okúsili, ako to je výjsť von do ulíc a tak predstaviť ľuďom svoje pocity, názory a podať nie veľmi pozitívne  informácie, čo sa okolo nás deje.

Projekt ElektroOdpad-Dopad sme v pilotnom ročníku ukončili úspešne. 10 školských tímov usporiadalo 10 podujatí, na ktorých žiaci hovorili spolužiakom, učiteľom, rodičom aj širšej verejnosti o problematike elektroodpadu. Účastnící boli oboznámení s tým, čo všetko je potrebné na výrobu a likvidáciu elektrozariadení. Zistili, ako škodlivo vplýva nie len na naše zdravie ale aj na celé životné prostredie nadmerné užívanie a kupovanie mobilov, ako ťažko pracujú deti v baniach na ťažbu koltánu v Kongu, alebo ako napr. v Číne celé rodiny pracujú na nelegálnych skládkach elektroodpadu bez ochranných pomôcok a bez dodržiavania ich základných ľudských potrieb. Okrem akčných dní však školy realizovali aj iné aktivity počas celého školského roka.

Čo sa školám podarilo za celý školský rok?

  • akčné tímy sa zúčastnili dvoch kurzov vo Zvolene a v Žiline
  • od októbra do marca žiaci realizovali rovesnícke vzdelávania na svojich školách, do ktorého sa zapojilo spolu 1 194 žiakov
  • prostredníctvom aprílového rovesníckeho vzdelávania, kvízov, prednášok, diskusií a infostánkov sa počas Dní Zeme do problematiky ponorilo viac ako 1 850 účastníkov
  • školy od októbra do mája spolu vyzvierali viac ako 9 600 kg elektroodpadu
  • žiaci plnili rôzne menšie úlohy zadávané počas školského roka, ktoré sami vypracovali a s údajmi ďalej pracovali počas rovesníckeho vzdelávania

Za aktivity, zapojenie komunity a vyzbieraný elektroodpad chceme spoločne s našim partnerom SEWA, a.s školy oceniť aj darom - vzdelávacími pomôckami, ktoré budú žiaci a učitelia môcť využívať počas vyučovania nie len environmentálnej výchovy. 

V zbere a ostatných aktivitách boli najúspešnejšie tieto školy:

1. Základná škola A. Sládkoviča, Sliač 

2. Základná škola, Cesta na vŕšku, Marcelová

3. Základná škola, Rastislavova ulica, Prievidza

Tieto tri školy spoločne vyzbierali takmer 8 ton elektroodpadu. Ale keďže všetky školy sa výborne zapájali a boli aktívne, ohodnotíme malým darčekom aj najaktívnejšiu triedu a žiakov z každej školy.

Chceme sa pilotným školám a akčným tímom poďakovať za vynaloženú aktivitu a zapojenie sa do projektu. Do budúcna želáme veľa úspechov, nadšenia a ďalších aktívnych žiakov, ktorým otázka životného prostredia nie je ľahostajná.

 

Jana Lapínová, koordinátorka projektu ElektroOdpad-Dopad

 

 

 

Obrazok-clanok-titulka: 
18.05.2018

Pozývame vás na Čergov, už tento víkend:

Stretnutie pri ohni s Chmurnikom - Zavýjanie