Mnoho žiakov sa stravuje v školskej jedálni. Každému však chutí niečo iné a preto sa veľakrát stane, že obed ostane nedojedený.
Mladí reportéri si preto dohodli stretnutie s vedúcou školskej jedálne p. Máriou Böhmerovou, aby zistili informácie ohľadom nezjedeného jedla. Zaujímalo ich, kam putuje jedlo, ktoré sa na obedy nedoje, či sa môže použiť na prikrmovanie hospodárskych zvierat a či je možné nevydané jedlo poskytnúť napríklad bezdomovcom. „Zvyšky z obedov každý týždeň zváža firma Brantner Nova, ktorá sa zaoberá zberom, prepravou a spracovaním odpadu nášho mesta. Nesmú sa dávať ošípaným, aby sa neprenášali rôzne vírusy a baktérie. Nevydané jedlo nie je možné dávať bezdomovcom, pretože sa po dvoch hodinách začne rýchlo kaziť. Taktiež preto, lebo pre každú osobu sú presné porcie.“
Na otázky ohľadom likvidácie odpadu z obedov odpovedala Ing. Švaňová, pracovníčka firmy Brantner Nova. „Zvyšky z jedálne sa odvážajú do firmy Kosit v Košiciach. Tam sa jedlo spaľuje. Zo školskej jedálne ZŠ Ing. O. Kožucha sa za rok 2014 odviezlo 252 kg zvyškov a 5 litrov použitého oleja. V rámci mesta sa zo základných a materských škôl odviezlo 5 ton zvyškov a 230 litrov použitého oleja.“
Mladí reportéri uskutočnili anketu medzi žiakmi školy, v ktorej položili štyri otázky. Na otázku koľkokrát za týždeň nezjedia celý obed, bola odpoveď, že priemerne dvakrát. V druhej otázke zisťovali, prečo žiaci obed nezjedia. Najčastejšou odpoveďou bolo, že im jedlo nechutí. V ďalších dvoch otázkach ich zaujímalo, aké je najobľúbenejšie a najmenej obľúbené jedlo. Medzi najobľúbenejšie jedlá patria halušky, buchty a palacinky a naopak medzi najmenej obľúbené jedlá zaradili jedlá z rýb, jedlá z húb a vo všeobecnosti polievky.
Pozorovanie spolužiakov v jedálni ďalej ukázalo, že napr. starší spolužiaci sa na polievku ani nepozrú a hneď si idú po druhé jedlo, ktoré taktiež často nezjedia. Párkrát sa stalo, že si žiaci ani nesadli s tanierom za stôl, ale plný ho odniesli k okienku, kde sa celý obed vyhodil medzi ostatné nedojedené zvyšky.
Týmto správaním sa žiaci podieľajú sa tvorbe zbytočného odpadu, ktorý sa musí následne zvážať a spaľovať, čím opäť podporujú produkciu znečisťujúcich látok v ovzduší. Jedným z riešení by mohlo byť, keby si deti napr. buchty, placky a iné jedlá, ktoré nedojedia, dali do desiatovníkov a následne zjedli na olovrant alebo ponúkli spolužiakov. Keďže jedálny lístok je uverejnený na celý týždeň, ďalším by bolo odhlásenie sa z obeda, o ktorom vedia, že im nebude chutiť. Je to vždy lepšie, ako obed vyhodiť.
Frederika Kočíková, 12 rokov
Spolupracovali:
Aneta Frličková, 12 rokov
Jozef Širák, 13 rokov
Jakub Pollák, 12 rokov
Kristína Horváthová, 13 rokov
Viktória Jakubcová, 13 rokov
7.A, ZŠ Ing.O.Kožucha 11, Spišská Nová Ves