KEĎ STRETNUTIE INŠPIRUJE...

Vložil/a admin dňa 13.11.2014

Medzinárodný YRE LITTER LESS INTERNATIONAL WORKSHOP sa tento rok začal 30. októbra v meste Cascais v Portugalsku. Trval päť dní a bol plný pestrého a zaujímavého programu. Každý z nás, Mladých reportérov pre životné prostredie, si prišiel na svoje, portugalskí organizátori pripravili stretnutia s mnohými výnimočnými ľuďmi. Jedným z nich bol aj Phillipe Saugier, zakladateľ programu YRE.

Dostali sme príležitosť dozvedieť sa takpovediac z prvej ruky všetky zaujímavé informácie o založení tohto programu, jeho myšlienke a posolstve. Phillipe Saugier už 20 rokov zanietene navrhuje a uvádza do života medzinárodné projekty zamerané na vzdelávanie. Sú zamerané predovšetkým na interkultúrny dialóg, medzinárodnú spoluprácu mládeže a využívanie inovácií v environmentálnom vzdelávaní v školách. Phillipe získal mnoho skúseností aktívnou spoluprácou s vládnymi, mimovládnymi i vzdelávacími inštitúciami v takých oblastiach, akými sú napríklad HIV/AIDS, klimatické zmeny, prevencia násilia a medzinárodná pomoc. Uvedomil si, ako veľmi vzdelávanie môže prispieť k tomu, aby z mladých ľudí vyrastali uvedomelí globálni občania, ktorým nebude budúcnosť našej planéty ľahostajná. Kreatívne a inovatívne metódy a učebné postupy vo formálnom i neformálnom vzdelávaní sú cestou, ktorá môže mladých zaujať a ukázať im nutnosť riešiť globálne problémy.

V pútavom rozhovore nám Phillipe vysvetlil, prečo sa rozhodol založiť projekt YRE. Prvotným impulzom bola jeho láska k vede, poznávaniu a skúmaniu najrozmanitejších myšlienok a nápadov. Ako sám povedal, hľadanie vecí, ktoré nie sú zrejmé na prvý pohľad, ale častokrát sú ukryté pod povrchom, je pre neho vzrušujúcou zábavou. Keď rozbiehal projekt YRE, získal aj mnoho ďalších potrebných zručností, naučil sa pracovať v tíme, riešiť problémy. Tvrdí že samotné informovanie o existujúcich problémoch nestačí. Podstatné je vzdelávanie a výchova. „Môžeš byť lekárom, fajčiť a vedieť, že fajčenie zabíja, no aj tak budeš kvôli nejakému dôvodu fajčiť aj naďalej. Vedomosti nie sú úplnou ochranou,“ vysvetlil nám Phillipe. Vyzval nás k tomu, aby sme sa sami seba spýtali, čo môžeme urobiť pre to, aby sme zmenili myslenie ľudí a ich postoj k ochrane životného prostredia. „Všetko čo urobíme pre životné prostredie je pre nás, a pre mier,“ zdôraznil v závere rozhovoru zakladateľ YRE, Phillipe Saugier .

A čo ma v stretnutí s týmto mimoriadne inšpiratívnym človekom oslovilo najviac? Phillipe verí, že keď sa spoja ľudia z rôznych krajín sveta, dokážu toho veľa. Je presvedčený, že vznikne mnoho kreatívnych nápadov, nových postupov a riešení problémov a tak sa viditeľne zlepší aj náš život. Aj pre túto myšlienku sa mi medzinárodný workshop veľmi páčil.

Stretnutia so zaujímavými ľuďmi z rozmanitých kútov sveta, nové zážitky, ale najmä nové priateľstvá – aj to bol pre nás YRE Litter Less International 2014. Pracovné zanietenie pri riešení problémov životného prostredia, nadšenie pri písaní reportáží priamo v teréne, sústredenosť pri tvorbe záverečných prezentácií, ale i vzájomné spoznávanie našich kultúr a tradícií – to všetko sú pocity, ktoré ešte dlho pretrvajú v našich mysliach i srdciach. YRE workshop, bol si nezabudnuteľný!

 

autorka: Patrícia Beličková, Gymnázium M. R. Štefánika Nové Mesto n. Váhom

Priložené obrázky
KEĎ STRETNUTIE INŠPIRUJE...
KEĎ STRETNUTIE INŠPIRUJE...
KEĎ STRETNUTIE INŠPIRUJE...