Klimatická konferencia už po tretíkrát na Slovensku

Klimatická konferencia už po tretíkrát na Slovensku. Autor: Matej Majerský
Plagát ku konferencii. Zdroj: https://www.climateconference.sk/inpage/ccsk/

Klimatická konferencia už po tretíkrát na Slovensku. Autor: Matej Majerský

Riešenie klimatickej krízy na Slovensku ľudsky a zrozumiteľne

Koľko nám ostáva času? Zachováme život na tejto Planéte? Nie je neskoro začať konať? Je nutné panikáriť? Aj tieto otázky rezonovali na v poradí už tretej Klimatickej konferencii, v nedeľu 6.októbra, v bratislavskej Starej Tržnici. Podľa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy už ako ľudstvo nemáme veľa času, aby sme dokázali zabrániť nezvratnému otepľovaniu spolu s jeho následkami.

Klimatické zmeny sú čoraz viac diskutovanou témou aj na Slovensku. Niektorí sú klíma skeptici, iní panikária a ďalší hovoria, že je to téma pre vedcov. Tieto zmeny však neovplyvňujú len životy ľudí, ale aj život rastlín a živočíchov. „Často sa stretávame s argumentom, že ja nie som ten typ človeka, ktorý by túto problematiku riešil. Klíma nie je témou len pre enviro zmýšľajúcich či „zelených“ ľudí. Je to téma pre nás všetkých,“ otvorila konferenciu hosťujúca vedkyňa, profesorka a riaditeľka Climate Science Center Katharine Hayhoe.

Konferencia spojila vedcov, klimatológov, psychológov, pedagógov, aktivistov či bežných občanov, ktorým nie je stav našej planéty ľahostajní. Súčasťou celého dňa boli diskusie na témy ako: Prečo sme ochotní klimatickú zmenu ignorovať? Ako sa média stavajú k tejto téme? Prichádzame o kľúčové ekosystémy našej planéty! Súčasné nastavenie spoločnosti nie je trvalo udržateľné.

Počas konferencie sa konali aj praktické workshopy. Jedným z nich niesol názov Svet očami novinára. Na workshope sme si ako účastníci mali možnosť priamo vyskúšať, ako nás klame náš vlastný mozog a ako ľahko sa necháme ovplyvniť rôznymi čiastkovými informáciami, alebo len nedostatočnou pozornosťou. Na workshope o ekologickom turizme sme prakticky premýšľali aké nebezpečenstvo predstavujú turisti pre prírodné i kultúrne pamiatky a uvažovali o možných riešeniach ako pomôcť eko turizmu na Slovensku aj v zahraničí.

Organizátori si dali záležať aj na výbere obeda, ktorý bol vegánsky a podávaný v riade zo zlisovaných pšeničných otrúb.

Konferenciu zorganizovala televízna redaktorka a moderátorka Daniela Piršelová a Peter Krajčík. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Záštitu prevzala aj organizácia WWF Slovensko, ktorá zastupuje WWF- Svetový fond na ochranu prírody.

 

Meno autora/autorov: 
Adriána Henčeková
Vek autora/autorov: 
20 rokov
Škola: 
Univerzita Komenského, FiF, boZu