Fotogaléria

Kliknutím na fotografiu ju zväčšíte.

 

Autor: Mária Jánošíková

Spolu aj za plot

Jednou z aktivít Komunitného akčného dňa – Litter Less: Separuj – Znovupoužívaj – Minimalizuj, ktoré pripravili Mladí reportéri pre životné prostredie zo ZŠ Jána Palárika Majcichov, bolo naučiť komunitu obce Opoj správne stačiť PET fľašu pred separovaním.

Odpad vzduch nepotrebuje

Zaujímavé riešenie nabíjania elektromobilov v centre Paríža. Kým si zákazník posedí pri obľúbenej kávičke, nabije si aj batérie v aute...

Kaviareň či pumpa ?

Počas krátkeho výletu do Paríža ma zaujali tieto mestské bicykle. Požičanie na jazdu bicyklom je do 30 minút zadarmo. Takéto stojany sme videli na mnohých miestach a tiež sme stretávali mnoho ľudí jazdiacich na týchto bicykloch. Zdalo sa mi to ako dobrý nápad ako sa ekologicky presúvať uličkami Paríža.

Fungovalo by to aj na Slovensku?

Slez maurský priaznivo pôsobí na dýchacie cesty. Jeho kvety sú jedlé.

Zberačka slezu na ekofarme v Podskalí

Bio pestovanie je bez pesticídov a preto pomáha chrániť ohrozené včely.

Včelí raj

Eko farma v Podskalí chová vďaka vhodným podmienkam svetovo uznávané plemeno hovädzieho dobytka Aberdeen Angus.

Angus na paši - Podskalský Roháč

Aj ľudia sa delia na tých s ekologickým myslením a na tých ľahostajných... 

(Ne)ekologická reklama

Rieka Váh preteká mestom Liptovský Hrádok. Okrem vodných športov k nej chodia obyvatelia a turisti za oddychom. Nepríjemne ich však môže prekvapiť množstvo odpadu, ktorý na brehoch tejto rieky nájdeme.

Dobicyklované

Workshop v Liptovskom Hradku

Aďka a Miška. Autor: M. Zenkova
Autor: M. Zenkova

Náš slovenský turistický ruch

Turistický ruch...

Drevo a Rizo :)

V teréne

Ako sa strom nádherne odrážal v mláke po daždi v Tatrách.

Kus lesa

nadej v mláke vody

Nadej v mláke vody

V regióne Liptova sa za posledných 10 rokov vyťažilo najviac dreva na Slovensku. Motiváciou na ťažbu dreva je vidina rýchleho a dobrého zárobku.

Ešte ich pár ostalo

Stromy rastú dlhé roky, kým sa z nich stane to, čo vyrúbeš za pár minút. Žijú v lese a neobmedzujú ťa v živote. Nerozhoduj o ich osude, nenechaj ich skončiť na píle! (fotografia je zachytená tajne, v hustých kríkoch, do ktorých som vliezla aby som odfotila osud stromov z tatranských lesov)

Rozhodol si o mojom osude

Chceš, aby tvoj výhľad na Tatry bol orámovaný odpadom? Alebo chceš vidieť rúbaniská bez jediného stromu?  Dýchaš kyslík, ktorý ti dali, schovávaš sa v tieni, ktorý ti dali, pozeráš sa na zver, ktorej dali život, piješ vodu, ktorá im patrí. Nenič svoju matku prírodu!

"Dala som ti z mojej vody, ale ja nechcem tvoj plast." Príroda

Mladi reportéri pre životné prostredie dokumentujú vyvážanie dreva z územia Národného parku Nizke Tatry. Cesta Čertovica - Vyšná Boca. 

Dokumentácia transportu dreva
Autor: Juraj Rizman

Odraz práce mladých reportérov.

Mladí reportéri vyrazili do terénu

Zo života na workshope...

Selfie alebo svojka ? :)

Turistika

Cyklisti

TANAP

TANAP

Strom v plnej krase. 

Sila a zdravie

Rada fotografujem rôzne miesta z iných uhlov pohľadu. Keď som sa zadívala do jeho okuliarov, videla som nádherný odraz Tatier, ktorý som chcela zachytiť na fotografiu.

Obraz Tatier v odraze

Aj Slovensku máme miesta, ktoré zaujmú svojou krásou. Treba si ich chrániť, je to predsa naša príroda.

Nekonečné kopce

Jedným z  problémov Národného parku Nízke Tatry je výrub lesov. Kvôli krátkodobému zisku ničíme prírodné bohatstvo. Región má pritom obrovský potenciál pre rozvoj udržateľného turizmu. 

Vraždíme sa vlastnou chybou

Sledujem prírodu Tatier, ktorá mizne pred mojím zrakom ako hmla zavčas rána, činnosťou ľudskej rasy.

Krása Tatier neuteká, to my ju utláčame

Koľkí z nás budú ostrihaní dohola?

Nový strih

Rástol som roky, vyrúbať ma stihli za pár minút.

Ľudská duša sa podobá na letokruhy stromu.

Čo po nás zostane ?

Posledné?

Na workshope fotíme výruby v Národnom parku Nízke Tatry.

Reportérskym okom

Slnečné lúče sa prechádzajú po rúbaniskách, ktoré vytvoril človek.

Pohrebisko stromov

V NAPANTe sa stále ťaží. Koľko nás bude o rok?

Iba päť nás prežilo

Všetci hľadáme správny smer. Nájdeme ho ? 

Možnosť výberu

Na našej uponáhľanej ceste životom by sme sa mali občas na pár minút zastaviť a obzrieť sa. Zhlboka sa nadýchnuť, vychutnať si danú chvíľu a zamyslieť sa nad tým, čo je skutočne dôležité.

Nad lesom sa zmráka

Tam, kde niečo končí, tam niečo iné začína. Rovnako ako na tejto fotografii - vzadu sú veľké vyrúbané plochy ale tento nový, mladý stromček nám dáva novú nádej.

Nový život

Kríž je symbol nádeje a Ježiš je symbol znovuzrodenia. Rovnako ako naša príroda má ešte stále nádej na obnovenie. Ak  sa dnes niekto pozrie na horu, je to smutný pohľad, ale stále to môžeme zmeniť!

Smutný pohľad

Toto bol les...

Cintorín

Mŕtvy strom je miestom vzniku nového života.

Kolobeh života

Mladí reportéri dokumentujú ťažbu dreva v národnom parku Nízke Tatry. 

Stop výrubu lesov

ZŠ Jána Palárika Majcichov zorganizovala v spolupráci s Obecným úradom Vlčkovce a miestnou ZŠ s MŠ Komunitný akčný deň v rámci Kampane LITTER LESS za menej odpadu programu Mladí reportéri pre životné prostredie.

Nech o nás vedia všetci. KAD – Litter Less – Kampaň za menej odpadu bol publikovaný  súkromnými internetovými novinami a internetovou televíziou: reporter24.sk Autor: Šimon Michálek
Učíme sa navzájom.Nielen žiaci ZŠ Jána Palárika Majcichov odovzdávali svoje vedomosti, ale aj deti z miestnej ZŠ s MŠ prezentovali ich znalosti v problematike odpadov. Autor: Ondrej DomiU
Triedim, triediš, triedime - životné prostredie šetríme. Jednou z aktivít bolo naučiť najmä deti správne separovať odpad, aby získané zručnosti priniesli aj do ich domovov. Autor: Ondrej DomiT
Z regiónu to najlepšie. Ochutnávka výrobkov z miestnej Farmy, ku ktorým bežný občan nemá prístup. Celá produkcia je zameraná na export do Nemecka firmou McDonald´s. Autor: Ondrej Domin
Tvoj názor je dôležitý. Mladých reportérov pre životné prostredie zaujímal názor na akčný deň. Autor: Ondrej Domin
V zornom poli Mestskej Televízie Trnava. Regionálnu televíziu zaujala naša kampaň za menej odpadu. Autor: Šimon Michálek