Ako natočiť videoreportáž – praktický workshop

Vložil/a admin dňa 22.02.2016

Záverečné prezentácie veselých videoreportáží

Druhý ročník video-workshopu sa uskutočnil 18.februára 2016 na Gymnáziu M.R. Štefánika v Novom meste nad Váhom pod vedením skúseného režiséra Mareka Janičíka, ktorý je zároveň koordinátorom programu Mladí reprotéri pre životné prostredie na Súkromnej základne škole v Novej Dubnici. Workshopu sa zúčastnilo 34 žiakov a pedagógov z deviatich základných a stredných škôl, zapojených do kampane Litter Less pre menej odpadu.

Prvým bodom programu bola prednáška o tom, ako spraviť kvalitnú video reportáž. Marek Janičík si ako pomôcku pre mladých reportérov nachystal brožúru Ako natočiť videoreportáž, ktorej je autorom . Lektor s dávkou humoru reportérom vysvetlil, ako byť lepší v tom, čo robia.

Program pokračoval spoločným sledovaním „domácej úlohy“ - krátkych reportáží, v ktorých reportéri predstavili svoje tímy. Všetci to zvládli bez väčších komplikácií, aj keď, ako povedal Marek Janičík, „stále je čo zlepšovať a zdokonaľovať“.

V ďalšom bloku boli reportéri rozdelení do skupín. Každý tím dostal za úlohu natočiť vtipnú reportáž zo života školy na Gymnáziu M. R. Štefánika. Reportéri mali na zhotovenie vymedzený čas a do poslednej chvíle pracovali na strihaní reportáží. Vyskúšali si tak prácu pod tlakom, čo je u profesionálnych reportérov na každodennom poriadku. Nakoniec to všetky tímy zvládli a výsledkom boli štyri úsmevné reportáže.

Workshop bol pre mladých reportérov skvelou možnosťou nasať nové informácie a zdokonaliť sa.

Matej Majerský, SOŠ Polygrafická

Fotografie: Klaudia Medalová

Záverečné prezentácie veselých videoreportáží
Predstavenie nového manuálu Mladých reportérov
Marek Janičík pre TV Pohoda
Spolu po workshope
Striháme svoje prvé video
Profi team Polygrafická
Pohľad do lavíc