Mladí reportéri idú príkladom – aj na Deň Zeme

Napospas okoloidúcim. Mária Jánošíková, 13 r.
Vložil/a admin dňa 21.04.2016

Mladí reportéri pre životné prostredie idú príkladom – čistia brehy riek, zelené verejné priestranstvá a učia mladších spolužiakov, ako separovať a minimalizovať odpad. Na Deň Zeme 2016 predstavia svoje aktivity na zlepšenie životného prostredia širokej verejnosti v Trenčíne a Novej Dubnici.

Mladí reportéri pre životné prostredie vo veku 11-21 rokov upozorňujú na problémy miestneho životného prostredia formou článkov, fotografií a video-reportáží. V rámci Komunitných akčných dní, organizovaných v rámci kampane LITTER LESS pre menej odpadu, pomáhajú priamo v teréne a prezentujú svoje aktivity a tipy na minimalizáciu odpadu širšej komunite.

Trenčín: Mladí reportéri vyčistia Brezinu, na námestí ho budú s okoloidúcimi separovať

Komunitný akčný deň v Trenčíne organizujú Mladí reportéri pre životné prostredie zo Základnej školy Dlhé Hony pod vedením pedagóga Ľuboša Gondára.

Skupina 25 žiakov sa vyberie o 8:30 do Lesoparku Brezina so zámerom odstrániť čierne skládky. Približne o 10:30 sa skupina presunie na Mierové námestie, kde nazbierané odpady vysypú na vopred vyhradené miesto a spoločne s okoloidúcimi budú tieto odpady separovať. Popri tom budú Mladí reportéri predstavovať svoje aktivity.

Nová Dubnica: Mladí reportéri venujú Deň Zeme stromom

Komunitný akčný deň v Novej Dubnici organizujú Mladí reportéri zo Súkromnej základnej školy v Novej Dubnici.

Podujatie nazvané Deň venovaný našim stromov sa uskutoční na MIerovom námestí od 10:00-12:00 s programom: výstava fotografií, odpadové pexeso, hry pre deti a slávnostné zasadenie stromu.

Súťaž Mladých reportérov pre životné prostredie

Mladí reportéri z Novej Dubnice a Trenčína, ktorí pripravujú aktivity na Deň Zeme, sa zapojili aj do súťaže Mladých reportérov a získali niekoľko ocenení. Výsledky súťaže boli zverejnené 18. apríla 2016.

Súťaž je príležitosťou, ako získať spätnú väzbu od profesionálov a reportérsky rásť. Víťaznú fotografiu 13-ročnej Márie Jánošíkovej zo Súkromnej základnej školy v Novej Dubnici nazvanú Napospas okoloidúcim komentoval fotograf Radovan Stoklasa takto: Pekná kompozícia, čiernobiela forma dodáva na dramatickosti... Ale obsah, kedy sa okoloidúci cez plece obzerá, ale nepristaví sa, to je to, čo robí túto fotografiu výstižnou.

Reportéri zo Súkromnej ZŠ získali okrem ďalšieho prvého a druhého miesta v súťaži aj Cenu Greenpeace za výborné spracovanie článku, fotografií a videoreportáže na aktuálnu tému rekonštrukcie rozvodov tepla s následkom porušenia stromov v Novej Dubnici. Fotografia 14-ročného Daniela Ševčíka zo ZŠ Dlhé Hony Pouličný výpredaj bola ocenená Cenou Centra environmentálnych aktivít Trenčín.

 

Program Mladí reportéri pre životné prostredie www.mladireporteri.sk  od roku 2009 realizuje CEA Trenčín. Ide o medzinárodný enviro-vzdelávací program (partnerským programom je Zelená škola), do ktorého je zapojených 77000 Mladých reportérov z 29 krajín z celého sveta.

 

Napospas okoloidúcim. Mária Jánošíková, 13 r.