12. Zodpovedná spotreba a výroba

Čo pláva vo vodách riek...

Vody riek na všetkých kontinentoch sú znečistené antibotikami, ktoré sa prostredníctvom rýb a vodných rastlín dostávajú do potravinového reťazca.

Malá cena, veľká hodnota

Od 1.1. 2022 bol na Slovensku spustený systém zálohovania plastových obalov a plechoviek na nápoje. Dajú sa kúpiť všade, vrátiť ale len vo vymedzených automatoch, ktoré sú ale často aj kilometre vzdielané. Navyše, automatov je málo a bývajú plné. Ľudia tak hádžu obaly v lepšom prípade do kontajnerov na plasty, ktorých je dostatok, alebo len tak na zem.

Pri odchode zo školy si reportérka všimla matku s dospelým synom, ktorí mali veľké tašky a zastavili sa pri kontajneri. Ukázalo sa, že sa snažia zachrániť mierne pokrčené, no nie znehodnotené obaly. Tie potom odnášajú a v automate menia za finančný obnos na kúpu potravín.

Keďže v škole zhromažďujú práve zálohované obaly z bufetu, ktoré žiaci nepovažujú za efektívne nosiť do vzidaleného automatu, vrátila sa reportérka do školy a priniesla im nepoškodené obaly vo  vreci. Poďakovali sa a dohodli, že v konkrétnom čase budú reportéri prinášať nazbierané obaly ku kontajneru, kde sa stretnú a odovzdajú im ich.

Obaly, ktoré sú žiakom v škole "na ťarchu" sú tak pomocou pre tých, ktorí si za ne zabezpečia základné potraviny. Reportéri sa rozhodli vymyslieť systém, ktorí by takto pomohol viacerým a viacerých miestach.

Žena so synom, ktorí nemajú dostatok finančných prostriedkov, pátrajú v kontajneri po zálohovaných obaloch. Každý cent za vrátenie sa počíta.

Meno autora/autorov: 
Simona Gerhátová

Smrad nepozná hranice

Zápach šíriaci sa z farmy hovädzieho dobytka v katastri obce Vlčkovce znepríjemňuje život nielen jej obyvateľom, ale aj ľuďom okolitých obcí. Ak fúka vietor smerom na Vlčkovce, stáva sa vzduch nedýchateľný.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Lucia Klučárová, Gregor Šturdík, Viktória Danišovičová
Veková skupina: 
11-14
Škola: 
ZŠ Jána Palárika Majcichov

Cesta za vrátením zálohovaných PET obalov a plechoviek na nápoje

Od 1.1.2022 za nápoje, balené v PET obaloch a plechovkách, zaplatíme 15 centov pri ich kúpe. Ak tieto obaly vrátime, vrátia nám záloh. V školskom budefe CZŠ Narnia sa predávajú zálohované PET fľaše, ale najbližší automat je cca km od školy.  Preto umiestnili zbernú nádobu pre všetkých, ktorým sa nechce chodiť. Fľaše a plechovky zberajú, odnášajú a peniaze dávajú na podporu dieťaťa so znevýhodnením.

Meno autora/autorov: 
Simona Gerhátová, Zuzana Chamrazová, Monika Mikesková, Laura Foldes
Veková skupina: 
11-14
Vek autora/autorov: 
11,11, 11, 11
Škola: 
CZŠ Narnia, Beňadická 38, Bratislava

Kde je vôľa, tam je cesta

Automat na zálohované fľaše je novinkou priateľskou k deťom aj dospelým. Zvulky, ktoré vydávajú, spôsob akým fľaše vhadzovať a ako dostať lístok na vrátenie zálohu, sú pre všetkých zatiaĺ novinkou. Dospelí sa ich učia ovládať spolu s deťmi a prekonávajú tak neistotu.

Automa na zálohované fľaše spolu objavujú mamička aj dieťa. Z výšky jeho očí má možnosť bezpečne skúšať, ako funguje.

Meno autora/autorov: 
Laura Földes, Natália Pospiš, Zuzana Chamrazová

Záhrada, ktorá žije

Záhrada, ktorú vytvorili manželia Noščákovci, je ostrovom biodiverzity uprostred agrárnej krajiny. Ich pozemok obkolesujú priemyselne obrábané polia a kontrast medzi biodiverzitou v ich zárade a na priemyselne obrábanom poli je obrovský. Dokazuje, že aj na malom 20 árovom území, kde podporujeme biodiverzitu, môže vzniknúť unikátny živý ekosystém. 

Meno autora/autorov: 
Júlia Noščáková, Ella Radimská, Hana Noščáková
Veková skupina: 
15-18
Vek autora/autorov: 
11ž, 15 a 18
Škola: 
OA račianska Ba, Gymnázium LNovomeského Ba, SOSˇPG Bullova, Ba

Temná stránka zimného osvetľovania skleníkov

Asimilačné osvetlenie skleníkov je spôsob, ako zabezpečiť pestovanej zelenine podmienky rastu a zeleniny počas celého roku, teda aj v zime.

Napriek využitiu studeného LED osvetlenia, ktoré je šetrnejšie, svetelný smog ním tvorený radikálne mení životné prostredie rastlinám a živočíchom (teda aj človeku), závislým od denného cyklu svetla a tmy a spôsobuje problémy - s oddychom, spánkom, ochranou pred predátormi. Tie majú dopad na zdravie.

Paradoxne tak zelenina, ktorú ľudia pestujú pre zdravý životný štýl po celý rok, má negatívny dopad nielen na ich zdravie, ale rovnako aj na všetko živé v okolí niekoľkých km od zdroja osvetlenia. 

Meno autora/autorov: 
Júlia Noščáková, Ella Radimská a Hana Noščáková
Veková skupina: 
15-18
Vek autora/autorov: 
16, 15, 18
Škola: 
OA Račianska, Bratislava a Gymnázium L.Novomestského, Bratislava, SOŠPG Bulllova, BA

Celý šatník v jednom kufri

Šaty majú v spoločnosti veľký význam. Vyjadrujú našu osobnosť, náladu ale aj náboženstvo a hodnoty. Oslavujú našu kultúru  a pomocou oblečenia sa dokážeme spojiť s našimi predkami.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Šárka Lamačková, Radka Lamačková
Veková skupina: 
15-18
Škola: 
Súkromná základná škola Nová Dubnica

Zatepliť, či nezatepliť?

V poslednej dobe média prinášajú správy o tom, ako zdražujú všetky energie – plyn, elektrina, pohonné látky. Mnohé školy, štátne budovy, nemocnice, škôlky sú dodnes nezateplené.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Marek Jambrich
Veková skupina: 
11-14
Škola: 
Gymnázium Jána Adama Raymana Prešov