12. Zodpovedná spotreba a výroba

Čistí vonku i zvnútra

Používaním prírodných pracích prostriedkov ochraňujeme nielen prírodu, ale aj naše zdravie - predchádzame vzniku kožných alergických reakcií. Domácnosť v Sládkovičove úplne vystačí s mydlovými vločkami.

Ak si ich kúpime v rodinnom balení v papierovom obale, pomáhame minimalizovať plastový odpad, ktorý sa v prírode nerozkladá a ohrozuje naše zdravie formou mikroplastov vo vode. 

Odpoveďou na mnohé zdravotné problémy by mohol byť koncept netoxickej domácnosti. Cieľom netoxickej domácnosti je nahradiť chemikálie a jednorazové produkty za udržateľné prípravky z prírodných recyklovateľných materiálov. 

Domácnosť v Sládkovičove úplne prešla na pranie s mydlovými vločkami. Predchádzajú tak nielen znečisteniu vody, ale aj kožným alergickým reakciám.

Meno autora/autorov: 
Andrea Takácsová

"Mami, aj plasty sa jedia?"

Mikroplasty, nanoplasty, či toxické látky, ktoré sa dostanú do jedla z plastových nádob a vreciek...používajme ich čo najmenej!

Žiaci vedia, čo kam patrí. Ukázali to vo vyše sto príspevkoch

Otvorená reportérska výzva Vieme, čo kam patrí je na konci. Za uplnyulých päť týždňov sa venovalo jedenásť tímov témam ako plastové obaly od jedla, recyklácia zubných kefiek, ale aj zero waste životný štýl.

Zisťovali sme pôvod potravín

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, odkiaľ pochádzajú potraviny, ktoré bežne kupujete? My áno.

S Mladými reportérmi sme sledovali pôvod potravín v obchodných reťazcoch LIDL a COOP JEDNOTA. Zisťovali sme pre vás, odkiaľ pochádzajú zemiaky, paradajky, cibuľa, cuketa, šunka, bravčové a kuracie mäso. Naše zistenia nás veľa krát prekvapili.

Kuracie mäso z COOP JEDNOTY pochádza zo Slovenska, zatiaľ čo kuracie mäso z obchodného reťazca LIDL pochádza zo Slovenska aj  Poľska. Bravčové  mäso v obidvoch reťazcoch pochádza zo Slovenska.

Vieme, čo kam patrí. Zapoj sa do otvorenej výzvy pre školské tímy

V našej otvorenej výzve, do ktorej pozývame všetky základné a stredné školy, sa pozrieme na problematické druhy odpadu.

Vplyv vetrania na zdravie študentov

Počas zimných období dochádza v mnohých triedach v  dôsledku nižších teplôt k nepravidelnejšiemu a obmedzenejšiemu vetraniu (študenti sediaci pri oknách majú častokrát problém s otvorenými oknami). ,,Ako sa dokáže zmeniť teplota a koľko oxidu uhličitého vydýcha 21 osôb v jednej učebni 6 m×9 m počas 45 minút?“ Je otázka na základe ktorej sme uskutočnili pozorovanie.

Ako prvé sme zisťovali, koľko CO2 vydýchne 20 žiakov a 1 učiteľ za 45 minút vyučovacej hodiny. Počas pozorovania sme zaznamenali vzostup oxidu uhličitého. Na začiatku hodiny bolo ppm(parts per million) v hodnote 982 a na konci 1828. Takéto vysoké hodnoty neprospievajú ľudskému telu. 

Menej tepla - viac energie

V dnešnej dobe by sa malo šetriť čo najväčším množstvom energie. Jedným z miest, kde sa míňa veľa energie je škola – tento problém sa však dá vyriešiť. Treba sa zamerať i na problém ohľadom kúrenia a regulovania teploty v našej škole.

Chceli sme zistiť, ako sa kúri v našej škole, a preto sme sa na to opýtali pána školníka. Poukázali sme na problém vykurovania v našej triede, kde je príliš teplo, či je leto alebo zima.