13. Ochrana klímy

Chceme “rebelovať” tým, že pôjdeme príkladom

Centrum environmentálnych aktivít Trenčín a Mladí reportéri pre životné prostredie

stanovisko ku globálnemu klimatickému štrajku 20.9.2019

Workshop v Trenčíne odmenil Mladých reportérov možnosťou pracovať po boku profesionálov

Práca v teréne je základným kameňom úspešnej reportáže. Po celých mesiacoch v online priestore sa k nej mladí novinári vrátili na tradičnom júnovom workshope. Pozvánkou boli ocenení reportéri z celého Slovanska, ktorí sa umiestnili na prvých troch miestach v národnom kole súťaže. 

Študenti, pedagógovia a lektori sa stretli v druhý  júnový týždeň na chate Trubárka pri Trenčíne. Žiakov rozdelili na 8 tímov. Každá skupinka sa venovala jednej lokálnej téme.

Elektrická kolobežka ako rýchly dopravný prostriedok

Elektrické kolobežky - ekologický dopravný prostriedok, ktorý umožňuje ľuďom prevážať sa bez námahy či už do práce alebo na nákupy. Ľudia začali využívať cestičky pre cyklistov, ktoré pre nich Mesto Trenčín vybudovalo.

 

Meno autora/autorov: 
Nina Justusová
Vek autora/autorov: 
12
Škola: 
ZŠ Mládežníca v Púchove

Hrdinky bzučiace o pomoc

V júli 2020 Včelársky ekologický spolok Slovenska (Eko včely) osadil na Trenčianskom hrade 7 dobových včelích úľov, s víziou vzdelávacích aktivít pre deti a mládež.

Meno autora/autorov: 
Veronika Jenčová
Vek autora/autorov: 
18
Škola: 
Gymnázium Jána Adama Raymana

Čerešňový sad ožíva

Čerešňový sad, v ktorom boli najskôr len čerešne, ostal na dlhú dobu takmer bez čerešní. Vďaka dobrovoľnej iniciatíve Čerešňák dochádza postupne k výsadbe čerešní a obnove sadu. Nový turistický vláčik sem od júna priváža veľa návštevníkov.

Meno autora/autorov: 
Andrea Takácsová
Vek autora/autorov: 
14
Škola: 
ZŠ K. Kuffnera Sládkovičovo

Parkovisko v Trenčíne - asfaltová plocha

V rámci rekonštrukcie futbalového štadiónu došlo k vybudovaniu nového parkoviska na úkor zelene.

Meno autora/autorov: 
Marianna Antaleczová
Vek autora/autorov: 
13
Škola: 
ZŠ K. Kuffnera Sládkovičovo

Ako zmenšili smetný kôš

Každý rok sa v našej obci poplatok za odvoz zmesového odpadu zvyšuje. Gregor zistil, že separovanie v Majcichove je veľký problém. V minulom roku domácnosti vytriedili len 35 percent komunálneho odpadu. Ako tento problém vyriešiť? Žiaci našej školy sa zapojili do výzvy, ako znížiť množstvo domácej produkcie odpadu. Tretiačka Ela sa rozhodla pre zmenu návykov v produkcii odpadu v jej rodine.

Meno autora/autorov: 
Gregor Šturdík, Lucia Klučárová
Veková skupina: 
11-14
Vek autora/autorov: 
12,14
Škola: 
ZŠ Jána Palárika Majcichov