9. Priemysel, inovácie a infraštruktúra

Blistre z liekov - patria na skládku?

Obal je neoddeliteľnou súčasťou každého lieku. Aby ho ochránil pred rôznymi vplyvmi, musí spĺňať prísne kritériá. Farmaceutické spoločnosti používajú viac druhov jednorazových obalov zo skla, plastu či hliníka, ktoré môže spotrebiteľ dať do triedeného zberu.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Samuel Nemček, Sofia Hlavatá
Veková skupina: 
11-14
Škola: 
ZŠ Jána Palárika Majcichov

Dobrú chuť, planéta!

Celý svet počas dnešných dní trápi koronakríza. Pandémia spôsobila, že sú ľudia nútení zmeniť svoje doterajšie správanie. Bohužiaľ, táto zmena so sebou prináša oveľa väčšiu záťaž pre našu prírodu.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Radka Lamačková a Miroslava Mrišová
Veková skupina: 
11-14
Škola: 
Súkromná základná škola Nová Dubnica

Využívanie zrážkovej vody prináša mestám výhody

Na zmenšovaní negatívnych dopadov zmeny klímy sa môžu podieľať všetky mestá a obce tým, že budú udržateľne hospodáriť so zrážkovou vodou.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Adriána Henčeková
Veková skupina: 
19-25
Škola: 
Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave

Práca, ktorá nevonia

Mladí sa zapojili do triedenia odpadu. Chceli si na vlastnej koži vyskúšať, ako sa cítia pracovníci triediacej linky. Množtvo rôzneho odpadu v nádobách na separovaný zber ich šokoval. Zápach z hnijúcich vyhodených potravín po čase prestali vnímať. Oni sa však stali vnímavejšími k svojmu okoliu.

Dotrieďovanie odpadu na zbernom dvore v Púchove.
Meno autora/autorov: 
Petra Vraníková

Príroda si poradí

Snažíme sa o technický pokrok a lámeme si hlavu nad tým, že príroda si vždy poradí. Ako je to možné?

Netrafil do hniezda?

,,Odtok z domácností v Pruskom tečie smerom cez rolu až k Váhu. Po ceste sa však vsiakne alebo vyparí," situáciu približuje Jakub, miestny obyvateľ obce, ,,nie je dobré, aby voda z práčky šla na rolu, kde sa pestuje napríklad kukurica, ktorú potom jeme."
 
Podľa miestneho obyvateľa situácia nedostáva svoje riešenie aj práve preto, že dedina nemá kanalizáciu. Ostáva nám len dúfať, že jej zavedenie situáciu čo najskôr vyrieši.
 
Tento drozd už nevzlietne. Príčinou môže byť otrávená krajina či zničené miesta pre život, aj v dôsledku nesprávne riešenej kanalizácie.
Meno autora/autorov: 
Mária Jánošíková