Poznanie nového

Vložil/a admin dňa 13.02.2014

Moja pracovná skupina

Náš pobyt v Švédsku som si nesmierne užila, spoznala som skvelých ľudí z rôznych krajín sveta, tak, ako som aj chcela. Zábavné na tom je, že som musela letieť až tak ďaleko, aby som spoznala takých super ľudí zo Slovenska, ktorých som mala vlastne za rohom. Všetci boli hrozne milí, priateľskí a nápomocní a veľa som sa od nich naučila, od práce s videami, cez starostlivosť o životné prostredie a kultúru Švédska, až po nové tance na našej rozlúčkovej party.

Môj let tam bol môj prvý let lietadlom vôbec a veľmi sa mi to páčilo. Neviem, prečo z toho ľudia majú taký stres. Možno sa mi to zdalo také super, lebo som človek, ktorý miluje adrenalín.
Po tomto zážitku som veľmi rada, že absolvujem bilingválne štúdium v angličtine, lebo sme sa tam samozrejme dorozumievali výhradne v anglickom jazyku. Väčšinu som rozumela a mám pocit, že aj oni mne. Aspoň dúfam.

Švédsko je veľmi vyspelá krajina, ako som mala možnosť vidieť na vlastné oči. Viem, že sa to hovorí, ale naživo to vidieť je naozaj o niečom inom. Naše hotelové izby nemali jedinú chybičku, boli krásne moderné a vždy, keď sme sa tam vrátili, boli čisté. Všetko tam bolo super upravené, dokonca aj úplné detaily ako dlaždice na toaletách a podobne. Samozrejme, že ceny v obchodoch tomu aj nasvedčovali, ale tak to sa dalo úprimne čakať. Som rada, že mi stačili peniaze aspoň na nejaké tie maličkosti pre rodinu a priateľov a niečo malé pre seba ako pamiatku.

Naše workshopové skupiny boli perfektne pomiešané. Najprv som sa bála, kedže som tam nemala nikoho zo Slovenska, ale nakoniec bolo všetko v pohode. Zažili sme kopec zábavy pri točení videí a ich spracúvaní. Rozprávala som sa s dievčatami z Malty o rozdieloch v počasí na Malte a na Slovensku. Boli v šoku keď som im povedala, že sme tu už zažili aj teploty -20 °C. Ich najnižšia teplota bola vraj okolo 10 °C. Na prednáškach som sa veľa naučila a dozvedela, zasmiali sme sa veľakrát. Neskôr sme mrzli vonku pri natáčaní rozhovorov s mladými švédskymi ľuďmi. Boli naozaj zdvorilí. Aj keď nie všetci zastavili.
Som veľmi rada, že som sa do programu YRE zapojila a mohla by som to len odporúčať. Je to dobrý pocit, keď je vaša tvrdá práca ocenená. Môžete vyhrať rôzne ceny a dostať sa na zaujímavé miesta. Rada by som sa zapojila aj nabudúce, len neviem, či sa mi niečo dobré podarí spraviť. Dúfam, že áno.
V Štokholme sme po večeroch aj trošku chodili s tým, že sme teda chceli aj niečo vidieť. Napísala by som sem, čo je treba vidieť, ale tam je proste krásne všetko. Ulice, budovy, mosty, obchody, voda, lode, a tak ďalej. Fakt sú tie 4 dni dosť málo a ešte aj tam bolo dosť zima a často snežilo. Jeden deň sme sa boli pozrieť na Skansen a stálo to za to. Šli sme tam síce pešo, ale ako sme sa tak rozprávali s novými priateľmi, čas utiekol ako voda. A tak isto aj tá cesta. Videli sme tam rôzne staré domy a objasnili nám tam staré švédske zvyky, nejaké zvieratá, aj keď niektoré pre tú zimu radšej ani nevyliezli von, aby sa nám ukázali. Nevadí, aj tak to bol skvelý zážitok a spravili sme si množstvo fotiek.

Autor: Dominika Štefunková, Obchodná akadémia - bilingválne štúdium, Trnava, 16 r.

Priložené obrázky
Moja pracovná skupina
Naša hotelová izba
Výhľad z Rica hotel Kunsgatan