Reportérsky workshop ma bavil a inšpiroval

Vložil/a admin dňa 20.11.2014

Interview s jedným z prvých mladých reportérov

Ako víťaz slovenského kola súťaže Mladí reportéri pre životné prostredie som mal príležitosť zúčastniť sa na medzinárodnom reportérskom workshope v Portugalsku.

Keď som sa dozvedel o workshope, bol som veľmi príjemne prekvapený a vedel som, že to bude určite obrovská skúsenosť, inšpirácia alebo zdokonalenie. Ako jediný chlapec zo slovenského tímu som sa strašne tešil. Vedel som, že to bude aj zábava a že pravdepodobne budem na izbe s cudzincom, čo by som veľmi uvítal. Tak sa aj stalo a skončil som na izbe s chlapcom z Izraela, s ktorým som sa perfektne vedel porozprávať o všetkom.

Vedel som, že nasledujúce dni po príchode bude treba tvrdo pracovať. Mali sme prednášky o odpade, počúvali sme interwiev s jedným z prvých Mladých reportérov, boli sme v zadných častiach supermarketu, kde sa bežný človek nedostane a pozorovali sme, ako zaobchádzajú s odpadom a nakoniec sme to všetko spracovali a odprezentovali pred všetkými. Po celý čas sme pracovali v tímoch, ktoré boli zmiešané z reportérov rôznych národností, čo bolo úžasné, nesmierne ma to bavilo a inšpirovalo, aby som sa v budúcom roku taktiež venoval reportérstvu a dostal sa minimálne tam, kde tento rok.

Odmenou za všetku túto robotu bol výlet do okolia mesta Cascais. Navštívili sme mesto Sintra a najzápadnejší bod kontinentálnej Európy, Mys Cabo da Roca, o ktorom sa v Portugalsku hovorí „Onde a terra acaba e o mar começa“, čo v preklade znamená „Miesto, kde zem končí a more začína“. Bolo to okúzľujúce aj vďaka tomu, že sme tam boli, keď slnko zapadalo - západ slnka na konci Európy je naozaj nádherný. A nakoniec sme urobili aj nejakú tú manuálnu prácu – vytrhali sme invázne rastliny Carpobrotus edulis, ktoré pochádzajú z Afriky a vytláčajú pôvodné rastliny.

Na záver by som len chcel zdôrazniť, že to bola určite obrovská skúsenosť a inšpirácia do mojej ďalšej tvorby. Teraz môžeme bohužial už len spomínať pri fotografiach a videách, tešiť sa na budúci rok a dúfať, že sa raz stretneme znovu ako jedna veľká rodina.

Leo Sabovčík, 14 r., Gymnázium Spišská Nová Ves

 

Priložené obrázky
Interview s jedným z prvých mladých reportérov
Mladí reportéri na myse Cabo Da Roca
Spracovanie odpadu v supermarkete
Vytrhávanie inváznych rastlín