Študenti si vyskúšali prácu novinárov

Vložil/a Jaroslav Dodok dňa 27.03.2012

V Banskej Bystrici sa vo štvrtok 22. marca uskutočnil workshop s názvom ,,Ako písať a čítať (nielen) noviny. Zúčastnilo sa ho pätnásť študentov obchodnej akadémie, ktorí sa o novinárskej práci chceli dozvedieť viac.

,,Dnes sme sa snažili poukázať na manipuláciu v médiách a manipulatívne reklamné techniky. Chceme tým vysvetliť, aké dôležité je kritické myslenie a prečo by sme si mali dávať pozor na ovplyvňovanie médiami, " predstavila lektorka Zuzana Límová.

Študenti mali možnosť v diskusii vyjadriť svoj názor nielen na negatívne vplyvy, ale taktiež aj na prínos médií v našej spoločnosti. Na základe vlastných poznatkov pre nich nebol problém rozdeliť médiá na printové, rozhlasové alebo televízne.

Eko je "cool"

Pomedzi odborné bloky a diskusie pripravila Zuzana Límová aj niekoľko zaujímavých aktivít, ktoré si študenti radi vyskúšali a na ktorých sa aj poriadne pobavili.

,,Druhá časť patrila novinárskej práci, rozprávali sme sa prečo je novinárčina dôležitá, aká je úloha novinárov vo vzťahu k životnému prostrediu a prečo by sa mali tejto téme venovať," vysvetlila lektorka.

Študenti sa dozvedeli cenné informácie nielen o tom, ako sa má dobrý novinár správať, ale aj o tom, že sa len zriedka venujú enviromentálnym témam. To je dôvod, prečo by sa mali o ňu zaujímať aj mladí ľudia a podeliť sa o získané informácie s verejnosťou či svojimi spolužiakmi. Nemusia pritom hneď riešiť celosvetové problémy, niekedy môže zmenu priniesť aj zaujímavý článok o ,,cool" taškách z prírodných materiálov či sú to biopotraviny.

Mladí novinári na tlačovej konferencii

Informovať verejnosť sa dá aj prostredníctvom tlačových konferencií, a preto si študenti jednu fiktívnu aj vyskúšali.

,,Tlačovka bola jednoznačne z celého programu najlepšia, pretože sme mohli na vlastnej koži zažiť atmosféru, s ktorou sa novinári stretávajú často. Zistil som, že predstavitelia rôznych inštitúcií sa na tlačových konferenciách často vyhýbajú odpovediam alebo na naše otázky odpovedajú po svojom," hodnotí študent Jakub Snopko z OA.

Úlohou mladých novinárov bolo nielen pýtať sa, ale aj zachytávať informácie, ktoré odzneli. Z nich potom mali vytvoriť správu alebo komentár: ,,Nevedel som sa rozhodnúť, do akého žánru sa pustím. Nakoniec som z toho predsalen vytvoril svojú prvú novinársku správu, nebolo to však jednoduché," skonštatoval jeden z účastníkov.

,,Mne sa dnešný workshop veľmi páčil, pretože nebol stereotypný, mohli sme si povedať svoj názor. Ja osobne by som sa žurnalistike rada venovala, ale neviem či by som dokázala písať o náročných témach. Veľa žiakov nevie o tom, že písanie môže byť aj zaujímavé, " dodala študentka Miška Vranová. 

Reportáž banskobystrickej TV Hronka z workshopu si môžete pozrieť tu.

Foto: Jaroslav Dodok, Miška Vranová

Priložené obrázky
Študenti si vyskúšali prácu novinárov
Študenti si vyskúšali prácu novinárov
Študenti si vyskúšali prácu novinárov
Študenti si vyskúšali prácu novinárov