Súťaž

60

12.11.2020

Prezentácia vznikla na základe webinára k súťaži Teplo, teplejšie, horíš!, v ktorom sme reportérom, pedagógom a rodičom predstavili tipy pre reportážnu fotografiu, so zameraním na tému klimatickej zmeny.

Prezentácia má tri časti:

03.06.2020

Reportážna fotografia 11-14

1. miesto Práca ktorá nevonia Petra Vraníková, ZŠ Mládežnícka, Púchov

02.06.2020

V súčasnosti sa chránime pred zákerným vírusom, ako sa dá. Avšak zdá sa, že pre prírodu je zákerným vírusom človek. 

09.05.2020
V snahe zabrániť plytvaniu robia staršie deti službu pri šalátovom pulte a pomáhajú mladším.
V minulom školskom roku si reportérky z vtedajšej 5A všimli, že v ich školskej jedálni okrem obedov „na tácke“ podávajú p.kuchárky prichádzajúcim ľuďom aj obedy balené v jednorazových plastových obaloch. Zariadenie školskej jedálne v CZŠ Narnia prevádzkuje firma Tomáš Mészároš - PINO s.r.o. T...
09.05.2020
Náhodne zachytený paradox pri reportáži o ohorkoch - dominantou nie je hrad, ktorý návštevníci obvykle fotia, ale ohorky.
09.05.2020
Napriek tomu, že je tam zákaz a kamerový systém, začali opäť pribúdať. Foto: Emil Simák

Cigaretové ohorky sú takou bežnou súčasťoiu zastávok MHD, že ich ľudia prehliadajú, akoby tam patrili. Reportéri sa rozhodli to zmeniť a zviditeľniť ich v živej pouličnej kampani. Zastávku MHD vyčistili od ohorkov. Na jednom m² ich tam bolo 131.

09.05.2020
Kampaň zviditeľňuje najprehliadanejší jednorazový plast na svete - cigaretové ohorky. Na zastávke MHD ich reportéri na 1 m2 našli a vyznačili až 182 ks.
09.05.2020
Zaostrené na ojedinelý kôš pre fajčiarov pri zastávke MHD. Zmestí sa doň cca 10 ohorkov. Foto: Patrik Poltársky

Cigaretové ohorky sú jeden z najprehliadanejších jednorazových plastov na svete. Naviac, ak nie sú hodené do komunálneho odpadu, kontaminujú prostredie. Ľudia si myslia, že je lepšie hodiť ich na zem (že sa rozložia a nezapália odpadový kôš), opak je pravdou.

09.05.2020
Uprostred sídliska bola zarastená plocha plná odpadkov. Ľudia ju v spolupráci premenili - vyčistili, nasadili a začali pestovať trávniky pre oddych. Autorka: Valentína Šatánková

Zo školského areálu CZŠ Narnia sa potichu vytratili susedia ľudí - opeľovače, motýle, hmyz, jašterice, ježkovia, vtáky... Prečo odišli? A ako týchto obľúbených a potrebných susedov opäť prilákať do srdca sídliskovej komunity? Reportáž je o premene prostredia a snahe dostať ich späť.

08.05.2020
Mapa regionálnych potravín. Autor: Viktória Mrvová
V dnešnom uponáhľanom svete často nakupujeme bez ohľadu na pôvod potravín. V ZŠ Jána Palárika v Majcichove deviataci počas hodín geografie poňali nakupovanie potravín z iného uhla pohľadu. Zisťovali tajomstvo čerstvosti jabĺk, pozvali mladších spolužiakov ochutnať lokálne potraviny a myšlienku "nájdi si svojho farmára" šírili ďalej vytvoren...
08.05.2020
Na svojom dvore manželia chovajú sliepky - nosnice, vďaka ktorým nemusia kupovať vajcia z obchodu.

Na regáloch supermarketov je stále viac produktov dovážaných zo zahraničia, pričom precestujú tisícky kilometrov. Starší manželský pár zo Spišskej Novej Vsi je však príkladom toho, že plnohodnotný obedový chod sa dá pripraviť aj lokálne a priamo zo záhrady. V čase korona krízy opäť objavujeme čaro sebestačnosti.

07.05.2020
Takýto neporiadok okolo zberného kontajnera po jeho rabovaní je na sídliskách žiaľ pravidlom Autor: Ľudmila Slivová
V Spišskej Novej Vsi majú obyvatelia možnosť staré oblečenie recyklovať prostredníctvom zberných nádob, ktoré sú však často terčom rabovania a poškodzovania. Mesto rieši tento problém znižovaním počtu kontajnerov. Obyvatelia však hľadajú cesty, ako dať nepotrebnému oblečeniu druhú šancu. Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, akú dlhú a...
06.05.2020
Kde? Autor: Ľubica Hildebrandová
Obal je neoddeliteľnou súčasťou každého lieku. Aby ho ochránil pred rôznymi vplyvmi, musí spĺňať prísne kritériá. Farmaceutické spoločnosti používajú viac druhov jednorazových obalov zo skla, plastu či hliníka, ktoré môže spotrebiteľ dať do triedeného zberu. Problematické sú ale blistre, ktoré sú tvorené z plastu a potiahnuté hlin...
06.05.2020

V Cirkevnej základnej škole Narnia sa zaoberali žiaci čistotou ovzdušia. Zapojili sa do meraní medzinárodného projektu cleanaierschool a po diskusii na Ministerstve životného prostredia, na základe odporúčania odbornikov, zrealizovali opatrenia pre čistejší vzduch u seba v škole.