1. cena za fotografiu: Pomóc, potápame sa!

Vložil/a Martina Lizakova dňa 18.05.2011

Nebojte sa, katastrofa z júna minulého roku sa neopakovala. Boli sme to my, študenti kežmarského gymnázia, kto sme v jeden zimomravý, ale slnečný deň navštívili rómsku Základnú školu generála Štefánika v Spišskej Belej.

Pri vstupe do tejto školy moja spolužiačka podotkla: "Čo? Taká pekná?" Okrem peknej fasády nás privítal aj veselý hurhaj rómskych žiakov. Bola prestávka. No po zazvonení sa všetci rozišli a poslušne zasadli do školských lavíc.

Našou hlavnou úlohou bolo nielen zistiť, koľko toho vie o životnom prostredí rómsky žiak v priemernom veku 12 rokov , ale tiež tieto deti spoznať a aspoň trochu sa im priblížiť. Preto sme si pre nich pripravili rôzne kvízy, osemsmerovky, aktivity ako triedenie odpadu a v neposlednom rade aj hry. Práve jednou z nich bola hra s názvom "Globálne otepľovanie", kde žiaci, tancujúci na zmenšujúcich sa ľadovcových novinách, kričali: "Potápame sa!" A aby to nebolo také ľahké, na týchto novinách sme spolu s nimi aj tancovali a spievali Pieseň o matematike. Tak sme sa zabavili, vyriešili, potriedili...

A aby na našu hodinu tak skoro nezabudli, doniesli sme im aj odmeny. Neboli to len farebné lízanky a čokolády, z ktorých sa im pokazia zuby, ale aj praktické potreby. Teraz ich môže záložka, obsahujúca rady na ušetrenie energie, zaujať viac ako samotná knižka.

Na záver sme chceli vedieť, ako sa rómskym žiakom táto hodina páčila. Niektorí však túto otázku nepochopili úplne - písali nám o geografii, matematike či slovenčine. Nám to však nevadilo a túto skúsenosť sme ohodnotili ako veľmi zaujímavú a pozitívnu, pretože takúto atmosféru zažijete málokedy.

Martina Lizáková, 16 rokov, Gymnázium P. O. Hviezdoslava, Kežmarok

Projekty: