Vieme, čo je energiou tretieho tisícročia!

Vložil/a Jana Gabrišová dňa 30.11.2011

Aj vy si kladiete otázky, čo je to energia, odkiaľ sa berie, ako jej využívanie ovplyvňuje životné prostredie alebo dokedy nám vydržia zásoby jej zdrojov na Zemi? Odpovede na ne hľadali aj siedmaci zo Základnej školy Juraja Fándlyho v Seredi na interaktívnej putovnej výstave ENERGIA 3. TISÍCROČIA.

Výstavu prináša EkoFond v spolupráci s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica a my sme ju zastihli na Základnej škole E. F. Scherera v Piešťanoch. Výstava pozostáva zo štyroch častí, ktoré na seba plynulo nadväzujú - energia a jej životný cyklus, energia v škole a domácnosti, energia v doprave a na záver životný štýl a nové pohľady.

Súčasťou výstavy sú originálne interaktívne exponáty, ktoré samozrejme žiakov zaujali najviac. Spúšťali parný stroj, Stirlingov motor, verernú elektráreň aj auto na vodík. Ako praví baníci sa dostali do uhoľnej bane, na zmenšenom modeli úsporného bytu hľadali nové možnosti šetrenia či sledovali dĺžku trasy, ktorú niektoré potraviny musia prekonávať, kým sa dostanú až na náš stôl. Veľký úspech zožal hybridný bicykel, na ktorom si žiaci mohli vyskúšať, koľko energie stojí rozsvietiť žiarovku.

A čo je teda energiou tretieho tisícročia? Naši siedmaci na to prišli v závere výstavy – predsa energia, ktorú dokážeme ušetriť!

Reportáž TV Karpaty z výstavy si môžete pozrieť tu.

Priložené obrázky
Vieme, čo je energiou tretieho tisícročia!