Deň detí v znamení slnečníc

Vložil/a Linda Lančová dňa 02.06.2011

Tím mladých reportérok z dubnického gymnázia oslávil Deň detí na nábreží v Trenčíne. Centrum environmentálnych aktivít tu zorganizovalo množstvo aktivít pre deti aj pre verejnosť.

Začíname!

Organizátori sa snažili o vytvorenie príjemnej a zábavnej atmosféry. V Zátoke pokoja pripravili rôzne vedomostné stanovištia, ktoré boli šikovne skryté a deti ich mali prejsť čo najrýchlejšie. Žiaci odpovedali na otázky o zvieratách a rastlinách žijúcich v zátoke, hľadali predmety, čo do prírody nepatria, učili sa triediť odpadky a niektorí absolvovali botanickú prehliadku po nábreží pod vedením Kataríny Devánovej z občianskeho združenia KOZA. Napokon zasadili slnečnice, ktoré spolu s bránou z vŕbového prútia skrášlia cestičku k zátoke. Tiež si zahrali loptové hry, najviac ich však bavil futbal s dobrovoľníkom Paulom z Brazílie.

Detí ako smetí

Hneď ako deti prišli a organizátor Richard Medal ich odštartoval, nadšene sa rozbehli po zátoke. „Myslela som si, že to bude nuda, ale je to fajn,“ hovorí dvanásťročná Karin zo Základnej školy M. Hodžu v Trenčíne. „Najskôr sme chceli ísť do obchodného centra, ale nakoniec je to tu lepšie. Určite sem budeme chodiť častejšie." Našli sa dokonca aj takí, ktorých viac zaujala príroda ako súťaženie. Ako príklad môžeme uviesť Kristínine (11) slová: „Páči sa mi tu všetko. Som rada, keď môžem byť v prírode. Na rozdiel od ostatných ma vôbec nezaujíma vyhodnotenie." Aj my, mladé reportérky, sme si vyskúšali všetky aktivity aj nanovo zavesenú hojdačku nad Váhom. A na chvíľu sme sa znovu stali malými deťmi.

Projekt Zátoka pokoja

Myšlienkou včerajšieho dňa bolo príjemne osláviť sviatok detí, ale aj ukázať ľuďom neznáme prostredie. Ako povedal Richard Medal, riaditeľ Centra environmentálnych aktivít: „Zistili sme, že Trenčania vôbec nepoznajú zátoku a polostrov, preto sme im chceli tento priestor priblížiť." Upozornil, že máloktoré slovenské mesto má takúto vymoženosť - zelenú plochu priamo v centre. Aj preto by chcel zabrániť v plánovanej výstavbe prístavu. „Očakávame, že Trenčania objavia tento krásny priestor a budú ho aj využívať. Jeho potenciál je veľký," myslí si. Novú úpravu nábrežia naplánoval trenčiansky architekt Marek Guga: „Chceme z tohto miesta vytvoriť relaxačnú zónu pre deti aj seniorov. Chystáme tu výstavbu lavičiek, ohnísk, vtáčích búdok a altánkov pre triedy v prírode." Organizátori veria, že upravený priestor predstavia verejnosti už v septembri.

Autorky: Linda Lančová, Ema Vavrincová, Sabína Strušková, Zuzana Kopiláková

Foto: Sabína Strušková