Prevzaté správy zo Slovenska

17.12.2017
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám je jedným z najdôležitejších zákonov garantujúcich občianske práva a kontrolu moci verejnosťou. Vláda Slovenskej republiky sa rozhodla tento zákon zmeniť. Sme pripravení diskutovať o riešeniach, ktoré tento zákon vylepšia, nie o pokusoch smerujúcich k obmedzovaniu práva verejnosti na informácie.
17.12.2017
Úrad vlády Slovenskej republiky bez diskusie s verejnosťou predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o petičnom práve. Upravuje tak zákon o jednom zo základných politických práv občanov - petičnom práve.
17.12.2017
Podľa poslancov mestskej časti Karlova Ves je zákon o slobodnom prístupe k informáciám dôležitým nástrojom kontroly samosprávy občanmi ale aj samotnými poslancami. Vyzývajú aj ďalších poslancov samospráv, aby podporili výzvu iniciatívy Za dobrý zákon o prístupe k informáciám" a princípy dobrého infozákona.
17.12.2017
V týchto dňoch sa podnikatelia, ale aj jednotlivci môžu rozhodnúť využiť svoje právo, rozhodnúť o použití sumy 2% z daní ktoré odvedú štátu v prospech „svojej“ mimovládnej organizácie - v prospech „svojho“ verejného účelu ktorý táto organizácia napĺňa.
17.12.2017
Voľby prezidenta Slovenskej republiky v marci 2014 rozhodnú o tom, či ostane na Slovensku uchovaná základná deľba moci, alebo sa všetká moc dostane do rúk jednej politickej strany. Podľa všetkých výsledkov výskumov verejnej mienky má v druhom kole protikandidát Roberta Fica reálnu šancu stať sa prezidentom Slovenskej republiky, pokiaľ ho budú voliť voliči všetkých rozhodujúcich protikandidátov z prvého kola.
17.12.2017
Občianske združenie Divé maky už po druhýkrát organizuje od 7. do 13. apríla 2014 Gipsy Food Festival. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov je festival možnosťou, ako sa zúčastniť na veľmi chutnej forme verejnej zbierky.
17.12.2017
Vážený pán prezident, prelomte mlčanie a vyjadrite solidaritu s obyvateľmi Gazy. Niekoľko izraelských civilistov bolo zabitých aj ostreľovaním Hamasu. Aj oni a ich rodiny si zaslúžia vyjadrenie solidarity. Každý násilne ukončený ľudský život je tragédiou. Masaker sa však odohral v Gaze.
17.12.2017
O necelé dva týždne nás opäť čakajú komunálne voľby a nálada medzi ľuďmi sa zdá byť zase o niečo mizernejšia, ako minule. Tentokrát sa voľby stretnú temer presne so štvrťstoročím našej spoločnej snahy o demokraciu.
17.12.2017
Spravovanie vecí verejných nie je politickým bojom, nemôže sa zataviť ani 60 a ani 6 dní pred Voľbami. Ak nemá byť zajtra odpoveďou na otázku „ Čo môžem ešte spraviť pre lepšie vzdelanie mojich detí?“, ich vozenie do škôl v susednom Rakúsku, musím dnes nabrať odvahu a verejne podporiť štrajk učiteľov.
17.12.2017
Otvorený list rodičov žiakov ZŠ Tupolevova v Bratislave vyjadrujúci nespokojnosť so súčasnou situáciou v školstve, vyjadrujúci podporu požiadavkám Iniciatívy slovenských učiteľov.
11.12.2017

20.12. 2017 – Vlčie hory v mapách (prednáša Peter Sabo) o 17:00 v Dome Matice Slovenskej v Snine. Vstup voľný.

Prednáška spojená s prezentáciou historických máp a podkladov.

11.12.2017

„Život na skládce“ (film, 57 min. 2016, Taliansko, české titulky) 17:00 Dom Matice Slovenskej v Snine. Vstup voľný.

Rímska Malagrotta, skorumpované mesto odpadu a ľahko zarobených peňazí, je neslávne známe svojim dlhodobým havaríjnym stavom. Citlivý problém sa dotýka politikov, súkromných firiem, i obyčajných občanov, ktorí v mene silného vzťahu ku svojej pôde a práva na zdravie a dôstojnosť berú správu mesta do vlastných rúk.

08.12.2017

Jeden z účastníkov seminára výstižne poznamenal, že motivácia je ako benzín. Pomáha nám ísť na plné obrátky, no niekedy dôjde, a tak je nutné si ju doplniť. V zamestnaniach, ktoré sa zaoberajú prácou s ľuďmi a vyžadujú množstvo kreativity, potrebujeme "štavu" dopĺnať pravidelne. Aby sme v sebe našli svoj vnútorný pohon a zároveň potiahli aj školskú komunitu, s ktorou pracujeme, zisťovali sme, ako motivácie vlastne funguje a aké podnety ju podporujú, alebo naopak utlmujú.

Prešli sme si historický vývoj "modulov" motivácie:

- Operačný systém 1.0 - Lovci a zberači - biologický pohon;

- Operačný systém 2.0 - Hľadanie odmeny a vyhnutie sa trestu;

- Operačný systém 3.0 - Vnútorná motivácia.

​Predstavili sme si pokusy H. Harlowa a L. Deciho, ktoré nám ukazujú, že ľudské bytosti majú prirodzený sklon vyhľadávať novinky a výzvy, ktoré sa stávajú motivačným faktorom, pričom odmena zvonka môže naopak na motiváciu pôsobiť deštruktívne.

Vyskúšali sme si zručnosti mentorovania v rolovej hre, kde sa každá účastníčka a účastník pokúsili svojho žiaka/rodiča namotivovať, aby sa stali súčasťou kolégia, pričom pozorovateľ na konci poskytol spätnú väzbu k spôsobu kladenia otázok a technikám presviedčania.

Prešli sme si maticu motivácie, ktorá ukazuje, aké výsledky prináša motivácia, ktorá prichádza zvnútra, alebo naopak zvonka, v kombinácii s tým, či je ladená pozitívne, alebo negatívne. 

Na záver sme v skupinách zdieľali názory a skúsenosti, čo motivuje žiačky a žiakov, učiteľky a učiteľov, vedenie škôl, či rodičov k zapojeniu sa do Zelenej školy, aby sme dokázali identifikovať, aké spôsoby a metódy využiť pri ich oslovovaní, či zapájaní v kolégiu.

Seminár bol pripravený v spolupráci s Medzinárodnou cenou vojvodu z Edinburghu (www.dofe.sk).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Na seminári zvolenského regiónu vzniklo video, ktoré si môžte pozrieť tu:

https://www.facebook.com/zelena.skola/videos/780346102161322/

- Prihlásiť sa do "Medzinárodného zdieľania skúseností" so zahraničnými Eko-školami môžete tu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfWqXsLXj-2q6t8dtdozPkZcgU9OdBs...

​Ďakujeme za vašu účasť. V prípade otázok a pripomienok sa môžete obracať na Dorota Martincovú.

mail: martincova@zivica.sk

t.č.: 0915 851 972

Prezentácie na stiahnutie:

 

 

PrílohaVeľkosť motivacia_a_ovplyvnovacie_styly_zelena_skola.pptx2.59 MB infoblok_2.rs_.pptx3.93 MB
22.11.2017

Collosseum Club Košice
1.12.2017 18:00–23:00
Dominikánske námestie 35, 040 01 Košice

Facebook event

22.11.2017

6.12. 2017 – Živá rieka (film, 52 min. 2017, Slovensko) 17:00 Kino Snina. Vstupné 3 eur

22.11.2017

29.11. 2017 – Nesmrteľný les (film, 52 min. 2017, Slovensko) 17:00 Kino Snina. Vstupné 3 eur

21.11.2017

Lesoochranárske zoskupenie VLK Východné Karpaty
vás pozývajú na osemnásty ročník prednáškového cyklu LETOKRUHY

Na dvoch miestach, vždy v stredu a 17:00

22.11. 2017 – „Pálčivé téma“ (film, 49 min. 2017, Taliansko, české titulky) 17:00 Dom Matice Slovenskej v Snine. Vstup voľný.

Niekoľko prípadov kde sa výroba bioenergie (energia vyrábaná z organických zdrojov ako drevo alebo plodiny) zvrtne a závažným spôsobom poškodí prírodu.

čítať viac

20.11.2017
Ako a kedy sadiť cesnak? Na čo si dať pozor pri sadení cesnaku, a ako sa starať a vysadený cesnak.
16.11.2017

5. októbra sa v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene stretlo vyše 300 žiakov, učiteľov a riaditeľov škôl z celého Slovenska, aby si slávnostne prevzali medzinárodný certifikát a vlajku programu Zelená škola. Odovzdávania sa osobne zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Vlajku a certifikát programu Zelená škola získalo 110 aktívnych škôl, ktoré počas uplynulých dvoch rokov realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity s priamym zapojením žiakov. Ich cieľom bolo rozvíjať participáciu na škole, ponúkať zaujímavejšie formy vyučovania a znížiť vplyv školy na životné prostredie. Okrem Slovenska sa certifikát udeľuje v ďalších 62 krajinách sveta.

Zelená škola je funkčným nástrojom pre zmenu školstva zdola. Naše školy chránia životné prostredie, vzdelávajú v environmentálnych témach a zároveň zlepšujú vzájomné vzťahy, posilňujú zodpovednosť a tvorivosť svojich žiakov,"  konštatuje manažér programu Zelená škola Juraj Oravec.

Oceňovania sa osobne zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý žiakom a učiteľom odkázal, že práve školy a učitelia sú tým rozhodujúcim faktorom, ktorý vytvára v mladej generácii vzťah k životnému prostrediu a formuje ich do budúcnosti.

Popularita Zelenej školy na Slovensku rastie. "V roku 2004 sme začínali s 8 školami, dnes ich je zapojených 321," dodáva Juraj Oravec. Zároveň s certifikátmi Zelenej školy sa odovzdávali aj ocenenia projektu Jedlá zmena, ktorý žiakov vzdeláva o zodpovednej spotrebe potravín a prináša im vhľad na ich environmentálny a sociálny dopad.

Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň viac ako 52-tisíc škôl zo všetkých kontinentov. Na Slovensku je v tomto školskom roku zapojených do programu 321 škôl. Program Zelená škola získal v roku 2016 cenu ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky a dlhodobé aktivity v ochrane a starostlivosti v tejto oblasti. Uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Koordináciu programu zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Generálnym partnerom programu je ZSE, partnermi programu sú DM drogerie markt a Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Zoznam ocenených škôl nájdtete tu.

Všetky fotografie zo slávnostnej certifikácie dodáme zúčastneným školám čoskoro.