Prevzaté správy zo Slovenska

28.03.2017
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám je jedným z najdôležitejších zákonov garantujúcich občianske práva a kontrolu moci verejnosťou. Vláda Slovenskej republiky sa rozhodla tento zákon zmeniť. Sme pripravení diskutovať o riešeniach, ktoré tento zákon vylepšia, nie o pokusoch smerujúcich k obmedzovaniu práva verejnosti na informácie.
28.03.2017
Úrad vlády Slovenskej republiky bez diskusie s verejnosťou predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o petičnom práve. Upravuje tak zákon o jednom zo základných politických práv občanov - petičnom práve.
28.03.2017
Podľa poslancov mestskej časti Karlova Ves je zákon o slobodnom prístupe k informáciám dôležitým nástrojom kontroly samosprávy občanmi ale aj samotnými poslancami. Vyzývajú aj ďalších poslancov samospráv, aby podporili výzvu iniciatívy Za dobrý zákon o prístupe k informáciám" a princípy dobrého infozákona.
28.03.2017
V týchto dňoch sa podnikatelia, ale aj jednotlivci môžu rozhodnúť využiť svoje právo, rozhodnúť o použití sumy 2% z daní ktoré odvedú štátu v prospech „svojej“ mimovládnej organizácie - v prospech „svojho“ verejného účelu ktorý táto organizácia napĺňa.
28.03.2017
Voľby prezidenta Slovenskej republiky v marci 2014 rozhodnú o tom, či ostane na Slovensku uchovaná základná deľba moci, alebo sa všetká moc dostane do rúk jednej politickej strany. Podľa všetkých výsledkov výskumov verejnej mienky má v druhom kole protikandidát Roberta Fica reálnu šancu stať sa prezidentom Slovenskej republiky, pokiaľ ho budú voliť voliči všetkých rozhodujúcich protikandidátov z prvého kola.
28.03.2017
Občianske združenie Divé maky už po druhýkrát organizuje od 7. do 13. apríla 2014 Gipsy Food Festival. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov je festival možnosťou, ako sa zúčastniť na veľmi chutnej forme verejnej zbierky.
28.03.2017
Vážený pán prezident, prelomte mlčanie a vyjadrite solidaritu s obyvateľmi Gazy. Niekoľko izraelských civilistov bolo zabitých aj ostreľovaním Hamasu. Aj oni a ich rodiny si zaslúžia vyjadrenie solidarity. Každý násilne ukončený ľudský život je tragédiou. Masaker sa však odohral v Gaze.
28.03.2017
O necelé dva týždne nás opäť čakajú komunálne voľby a nálada medzi ľuďmi sa zdá byť zase o niečo mizernejšia, ako minule. Tentokrát sa voľby stretnú temer presne so štvrťstoročím našej spoločnej snahy o demokraciu.
28.03.2017
Spravovanie vecí verejných nie je politickým bojom, nemôže sa zataviť ani 60 a ani 6 dní pred Voľbami. Ak nemá byť zajtra odpoveďou na otázku „ Čo môžem ešte spraviť pre lepšie vzdelanie mojich detí?“, ich vozenie do škôl v susednom Rakúsku, musím dnes nabrať odvahu a verejne podporiť štrajk učiteľov.
28.03.2017
Otvorený list rodičov žiakov ZŠ Tupolevova v Bratislave vyjadrujúci nespokojnosť so súčasnou situáciou v školstve, vyjadrujúci podporu požiadavkám Iniciatívy slovenských učiteľov.
28.03.2017

Malokarpatská knižnica v Pezinku a Bratislavský samosprávny kraj pozývajú na besedu s Jurom Lukáčom, ktorá sa bude konať 4. apríla 2017 o 17:00 v priestoroch knižnice na Holubyho 5 v Pezinku.

čítať viac

23.03.2017

Lesoochranárske zoskupenie VLK organizuje aj túto jar infostánky v rôznych mestách Slovenska. Ich cieľom je v prvom rade informovanie verejnosti o problémoch i úspechoch v ochrane lesov a o našej činnosti. Hlavnou témou bude NIČ

Stretnúť sa s nami môžete na týchto miestach:

27.3. Lučenec
28.3. Levice
29.3. Bratislava (celkovo by mal byť stánok od 27.3. do 31.3. a ak bude zlé počasie, 3.4. - 7.4.)
30.3. Topoľčany
31.3. Prievidza
31.3. Trnava
1.4. Martin
3.4. Martin alebo Považská Bystrica
4.4. Námestovo

čítať viac

23.03.2017

Staré a krajové odrody jabloní a hrušiek

v kuchyniach, na záhradách a v krajine

 

Čo majú spoločné študent hotelovej akadémie, záhradníckej školy, či gymnazista?

Každý z nich môže ovplyvniť , ako bude vyzerať naša krajina, a to tým, že sa oboznámi s pestrosťou starých a krajových odrôd jabloní a hrušiek a s možnosťami ich ochrany a využitia.

Predstavujeme Vám Učebné texty s metodickými listami pre stredné hotelové školy a akadémie,

poľnohospodárske a záhradnícke školy, gymnáziá a verejnosť, od autorskej dvojice Andrei Uherkovej a Bruna Jakubca.

Učebnica je určená pre stredné školy a verejnosť a ponúka tému starých odrôd spracovanú v rôznych podobách. V teoretickej časti sa dozviete,  čo vlastne sú staré a krajové odrody, ako a kde vznikali, o ich význame v krajine a pre človeka, či o dôvodoch, prečo sú dnes ohrozené. Zistíte, že jablká a hrušky nie sú len sezónnym ovocím, a môžete ich mat čerstvé aj  máji.

Pre poľnohospodárske a záhradnícke školy je určené predstavenie rôznych typov ovocných výsadieb a rozdielov medzi intenzívnym a extenzívnym sadom.  Hotelovým školám zasa ukážeme pestrosť chutí, vôní a využitia starých a krajových odrôd s inšpiráciou v podobe receptárika. Čo tak skúsiť využiť staré odrody  v „čatní“ alebo cideri?

Ako tému začleniť do výučby zistíte vďaka prehľadným tabuľkám k jednotlivým školám a predmetom, s nápadmi, ako do nich tému začleniť.

Aby sa o téme neučilo len teoreticky, súčasťou knihy je 8 metodických listov s rôznymi aktivitami pre študentov. Za základe nich budú o téme viac premýšľať, ale aj koštovať chute, objavovať príbehy odrôd či mapovať ich v krajine.

Vďaka servisu k odrodám zistíte, kde sa dajú odrody zohnať, kto vám poradí, ako ich ošetriť a na koho sa môžete obrátiť s ďalšími otázkami.

Veríme, že pokiaľ objavíme pestrosť využitia odrôd jabloní a hrušiek v kuchyniach, kuchári ich budú využívať a verejnosť si na nich pochutnávať, bude aj motivácia ich pestovať. Pretože aj tu platí, že dopyt vytvára ponuku. Na dopyt majú následne možnosť reagovať záhradníci a poľnohospodári, ktorí ich môžu vysádzať  do krajiny, sadov, záhrad a záhumienkov,  a tým prispievať k zachovaniu krajinného rázu a tradícií.

Táto učebnica je len malou ochutnávkou tejto širokej problematiky, no veríme, že po jej prečítaní dostanete chuť na korenistú chuť odrody ´Boskoopské´ či na maslové hrušky a budete pátrať po tom, čo môžete urobiť vy, aby ste sa k nim dostali.

Publikácia o starých odrodách (v prílohe) vznikla vďaka spojeniu štúdia na Sokratovom inštitúte, doplnkovom vzdelávacom programe, ktorý realizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a problematiky, ktorej sa autori venujú na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene. Publikácia bola vydaná v rámci projektu Jedlá zmena.

PrílohaVeľkosť sorty_prirucka.pdf7 MB
17.03.2017
Hoci noci sú stále chladné, príroda už ožíva. To znamená, že nepríjemní slizniaci sa prebúdzajú zo zimného spánku alebo sa liahnu z vajíčok a hladne putujú za rozptýlenými zdrojmi potravy. "Natur im Garten" vysvetľuje, ako a prečo je teraz možné účinne zasiahnuť proti obávanému slizovcovi iberskému.
16.03.2017

Chceli by ste spropagovať Vašu školu? Radi by ste priblížili rodičom a verejnosti praktické aktivity zamerané na ochranu životného prostredia? Plánujete na Deň Zeme zaujímavé akcie? 

Tak sa zapojte do celoslovenských Dní Zelených škôl, podujatia, ktoré organizujeme v týždni 19.- 26. apríla 2017, pri príležitosti Dňa Zeme.

Všetky potrebné informácie ako aj registračný formulár nájdete TU

14.03.2017
Na Slovensku pribúdajú dobrovoľné iniciatívy na zachovanie starých odrôd ovocia a šírenie semienok z vlastných záhrad. Podujatie s cieľom výmeny vrúbľov a semienok, ktoré zorganizovali občianske združenia GenoFond, Pre Prírodu, Centrum environmentálnych aktivít a Štátna ochrana prírody, pritiahlo do Trenčína viac ako stovku ovocinárov a záhradkárov.
14.03.2017

Pozývame vás na premietanie filmu Život v oblakoch - už zajtra, 15. marca 2017 v Snine. Viac:

čítať viac

10.03.2017

http://www.ekoforum.sk/peticia/biopaliva

Na linku vyššie je naša hromadná pripomienka k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Podporte ju prosím.

Minister hospodárstva SR a podľa médií najväčší obchodník s drevom na Slovensku, Peter Žiga, pokračuje v BIOMASAKRI a posúva ho na novú úroveň. Ministerstvo hospodárstva predložilo návrh na zmenu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie, tak, aby bolo možné podporovať výrobu bioetanolu aj z dreva. Pre slovenské lesy tak naplánovali ďalší tvrdý zásah v podobe nového, umelo vyvolaného dopytu. Občania zaplatia zisk súkromným firmám v podobe dotácii a súvisiace straty na poškodení životného prostredia bude musieť riešiť celá spoločnosť.

čítať viac

03.03.2017
 

V programe Zelená škola už 12 rokov sledujeme príbehy učiteľov, ktorým sa „zelená cesta“ stala životným poslaním. Učiteľov, ktorí sú inšpiráciou pre svojich žiakov a okolie, pre ktorých je učenie viac ako len práca. Preto sme sa v spolupráci s naším generálnym partnerom Západoslovenskou energetikou (ZSE) rozhodli poďakovať týmto skvelým ľuďom – VÁM! 

S vďakou za Vašu prácu v programe Zelená škola by sme Vás radi pozvali na kultúrny program pod názvom „Zo života Zelenej školy“, ktorý sme si pre Vás pripravili pri príležitosti Dňa učiteľov.

Kedy: 30. marca 2017 v čase od 10:00 do 13:00

Kde: Elektrárňa Piešťany, Staničná 2334/51, 921 01 Piešťany

Program je určený pre koordinátora programu Zelená škola + jednu osobu podľa vlastného výberu. Pre účasť na tomto programe je potrebné vyplniť registračný formulár. Nájdete ho TU

Kapacita sály je obmedzená, prihláška slúži na rezervovanie miesta. Program a občerstvenie na mieste hradí generálny partner programu Zelená škola - Západoslovenská energetika (ZSE). Cestovné náklady si hradí každý účastník sám. Grafickú pozvánku nájdete v prílohe tohto článku. 

Tešíme sa na Vás!

                         Tím programu Zelená škola

PrílohaVeľkosť pozvanka_a4.pdf797.83 KB
01.03.2017

Registrácia do záverečného hodnotenia v školskom roku 2016/2017 bola spustená 1.3..

Školy, ktoré sa chcú v tomto školskom roku zúčastniť záverečného hodnotenia s cieľom získať diplom Na ceste k Zelenej škole alebo certifikát a vlajku Zelená škola, sa môžu do záverečného hodnotenia registrovať do 31. marca.

Všetky potrebné informácie k registrácii a k záverečnému hodnoteniu nájdete na tejto stránke: www.zelenaskola.sk/pre-skoly/zaverecne-hodnotenie.