Prevzaté správy zo Slovenska

26.02.2017
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám je jedným z najdôležitejších zákonov garantujúcich občianske práva a kontrolu moci verejnosťou. Vláda Slovenskej republiky sa rozhodla tento zákon zmeniť. Sme pripravení diskutovať o riešeniach, ktoré tento zákon vylepšia, nie o pokusoch smerujúcich k obmedzovaniu práva verejnosti na informácie.
26.02.2017
Úrad vlády Slovenskej republiky bez diskusie s verejnosťou predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o petičnom práve. Upravuje tak zákon o jednom zo základných politických práv občanov - petičnom práve.
26.02.2017
Podľa poslancov mestskej časti Karlova Ves je zákon o slobodnom prístupe k informáciám dôležitým nástrojom kontroly samosprávy občanmi ale aj samotnými poslancami. Vyzývajú aj ďalších poslancov samospráv, aby podporili výzvu iniciatívy Za dobrý zákon o prístupe k informáciám" a princípy dobrého infozákona.
26.02.2017
V týchto dňoch sa podnikatelia, ale aj jednotlivci môžu rozhodnúť využiť svoje právo, rozhodnúť o použití sumy 2% z daní ktoré odvedú štátu v prospech „svojej“ mimovládnej organizácie - v prospech „svojho“ verejného účelu ktorý táto organizácia napĺňa.
26.02.2017
Voľby prezidenta Slovenskej republiky v marci 2014 rozhodnú o tom, či ostane na Slovensku uchovaná základná deľba moci, alebo sa všetká moc dostane do rúk jednej politickej strany. Podľa všetkých výsledkov výskumov verejnej mienky má v druhom kole protikandidát Roberta Fica reálnu šancu stať sa prezidentom Slovenskej republiky, pokiaľ ho budú voliť voliči všetkých rozhodujúcich protikandidátov z prvého kola.
26.02.2017
Občianske združenie Divé maky už po druhýkrát organizuje od 7. do 13. apríla 2014 Gipsy Food Festival. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov je festival možnosťou, ako sa zúčastniť na veľmi chutnej forme verejnej zbierky.
26.02.2017
Vážený pán prezident, prelomte mlčanie a vyjadrite solidaritu s obyvateľmi Gazy. Niekoľko izraelských civilistov bolo zabitých aj ostreľovaním Hamasu. Aj oni a ich rodiny si zaslúžia vyjadrenie solidarity. Každý násilne ukončený ľudský život je tragédiou. Masaker sa však odohral v Gaze.
26.02.2017
O necelé dva týždne nás opäť čakajú komunálne voľby a nálada medzi ľuďmi sa zdá byť zase o niečo mizernejšia, ako minule. Tentokrát sa voľby stretnú temer presne so štvrťstoročím našej spoločnej snahy o demokraciu.
26.02.2017
Spravovanie vecí verejných nie je politickým bojom, nemôže sa zataviť ani 60 a ani 6 dní pred Voľbami. Ak nemá byť zajtra odpoveďou na otázku „ Čo môžem ešte spraviť pre lepšie vzdelanie mojich detí?“, ich vozenie do škôl v susednom Rakúsku, musím dnes nabrať odvahu a verejne podporiť štrajk učiteľov.
26.02.2017
Otvorený list rodičov žiakov ZŠ Tupolevova v Bratislave vyjadrujúci nespokojnosť so súčasnou situáciou v školstve, vyjadrujúci podporu požiadavkám Iniciatívy slovenských učiteľov.
22.02.2017
Pedagogickí hrdinovia Ako sa menia školy, keď máme odvahu robiť veci inak 22.marca 2017 v Banskej Bystrici
 

Príďte sa inšpirovať, ako posilniť svoju rolu učiteľa, zvládnuť svoje vyhorenie, priniesť do tried dialóg či učiť zážitkom. Stretnite pedagogických lídrov Slovenska a objavte svoju vlastnú víziu.

Veríme, že len vynikajúci učitelia vytvárajú vynikajúce školy. 

Konferencia je určená pre učiteľov a učiteľky základných a stredných škôl i všetkých študentov pedagogických fakúlt.Prináša lektorov a témy Komenského inštitútu – priestoru pre pedagogických lídrov, do ktorého sa môžu aj tento rok prihlásiť učitelia z celého Slovenska.

Pozrite si podrobný program a informácie o workshopoch a spoznajte inšpiratívnych lektorov, ktorých budete môcť zažiť. Na konferenciu sa je potrebné registrovať vyplnením formulára do 17.3.2017. 

Konferencia sa koná pod záštitou rektora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici doc. Ing. Vladimíra Hiadlovského, PhD. a dekana Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici prof. PaedDr. Vojtecha Korima, CSc.

Komenského inštitút je realizovaný pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky.

Partneri konferencie:

        

PrílohaVeľkosť Pozvánka na konferenciu PEDAGOGICKÍ HRDINOVIA968.98 KB
21.02.2017
Spoločne sme absolvovali tretie regionálne učiteľské a žiacke semináre zamerané na predstavenie novej témy - Potraviny. Ďakujeme všetkým  za účasť a príjemnú atmosféru a tiež ďakujeme všetkým školám, ktoré sa s nami podelili o svoje skúsenosti a zážitky v projekte Jedlá zmena.

 

Tretie regionálne semináre boli zamerané na predstavenie siedmej témy, ktorú Zelená škola otvára budúci školský rok a síce - Potraviny. Vychádzame pri tom z úspešného projektu Jedlá zmena ktorým si za dva roky prešlo a stále ešte prechádza 60 škôl zapojených do programu Zelená škola. Jedlá zmena mala dobré ohlasy od zainteresovaných a keďže tému potravín a ich environmentálny, etický a ekonomický rozmer považujeme za veľmi dôležitý a aktuálny, rozhodli sme sa projekt preniesť do bežného prostredia našich škôl. 

 

Prostredníctvom kvízu sme sa oboznamovali s príbehom potravín a dozvedeli sa veľa nových informácií, ktoré podľa Vašich slov boli častokrát prekvapujúce a nie veľmi veselé. Odhaľovali sme pozadie potravín od procesu pestovania, cez dovoz a uskladňovanie, plytvanie až po samotnú spotrebu. Ak by ste chceli podobný kvíz zopakovať aj u Vás na škole, ponúkame Vám ho v prílohe.

pozn. po otvorení kvízu neposúvajte sleidy šípkou, treba na vybrané otázky klikať myšou, na výber možností kliknite na ruku v pravom hornom rohu, na ukázanie správnej odpovede kliknite na slimáka a pre návrat do otázok kliknite na slniečko.

 

So žiakmi sme prostredníctvom príbehu jedného banánu hovorili o ne/spravodlivosti v potravinovom trhu. Zisťovali sme, ako sa banány pestujú, kto sa skrýva za všetkými procesmi a ako sú týto ľudia finančne ohodnotení. Zistili sme, že tieto podmienky sú len málokedy naozaj férové a že byť takým pracovníkom na banánovej platnáži je naozaj náročné a častokrát aj život-ohrozujúce. Cena, ktorú za takúto prácu robotníci a ich rodiny platia, je naozaj privysoká. 

 

V infobloku sme Vám povedali o najbližších dôležitých termínoch, schvaľovaní EAPu, hodnotení, ďalších novinkách a našich projektoch a tiež o Dňoch Zelených škôl, ktorým sme sa následovne venovali prostredníctvom ďalšej prezentácie s príkladmi aktivít. Obe ppt prezentácie ponúkame v prílohe. 

 

Po seminároch Vám bol zaslaný dotazník so spätnou väzbou. Ak ste ho ešte nevyplnili a radi by ste nám povedali, ako sa Vám seminár páčil, dotazník môžete vyplniť TU. Za Vaše odpovede veľmi ďakujeme.

 

 

PrílohaVeľkosť infoblok_rs3_2017.pdf1.87 MB dzs_pptx.pdf948.05 KB kviz_potraviny.ppt1.45 MB kviz_odpovede.pdf199.5 KB
20.02.2017

Už túto sobotu, 25.2.2017. Zapojte svoje mozgové závity a podporte VLKa.
Viac...

20.02.2017
Aj tento rok vás pozývame do Prešova na tradičný zimný prednáškový cyklus. Každý štvrtok o 17.00 so zaujímavými hosťami. Tentoraz s Marínou Čarnogurskou, sinologičkou, filozofkou a prekladateľkou (okrem iného Tao Te ťingu spolu s Egonom Bondym) na tému - Tajomstvo života ukryté v Tao Te ťingu alebo Čo prezrádza Starý Majster o osude ľudstva na Zemi.

čítať viac

14.02.2017
Environmentálne zmýšľajúci študenti z Gymnázia M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom sa rozhodli skoncovať s nevedomosťou svojho okolia a šíriť informácie o bioplastoch. Zisťovali viac o tejto problematike a rozhodli sa takýto plast aj vyrobiť.
13.02.2017
Aj tento rok vás pozývame do Prešova na tradičný zimný prednáškový cyklus. Každý štvrtok o 17.00 so zaujímavými hosťami. Tentoraz s Jurajom Lukáčom, náčelníkom LZ VLK na tému - Medzi mykorízou a hviezdami (alebo Rozprávanie o NIČ-om)
O obmedzenosti ľudského poznania Prírody. O nezmyselnosti ľudských zásahov do Prírody. O potrebe Divočiny.
O tom, prečo potrebujeme nerobiť NIČ.

Tešíme sa na vás! Viac:

čítať viac

10.02.2017

Životné prostredie, vzdelávanie, spoločnosť aj spiritualita. V týchto vzájomne súvisiacich oblastiach realizuje CEEV Živica projekty už 17. rok. Čo všetko sa nám aj vďaka vašim príspevkom podarilo minulý rok? Pozrite sa na obrázku.

 

Kliknutím obrázok zväčšíte

Ak sa vám veci na obrázku zdajú zmysluplné, pomôžte nám inšpirovať k zmene aj naďalej a venujte nám svoje 2 percentá z dane.

Lebo len vďaka vašej podpore sa nám minulý rok podarilo poskladať takýto obraz aktivít:

 • Do projektu Zelená škola sa zapojilo 314 škôl, zorganizovali sme 12 seminárov v 4 mestách, 35 vyškolených konzultantov zrealizovalo viac ako 150 návštev na jednotlivých školách. Do našich aktivít sa malo možnosť zapojiť viac ako 60 000 žiakov a 6 100 učiteľov.
 • Vydali sme dve metodické príručky Jedlej zmeny, zorganizovali 63 kurzov pre školské komunity, 2 workshopy pre verejnosť, 3 kurzy pre učiteľov a spolupracujeme s 52 školami.
 • Pomohli sme ďalším 7 školám navrhnúť a vybudovať si vlastné učiace záhrady, 48 účastníkov Túlavého autobusu sme inšpirovali návštevou 4 fungujúcich záhrad, ktoré učia na Slovensku a vďaka projektu sa deti môžu učiť geometriu na vyvýšených záhonoch a hudobnú výchovu pri záhradnom dendrofóne.
 • Čiernu labuť si čítalo 100-tisíc ľudí. V ponuke mali 180 článkov od 45 autorov.
 • Sokratov inštitút zahájil svoj štvrtý ročník a priniesli sme jeho atmosféru z lazov do paláca festivalom Showcrates 2016.
 • Otvorili sme novú triedu učiteľov – Komenského inštitút. Dvadsať učiteľov, ktorí majú odvahu robiť veci inak a svojim príkladom meniť školstvo.
 • Mali ste možnosť vidieť stan Živice (powered by ZSE) na Pohode 2016 (a stretnete nás aj tento rok).
 • Uspeli sme s celoeurópskou petíciou Hej LIDL, hraj fér! - viac ako 75 000 ľudí prinútilo LIDL zmeniť pomery na niektorých plantážach, ktoré mu dodávajú banány.
 • Zorganizovali sme Deň nenakupovania a natočili úspešný videozáznam o tom, či by Slováci chceli nakupovať fér.
 • Publikovali sme prvú príručku pre samosprávy o Prírode blízkej údržbe mestskej zelene. Karlova Ves sa s našimi radami stala prvou mestskou časťou priateľskou včelám a iným opeľovačom a inšpirovali sme iné mestské časti v Bratislave a ďalšie mestá k aktívnemu budovaniu zelene.
 • Koncom roka 2016 sme rozbehli projekt Akademici- aktívne a prakticky, v rámci ktorého natáčame životné príbehy s expertami na globálne vzdelávane, ktoré budú dostupné verejnosti.
 • Ústranie v tme bolo obsadené 344 dní v roku.  Rozhodli sme sa vybudovať ešte jedno.
 • Vo Vzdelávacom Centre Zaježová účastníci workshopov a seminárov strávili 180 nocí.
 • Zaježovská škola má historicky najviac žiakov – 16 (z toho jedny dvojčatá a jedny trojčatá ).
Ako darovať?

Všetky informácie a dokumenty potrebné k venovaniu 2 percent z dane nájdete na:

http://2-percenta.zivica.sk/

Tu si tiež môžete otestovať, ako dobre nás poznáte a odhaliť svet podľa Živice. Napríklad: o čom je projekt Tajný život mesta? O zlepšovaní infraštruktúry pre chodcov, biodiverzite, či možnostiach na dobrú párty? :)

Ak máte z vypĺňania formulárov hrôzu, radi vám pomôžeme. Napíšte nám na info@zivica.sk

ĎAKUJEME!

08.02.2017
Vzhľadom ku chrípkovému obdobiu sme museli zrušiť prednášku prof. Kováča o MVE, avšak čaká vás nemenej zaujímavý program: už zajtra, vo štvrtok, v Prešove o 17.00 premietneme nový film od tvorcov Vlčích hôr - film Život v oblakoch. Privítame aj spoluautora Karola Kaliského. Tešíme sa na vás!

čítať viac

07.02.2017
Zapojiť sa môže každý, kto sa stará o záhradu alebo verejný priestor v súlade s prírodou.