Pohoda 2011: Chránia prírodu aj ľudové remeslá

<p>Akcie, ktoré organizuje KOZA, sú prístupné širokej verejnosti. Jedným z členov tohto ochranárskeho združenia je aj Jozef Kudla. Na otázky odpovedal Martine (vľavo) a Natálii.</p>
Vložil/a Martina Lizakova dňa 23.08.2011

Akcie, ktoré organizuje KOZA, sú prístupné širokej verejnosti. Jedným z členov tohto ochranárskeho združenia je aj Jozef Kudla. Na otázky odpovedal Martine (vľavo) a Natálii.

Kosia lúky, aby zachovali vzácne rastliny, organizujú exkurzie aj letné ochranárske tábory či vydávajú vlastný časopis. V stánku organizácií CHKO  Biele Karpaty, o. z. Pre prírodu a Karpatského ochranárskeho združenia altruistov KOZA sme sa rozprávali s Jozefom Kudlom.

Čo ponúka váš stánok?
Radi by sme im priblížili prírodné krásy v okolí Trenčína a stredného Považia. Informujeme o tom, aké sú tu zaujímavosti, čo je pre miestnu prírodu negatívne a akými spôsobmi by sme jej mohli pomôcť. Náš stánok ponúka predovšetkým viacero materiálov, ktoré sme vydali. Hovoria buď o krásach prírody, alebo o jej problémoch, či o našich výsledkoch vo veci ich riešenia. Ďalej tu prezentujeme naše aktivity, na ktoré môžu ľudia prísť. Ponúkame aj možnosť podporiť ich finančne.

Prečo ste si vybrali práve územie Bielych Karpát?
Dôvod je jednoduchý. Pretože sme sa tu narodili a sme s touto prírodou spätí.

O čom najčastejšie píšete vo vašom časopise Bílé - Biele Karpaty?
Môžete v ňom nájsť jednak rôzne odborné články, jednak zaujímavosti o tom, čo sa nachádza v prírode CHKO Biele Karpaty. Náš časopis vychádza v spolupráci s ochranármi slovenskej aj českej strany Bielych Karpát, pretože pred tým, ako sa spoločná republika rozdelila, tvorili jednu súvislú chránenú krajinnú oblasť. Navyše oslovujeme ľudí, ktorí ešte majú snahu tvoriť a udržiavať kultúrne tradície, napríklad ľudové remeslá. Časopis je vlastne snahou profesionálnych aj dobrovoľných ochranárov zachovať prírodné aj kultúrne hodnoty v tejto oblasti.

Natália Mrázová, Martina Lizáková

Priložené obrázky
<p>Akcie, ktoré organizuje KOZA, sú prístupné širokej verejnosti. Jedným z členov tohto ochranárskeho združenia je aj Jozef Kudla. Na otázky odpovedal Martine (vľavo) a Natálii.</p>