Workshop Mladých reportérov pre životné prostredie v Cascais, Portugalsko

Vložil/a admin dňa 19.11.2014

Práca v tímoch, Cascais, Portugalsko.jpg

Na prelome októbra a novembra tohto roku som mala možnosť zúčastniť sa medzinárodného workshopu programu Mladí reportéri pre životné prostredie, ktorý bol organizovaný v Portugalsku pre víťazov národných súťaží kampane Litter Less - Menej odpadu.

Žiaci, koordinátori i učitelia z jednotlivých krajín mali bohatý pracovný i kultúrny program. Počas troch dní pracovali žiaci v medzinárodných skupinách. Mladí reportéri mali možnosť stretnúť sa s významnými osobnosťami mesta Cascais, kde bol workshop organizovaný, medzinárodnou koordinátorkou či zakladateľom programu YRE (Young Reporters for the Environment). Skupinky študentov spracovávali rôzne environmentálne témy, týkajúce sa znečistenia pobrežia i mora. Počas ich práce sa nenudili ani koordinátori a učitelia, ktorí dostali za úlohu spoznávať malebné mestečko Cascais a jeho okolie. Zistili sme, že uprostred mesta je nádherný park, v ktorom sa organizuje pravidelný trh s produktmi okolitých farmárov, či malebné múzeum. Porozprávali sme sa o živote s miestnymi rybármi, spoznali sme pobrežie Atlantiku s majákom nazývaným Santa Marta, popri ktorom sme sa dostali až k útesu Boca do Inferno - Ústa do pekla. Veľmi pozitívnym vnemom bola pre mňa cyklotrasa, ktorá sa tiahla popri celom pobreží.
Portugalskí organizátori nezabudli ani na vzájomné spoznávanie kultúr medzi zúčastnenými krajinami. A tak sa slovenská delegácia mohla predviesť krásnou slovenskou pesničkou, či tancom, ktorý sme naučili i ostatných účastníkov. Naopak, my sme spoznali zvyky, ktoré sprevádzajú tureckú svadbu, či izraelský piatkový večer. Ochutnali sme zaujímavé špeciality z Lotyšska, Kanady, či Kazachstanu.

Vyvrcholením trojdňového pobytu v Portugalsku bol záverečný výlet k najzápadnejšiemu cípu kontinentálnej Európy, ktorý sa nazýva Cabo da Roca. Počas tejto cesty sme sa dozvedeli, že pobrežie Atlantiku je okrem odpadkov ohrozené invazívnou bylinou známou ako Ľadová rastlina. A tak sme pomohli a vyčistili časť pobrežia práve od tejto rastliny.

Študenti i učitelia sa z tohto workshopu vracali domov plní spomienok, priateľstiev a nových skúseností. Verím, že to, čo sme sa naučili a prežili na tomto malebnom mieste si uchováme a využijeme.

 

PaedDr. Michaela Zenková, Gymnázium M. R. Štefánika, Nové Mesto nad Váhom

Priložené obrázky
Práca v tímoch, Cascais, Portugalsko.jpg
Mladé reportérky Paťa a Aďa - likvidácia inváznej rastliny.jpg