Workshop Mladých reportérov v Novom Meste nad Váhom

Workshop Mladých reportérov v Novom Meste nad Váhom

Workshop Mladých reportérov v Novom Meste nad Váhom

Vo štvrtok 23. februára 2017 sa Mladí reportéri z celého Slovenska zišli na foto-workshope na Gymnáziu M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom. Najčastejšou odpoveďou na otázku, prečo sem reportéri prišli, bolo zdokonaliť sa vo fotografovaní.

Reportéri sa takisto chceli naučiť veľa nového o reportérskej práci a tiež sa stretnúť s celým reportérskym tímom. Workshop bol zorganizovaný pod záštitou Centra environmentálnych aktivít v Trenčíne. Z prezentácie profesionálneho fotografa Radovana Stoklasu sa Mladí reportéri dozvedeli, ako sa dostal k fotografii, a tiež zaujímavosti o práci fotoreportéra. Reportéri mohli vidieť množstvo fotografií pána Stoklasu od jeho prvých, zachytených na analógovom filme, až po najnovšie profesionálne kúsky publikované v svetových časopisoch ako napr. New York Times. 

Po obede workshop vyvrcholil krstom novej učebnice environmentálnej výchovy: Každodenná udržateľnosť. Jej krstným otcom sa stal Radovan Stoklasa. V tejto výnimočnej učebnici, ktorú vytvorilo šesť štátov vrátane Slovenska, sa deti dozvedia, čo kupujú a odkiaľ tovar pochádza, ako je zabalený, či ako minimalizovať používanie chemikálií v domácnosti.

Učebnica je zameraná na praktické využitie, nie len na nezmyselné mechanické učenie sa poučiek. Deti si pomocou nej budú môcť vyskúšať ako vyrobiť aviváž či prací prostriedok. Učebnicu vydalo Centrum environmentálnych aktivít Trenčín a je možné ju objednať na cea(at)changenet.sk. Krst učebnice pritiahol na workshop regionálne televízie i najsledovanejšiu televíziu na Slovensku.

A ktorá časť programu sa reportérom z Trenčína páčila najviac? Všetci traja oslovení sa jednoznačne zhodli, že prezentácia o práci fotoreportéra.

Na záver stretnutia organizátori poďakovali Gymnáziu M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom za poskytnutie prístrešia pre stretnutie Mladých reportérov.

Meno autora/autorov: 
Daniel Ševčík
Vek autora/autorov: 
14
Škola: 
ZŠ Dlhé Hony 1, Trenčín
Prezentácia Radovana Stoklasu
Tipy, ako fotiť a zaujať
Spätná väzba k fotografiám Mladých reportérov