ZáZeMie – miesto oddychu i edukácie

1
2
3
4
5

1

Sobotňajšie popoludnie patrilo oslave začiatku jesene. ZáZeMie, alebo zázračné zelené miesto, sa hemžilo deťmi i dospelými. Vzduchom sa šírila vôňa jesennej tekvicovej polievky a uši hladkal príjemný zvuk gitary. To všetko i oveľa viac sa dialo v oddychovej zóne na nábreží Hornádu v Spišskej Novej Vsi. Tá vznikla v roku 2014 spoluprácou troch občianskych združení- Dietka, Koreň a Na boso.

 

O hudobný program a zároveň príjemnú atmosféru sa postarala miestna kapela Idea. Podľa slov jedného z členov, Martina Pižema, chodí na toto miesto pravidelne a rád, ale mrzí ho, že zázemie nepozná veľa ľudí. Na druhej strane dodáva, že tam aspoň chodí úzka komunita ľudí, ktorým na tomto mieste naozaj záleží.

 

 

Jesenná slávnosť prilákala nielen rodiny s deťmi, ale i partie priateľov. Súčasťou oddychovej zóny sú preliezky či miesta na sedenie z prírodných alebo odpadových materiálov ako je drevo a staré pneumatiky. 

 

 

Z akcie nikto hladný neodišiel. O plné žalúdky sa postarala výborná sezónna tekvicová polievka priamo z kotlíka či zdravé špenátové muffiny.

 

 

Hlavnou úlohou popoludnia bolo skrášliť hlinenú preliezku postavenú z pneumatík, slamy a hliny. O jej nový šat sa postarali dobrovoľníci. Spoluorganizátor podujatia Tomáš Paľuch nám prezradil, že jeho cieľom nie je len aby mali ľudia z akcie dobrý pocit, ale sa tu aj navzájom spoznali, vytvorili priateľstvá a pri práci aj niečo naučili. 

 

 

Pomyselnou bodkou bola prednáška o ekologickom bývaní v podaní Mareka z remeselného družstva Bývame zdravo. Dozvedeli sme sa nielen o možnostiach ekologických materiálov na stavbu, ale niektoré sme si mohli priamo ohmatať.

Meno autora/autorov: 
Adriána Henčeková
Vek autora/autorov: 
18
Škola: 
Škola: Gymnázium,Školská 7, Spišská Nová Ves
2
3
4
5