Máloktorý človek si uvedomuje, že ochrana životného prostredia nie je len obmedzenie emisií pre veľké spoločnosti či priväzovanie sa ku stromom kvôli plánovaného výrubu. Niekedy stačí vyhodiť fľaše od piva do správneho kontajnera na triedený odpad, vypnúť prúd vody pokým si človek umýva zuby alebo výber toho správneho hudobného festivalu z rozsiahlej ponuky.
Keď sa človek odpúta na dva, tri dni, počas ktorých festival zvyčajne trvá, domov ide s kopou zážitkov a nie s obavami, čo sa asi s tou horou odpadu na lúke, letisku či pri jazere stalo. To je predsa práca organizátorov, upratať po sebe. Niektorí z nich sú však natoľko kreatívny, že našťastie našej milovanej prírody neskončí každý jeden kilogram na neďalekom smetisku či ešte horšie – roztrúsené na mieste festivalu.
Asi najoriginálnejšie to poňala malá skupinka ľudí stojaca za projektom Punkáči deťom. Festival každoročne venuje podstatnú čiastku zisku zo vstupného organizácii na pomoc deťom a tak nezostali peniaze na brigádnikov, ktorí by areál čistili. Vymysleli si preto zaujímavý spôsob čistenia areálu, ktorý zapája samotných návštevníkov. „Plné vrece odpadu vymeníme za jedno pivo,“ vysvetľuje Sigino, hlavný usporiadateľ. Pivo získali ako dar od hlavného pivného partnera festivalu a u ľudí sa nápad každoročne teší obľube. Niektorí dokonca čakajú, kým iní dopijú pivo, aby získali kelímok do vlastného vreca na odpad. „Minulý rok sa vyzbieralo 50 m3 odpadu. Rekordman je človek, ktorý za jeden deň priniesol sedemnásť mechov odpadkov,“ pokračuje organizátor o úspechu akcie a na koniec dodáva: „Získali sme tým pekný čistý areál, zapojili sme tam návštevníkov a pritom nás to nestojí ani euro.“
Odpad sa dá zbierať aj pomocou vysávačov na mikroodpad, ktoré zachytia i také nečistoty ako zápalky, útržky papierikov či ohorky. Práve táto metóda sa často využíva na mnohých festivaloch organizovaných HIT production, s.r.o. Okrem toho sa pri týchto udalostiach využívajú výlučne chemické toalety a chystajú sa zaviesť i jednu novinku, ktorú sme mohli na niektorých väčších festivaloch zhliadnuť už minulý rok: „V Orange oáze má tento rok Orange pripravenú ekologickú vychytávku – nabíjačkáreň mobilov na vlastný pohon stacionárnymi bicyklami, čiže každý si šliape na bicykli toľko, koľko potrebuje nabiť svoj mobil,“ oznamuje konateľ PhDr. Július Kuruc. Zaujímavosťou je i spolupráca so zberačmi použitého oleja z kuchyne po minulé roky.
Je mnoho klasických spôsobov, ako sa vysporiadať s už nazbieraným odpadom. Ako prvý treba jednoznačne označiť jeho separáciu. Na toto spracovanie sa zameriava festival Bažant Pohoda, jeden z najväčších a najznámejších slovenských festivalov. Pohoda sa stala prvým slovenských festivalom so separovaným zberom odpadu, pričom cieľom organizátorov je odviezť na skládku čo najmenej odpadu. Tento rok sa v celom areály nachádzalo až 428 kontajnerov na rôzne druhy odpadu. Okrem toho v stanovom mestečku dostáva každý stan dve vrecia – jedno na separovaný zber (plasty, papier, kovy) a druhé na ostatný odpad. Odpad vyzbieraný do vriec na separovaný zber sa po odovzdaní dodatočne triedi a následne je recyklovaný. Niet divu, že Pohoda bola už v roku 2010 zaradená medzi dvanásť najekologickejších festivalov Európy podľa anglického servera Greenmystyle.com.
Hoc sú usporiadatelia rôznych kultúrnych akcií nútení k čisteniu areálu legislatívou, nemalo by to pre návštevníkov znamenať voľné pohadzovanie odpadkov na zem s postojom – veď oni to neskôr upracú. Aj keď si niekto nevyberie festival, kde mu ponúkajú za vrece odpadkov pivo, mal by sa snažiť zmierniť následky aspoň po sebe. Niekedy stačí presnejšie mieriť do koša alebo uprednostniť nápoj v sklenných vratných pohároch miesto plastových, ktoré putujú neskôr na smetisko.
Elena Štefancová (20 r.), Slovenská technická univerzita
Publikované: 7.3.2013 http://www.yre-litterless.org/svk/articles/post-38