Zostaň doma a zapoj sa do výzvy MY VŠETCI SME REPORTÉRI

Vložil/a admin dňa 30.03.2020

Tlačová správa CEA Trenčín, 30. marca 2020

Dvere škôl zostávajú zatvorené a život mladých ľudí sa odohráva prevažne doma. Svet sa ale nezastavil a každý z nás môže byť aj z domu aktívnym reportérom diania okolo nás. A prostredníctvom aktivity na sociálnych sieťach inšpirovať svoje okolie k ohľaduplnému správaniu aj voči prírode. 

Slovenská iniciatíva My všetci sme reportéri reaguje na výzvu „Stay active, stay home“ (Zostaň doma, zostaň aktívny/a). Vyhlásila ju medzinárodná kancelária programu Young Reporters for the Environment (YRE, www.yre.global) so sídlom v Kodani. 

„Každý týždeň zverejníme novú výzvu. Aktivita mladým ľuďom pomôže rozšíriť si obzory v oblasti životného prostredia a získať nové zručnosti v oblasti sociálnych médií, spolu so študentmi z celého sveta. Najaktívnejší reportéri, ktorí budú každý týždeň publikovať fotografie a videá na sociálne siete, budú odmenení,“ uviedla Klaudia Medalová, národná operátorka programu YRE na Slovensku.

Eko-reportérsku výzvu organizátori odštartovali pri príležitosti Hodiny Zeme 28. marca. „Dnes pokračujeme výzvou č. 2, nazvanou Cez okno. Reportéri majú za úlohu nájsť doma okno, ktoré ponúka zaujímavý výhľad, urobiť fotku či minútové video, dať ich do spojitosti s niektorým z cieľov Agenda 2030 a v nedeľu 5. marca publikovať príspevok na sociálnu sieť,“ dodala Klaudia Medalová.

Ako sa zapojiť do výzvy?

Výzva je uverejnená na facebookovej stránke yreslovakia a instagrame yre_slovakia. Reportéri, ale aj všetci mladí ľudia, ktorí sa chcú zúčastniť, sa môžu zapojiť dvoma spôsobmi:

  • Fotografia so sprievodným textom, publikovaná na Facebooku alebo Instagrame
  • 1-minútové video publikované na YouTube, zdieľané (alebo priamo publikované) na Facebooku ci Instagrame
  • Upozornenie: Zodpovednosť je teraz na prvom mieste, mladí ľudia by preto mali hľadať námety na svoje reportáže najmä doma, prípadne v bezprostrednom okolí svojho domu - samozrejme s rúškom na tvári.

Témy: Hodina Zeme, cez okno, eko praktiky u nás doma, šťastie v domácej karanténe, eko-záhradka na okne, sezónny recept  od starkej/rada starkého – opravára nad zlato, menej vecí, viac života (podpora minimalizmu), moja vegánska pochúťka,  môj eko vzor...

Podmienka: príspevok treba označiť hashtagmi: #YREstayshome, #YREportujemdoma a #YRESK.

Uzávierka príspevkov do každej výzvy je vždy v nedeľu večer. V pondelok budú najlepšie príspevky publikované vo forme newsletteru #YREportujem doma a bude vyhlásená nová výzva.

Cení sa aktivita

Kto sa zapojí viac ako raz, má šancu vyhrať reklamné predmety YRE a Zelená škola. Najaktívnejší účastníci výzvy môžu byť odmenení pozvánkou na letnú reportérsku misiu (4-denné podujatie v Bielych Karpatoch). Spolu bude ocenených päť účastníkov výzvy, víťazov vyberú koordinátori programov YRE a Zelená škola.

Kritériá:

  • Aktivita (čím viac, tým lepšie)
  • Environmentálny pohľad v širších súvislostiach
  • Pozitívny prístup
  • Originalita
  • Vtip

Výzvu MY VŠETCI SME REPORTÉRI pripravuje Centrum environmentálnych aktivít v rámci projektu OBJEKTÍV 21, v spolupráci s o.z. ŽIVICA. CEA koordinuje program Mladí reportéri pre životné prostredie www.mladireporteri.sk (YRE, www.yre.global) a ŽIVICA program Zelená škola www.zelenaskola.sk (Eco-Schools, www.eco-schools.global). Oba certifikované medzinárodné vzdelávacie programy zastrešuje ŠPIRÁLA, sieť environmentálne-vzdelávacích programov (www.spirala.sk).

 

Projekt Objektív 21: Mladí reportéri pre občiansku spoločnosť je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

 

 
Priložené obrázky
Zostaň doma a zapoj sa do výzvy MY VŠETCI SME REPORTÉRI