Antibiotiká - pomocníci alebo globálna hrozba
Antibiotiká vládnu svetom. Autor: Lucia Klučárová

Antibiotiká - pomocníci alebo globálna hrozba

Čitajte tiež

Užívanie veľkého množstva antibiotík neškodí len človeku, ale aj vodnému ekosystému. Organizmus nespotreuje všetky zložky antibiotika a tak sa nestrávené zvyšky vylučovacou sústavou dostávajú cez kanalizáciu do odpadových vôd a cez čističky do vodného ekosystému. Cez potravový reťazec sa dostávajú do organizmu človeka a tým sa zvyšuje rezistentnosť na antibiotiká.

V čakárňach ordinácií alebo v médiách sú antibiotiká veľmi propagované. Aj preto patria antibiotiká k najčastejšie užívaným liekom na Slovensku. I keď ich podľa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky ich spotreba mierne klesá,  napriek tomu Slovensko patrí medzi krajiny, kde sa najviac predpisujú. Ľudia však nie sú dostatočne informovaní o ich negatívach.

Známy je fakt, že užívanie väčšieho množstva antibiotík má negatívny vplyv na črevnú mikroflóru. Nadužívanie a nesprávne užívanie antibiotík  však ohrozujú nielen vodný ekosystém, ale aj našu schopnosť bojovať s baktériami. Problém rezistencie na antibiotiká je pre ľudstvo skutočnou hrozbou. Ako uvádza článok Budúcnosť antibiotík závisí od každého z nás, v Európskej únii na následky bakteriálnych infekcií zomrie približne 33 000 ľudí.

Veľkým environmentálnym problémom antibiotík je ich nepriaznivý vplyv na povrchové vody s ich rastlinstvom a živočíšstvom. Výskumníci z University of York urobili rozbor vzoriek vôd z celého sveta. Nová štúdia zistila znečistenie zvyškami liekov (aj antibiotikami) na všetkých kontinentoch.

Vplyv antibiotík na vodný ekosystém

„Veľmi malé čiastočky antibiotík organizmus človeka nespotrebuje, ale vylúči stolicou alebo močom. Touto cestou sa dostávajú cez kanalizáciu do odpadových vôd. Čističky odpadových vôd (ČOV) ich nedokážu odstrániť,“ uviedla Viera Peterková, špecialistka na ekológiu živočíchov. Peterková potvrdila, že aj malé koncentrácie antibiotík nepriaznivo vplývajú na vodný ekosystém. „Niektoré typy antibiotík (najmä s dlhou dobou rozkladu) sa vo vodnom ekosystéme dostávajú do organizmov rýb, vodných rastlín... a  cez potravinový reťazec aj na človeka,“ informuje Viera Peterková.

Aj nesprávne likvidovanie antibiotík tiež prispieva k znečisteniu vodného ekosystému. Ak ľuďom zostanú antibiotiká, ktoré nedoužívali, neodnesú ich do lekárne, ale často ich vyhadzujú do umývadla alebo toalety. V oboch prípadoch tieto lieky končia v ČOV, ktoré ch nedokážu odstrániť z odpadových vôd,“ dodala Ľubica Hildebrandová, učiteľka v ZŠ Jána Palárika Majcichov.

Antibiotiká z prírody, účinní pomocníci

V minulosti ľudia používali najmä prírodné liečivá. Ich liečivé účinky dokážu pomáhať aj v súčasnosti. Mnoho byliniek a prírodných látok má antibakteriálne účinky, ktoré je možné využiť aj dnes pri viacerých ochoreniach. K najznámejším antibakteriálnym bylinám a potravinám patria napr. harmanček, kapucínka, šalvia, cibuľa, cesnak... Prírodné antibiotiká na rozdiel od syntetických neovplyvňujú vodný ekosystém.

A čo si o užívaní antibiotík myslia obyvatelia Majcichova?„Keď som chorý užívam antibiotiká. Liečenie je kratšie. Nemám trpezlivosť na dlhú liečbu bylinkovými čajmi,“ povedal Michal (32).

Manželia Marián (41) a Zuzana (39) sa zhodli a konštatovali: „Samozrejme antibiotiká využíva aj naša rodina, keď ochorenie nedokážeme riešiť inak. Radšej užívame prírodné liečivá, ktoré náš organizmus lepšie znáša. Dôverujeme lekárom, ktorých sme si vybrali. Antibiotiká užívame len vtedy, keď sú potrebné.“

„Nerada užívam antibiotiká, lebo majú veľa nežiaducich účinkov. Radšej sa liečim rôznymi bylinkovými čajmi. Bylinky si v záhrade dopestujem sama, alebo si ich nazbieram. Za domom máme záhradu. Pestujeme v nej aj zeleninu a ovocie bez postrekov a umelých hnojív. Vitamíny v nich sú oveľa lepšie proti chorobe ako tie - chemicky vyrábané,“ informovala Jarmila (67).

Antibiotiká áno, ale s rozumom

Problém s nadužívaním antibiotík si vyžaduje nielen pozornosť, ale aj efektívne riešenie. Pomôcť by mohla osvetová kampaň, aby sa ľudia nedožadovali predpisovania antibiotík na bežné prechladnutia. Dôležité je aj zvyšovanie odolnosti organizmu, vrátane pohybu na čerstvom vzduchu. Pri nádche či kašli môžeme vyskúšať recepty starých mám ako napríklad cibuľový med, cesnak, strúhaný chren s jabĺčkom a mnohé ďalšie.

A so zvyškami liekov je vždy potrebné zodpovedne naložiť - nespotrebované antibiotiká treba po doužívaní vrátiť do lekárne.


Meno autora/autorov

Lucia Klučárová, Gregor Šturdík

Veková skupina

11-14

Škola

ZŠ Jána Palárika Majcichov

Súvislosť s cieľmi Agendy 2030:

  • 3. Kvalita zdravia a života
  • 14. Život pod vodou

Vysvetlenie prepojenia medzi témou článku a označeným cieľom (cieľmi) Agendy 2030:

Antibiotiká, ktoré človek užíva, telo nespotrebuje. Vylučovacou a tráviacou sústavou sa zvyšky dostávajú cez kanalizačný systém do čističiek odpadových vôd. V čističke nie je možné antibiotiká odstrániť. Dostávajú sa do potokov, riek a do vodného ekosystému. Potravinovým reťazcom, najmä rybami a vodnými živočíchmi opäť do tela človeka. Lekári a vedci varujú pred rezistentnosťou antibiotík na veľa baktérií. Túto rezistentnosť spôsobila nadmerné užívanie syntetických liekov. Siahnuť po prírodných antibiotikách je často lepšie. Príroda nám poskytuje veľa bylín a potravín.