Separovať papier – áno či nie?

Pri prezeraní štatistiky odpadov v meste Sereď ma zarazil veľký pokles vyzbieraného papiera.

Ako vidno z tabuľky (foto pod článkom), v roku 2014 sa u nás vyzbieralo 49,41 tony papiera , čo oproti posledným rokom je až 100 tonový rozdiel. Papier tvorí 20% hmotnosti v celkovom množstve komunálneho odpadu. Ak zoberieme do úvahy celkové množstvo produkovaných odpadov, tak nám vyjde produkcia papiera 800kg/obyv. SR/rok.

Prečo je dobré triediť papier?
- šetríme lesy, v súčasnosti sa 90 % papiera vyrába z dreva
- recykláciou papiera šetríme energiu o 70 %
- recykláciou papiera sa v porovnaní s výrobou nového znižuje znečistenie ovzdušia o 73 %.
- použitý papier sa dá recyklovať a použiť pri výrobe nového papiera až 6 krát
- recykláciou 1 tony papiera sa ušetrí viac ako 2 tony dreva
- vytriedením okolo 100 ton starého papiera a jeho použitím na výrobu nového sa zachráni jeden hektár 100-ročného lesa
- recyklácia jednej tony papiera zachráni 17 dospelých stromov a ušetrí 26 m3 vody, 2,3 m3 úrodnej zeme, 320 l ropy a 4 100 kWh elektrickej energie

Recyklovaný papier sa dá využiť v rôznych priemyselných odvetviach. Znižuje znečistenie ovzdušia o 75%, vody o 35% a spotrebu energie o 75%. Podiel vyzbieraného papiera na Slovensku k jeho celkovej spotrebe vzrástol z 38% v roku 2001 na 50,2% v roku 2006, čo je oproti priemeru EÚ málo a žalostne málo oproti najlepším západoeurópskym krajinám, kde vyzbierajú a recyklujú až 70% použitého papiera.

Ako triediť papier?

Papier umiestňujeme do modrého kontajnera a vhadzujeme sem: časopisy, noviny, knihy, kancelársky papier, obálky, neznečistené papierové obaly a vrecúška z potravín, kartóny a kartónové obaly. Ale nevhadzujeme sem: použité papierové vreckovky, papier znečistený potravinami ako sú oleje, fólie, použité plienky, krabičky od cigariet, kopírovací papier.

Papier sa už oddávna využíval na písanie a kreslenie rozličných ornamentov. Spočiatku sa vyrábal z rastliny Gyperus papyrus podľa, ktorej získal svoj názov. Potom však prišiel jeho nástupca pergamen vyrábaní z teľacej, ovčej alebo kozej kože. Mal omnoho lepšie vlastnosti ako papyrus bol pevnejší, pružnejší, po prečítaní sa text dal zoškrabať a pergamen sa dal znova použiť. Dnes je pre nás papier samozrejmosťou. Ani si neuvedomujeme, kde všade ho používame.

U nás na škole sme si takýto recyklovaný papier vyrobili. Ako na to? Staré noviny sme natrhali na drobné kúsky a namočili ich do vody. Rozmočenú hmotu sme zmixovali na kašu a zmiešali so škrobom. Tú sme potom na sieťkach lisovali a nechali sušiť. Na druhý deň sme ho oddelili od sieťky a recyklovaný papier bol na svete. Z nášho recyklovaného papiera sme vyrobili pohľadnice ale i kvetinky, ktoré sme následne namaľovali farbou a nalepili na tiež vymaľované špajdle. Špajdle sme ozdobili šnúrkou a navliekli lístok s pekným venovaním.
Papier sme opätovne využili a dokázali sme, že nemusí skončiť na skládkach alebo v spaľovniach. Pri troške zručnosti a trpezlivosti z neho dokážeme vyrobiť malý darček.

Zdroj informácii: http://www.ekoportalsered.sk/
http://www.addy.sk/


Meno autora/autorov

Lenka Ostrčilová

Veková skupina

11-14

Škola

ZŠ Juraja Fándlyho Sereď

Súvislosť s cieľmi Agendy 2030:

Vysvetlenie prepojenia medzi témou článku a označeným cieľom (cieľmi) Agendy 2030: