Tajomstvá Mladých reportétov: fotoreportáž zo zákulisia

Prvé boli novinárske preukazy. Vymysleli sme ich na jar 2009 a až v novembri sa prihlásila prvá škola - Gymnázium M. M. Hodžu z Liptovského Mikuláša. Vytvorili veľký tím, pracovali v teréne (chemické analýzy vody a pôdy), zapojili miestnu komunitu a priložili ruku k dielu - spolu s rybárskym zväzom vyzbierali na brehoch Liptovskej Mary viac ako 100 vriec odpadu. S článkom o svojom projekte vyhrali kategóriu "Odpady" v medzinárodnej súťaži YRE Awards.
V prvom ročníku sme osobne navštívili všetkých trinásť zapojených škôl a program sme predstavili na štyroch regionálnych stretnutiach. Sladkou odmenou na konci školského roku nám bol týždňový workshop u našich kolegov z UfU v Berlíne, kde sme okrem iného poskytli rozhovor pre film o šetrení energií.
V tých časoch bol koordinačný tím rýdzo ženskou záležitosťou. Spod Brandenburskej brány sa usmieva koordinátorka Zuzana Límová (zľava), dobrovoľníčka Katka Hulinová, vtedajšia riaditeľka Špirály Eva Štroffeková a asistentka Danka Palkechová.
Dva trojdňové workshopy v ekocentre na zaježovských lazoch boli výbornou školou aj pre samotných lektorov. Na začiatku druhého ročníka tu okrem ekológov a žurnalistov prednášali aj odborníci z Greenpeace. Všetko išlo hladko, kým som sa nepozrela von oknom a neuvidela gymna(zi)stu Vlada, visiaceho štyri metre nad zemou... !!! Našťastie mu kamaráti rýchlo pribehli na pomoc.
Tričká Mladých reportérov vymyslela Katka Hulinová. Svoju premiéru mali na slávnostnej certifikácii programu Zelená škola vo Zvolene. O rok neskôr na nej v Bratislave naše študentky vyspovedali premiérku Ivetu Radičovú. Opýtali sa jej, ako chráni životné prostredie v súkromí.
Dnes už sú PRESS tričká povinnou výbavou každej mladej reportérky a mladého reportéra. Na fotografii sú študentky z gymnázia v Dubnici nad Váhom počas práce na reportáži z Dňa detí v trenčianskej Zátoke pokoja.
Niekedy sa cítim ako rocková hviezda na turné. Od počiatku programu sme zorganizovali viac ako štyridsať workshopov a regionálnych stretnutí po celom Slovensku. Fotografia vznikla v trenčianskej čajovni Jaipur na začiatku roku 2011. Málokto vie, že ma tam mohol stretnúť aj ako "čajovníčku" a nechať si odo mňa uvariť obľúbený "čaj pre nerozhodných".
Interview so speváčkou a environmentalistkou Zdenkou Prednou patrí medzi moje najdlhšie. Viac ako tri hodiny sme sa rozprávali o biopotravinách, ekokozmetike, psíkoch, ježibabách a krásach prírody. S peknou tvárou získali Mladí reportéri aj krásnu dušu...
Fotografovanie vizuálov pre kampaň Mladých reportérov bolo unikátnym zážitkom. V priestoroch Dezorzovsho lútkového divadla kmitalo na "place" jedenásť profesionálov. Všetci z nich verili, že úsilie Mladých reportérov má zmysel. Fotograf Jožo Pálenik, koordinátorka Zuzana Límová a grafický majster Miro Baláž (s psíkom Griškou) vďaka tomuto projektu založili kreatívne štúdio Soulution.
Zdenka Predná v rozhovore s pštrosom či žirafou zaujala koordinátorov Mladých reportérov z celého sveta. Kampaň sme im predstavili na medzinárodnom stretnutí vo Walese. Ocenila ju aj porota na Slovensku - v októbri 2011 získala EnviroOskara.
Medzitým sme aj naďalej na workshopoch diskutovali o novinárskej etike, environmentálnych problémoch a možnostiach záchrany sveta. Počas troch rokov sme navštívili Bratislavu, Zvolen, Liptovský Mikuláš, Košice, Dubnicu nad Váhom, Revúcu, Kežmarok, Prešov, Martin, Krásno nad Kysucou, Novú Baňu, Vrbové, Nitru, Trenčín, Banskú Štiavnicu či Veľký Meder...
O problémoch životného prostredia sme hovorili s expertmi, primátormi, občanmi, spolužiakmi, učiteľmi a mnohokrát sa pýtali aj sami seba. Čo je skutočnosť a čo len jej odrazom? Fotografia vznikla počas ankety v uliciach Prešova so študentom Viliamom Ondom.
Workshopy na "domácej pôde" boli pre mňa vždy tak trochu výnimočné - ešte pred niekoľkými rokmi som o environmentálnych problémoch písala pre miestne noviny sama. Na fotografii mladí reportéri spovedajú Jerguša Oravca, finalistu Slovensko hľadá SuperStar, na Dni Zeme v Trenčíne. Život je kruh - Jergušova kapela bola posledná, s ktorou som ako novinárka v r. 2008 robila rozhovor.
Tento školský rok sme spustili unikátnu učebnú pomôcku: online žurnalistický kurz. Písania chtivých študentov doň pozývame sloganom "Naučte sa v tom chodiť". Mladý reportér, ktorý uhádne, kto má v oblakoch nielen hlavu, ale aj nohy, získa DVD s filmom Putovanie tučniakov. Zo súťaže sú vylúčení rodinní príslušníci majiteľky týchto lýtok.
Už dnes viem, že môj päťdesiaty workshop pre Mladých reportérov odlektorujem spolu s Jakubom Filom (na snímke). S Petrom Ivaničom zo Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj minulý rok vydali príručku o kritickom myslení. Tvoríme skvelý tandem. On učí čítať, ja písať. Nielen pre noviny.
Stretnutie s Petrom Kubínyim, novinárom a predsedom Slovenského syndikátu novinárov, bolo splnením jedného z mojich snov. Otázky kládla Nitrianka Miška Rondošová (vpravo) a ja som sa zatiaľ mohla dojímať pocitom, že moja študentka robí rozhovor s mojím novinárskym idolom... Fotila Ester Šabíková.
Na novembrovom workshope vo Varíne sme učili učiteľov aj budúcu českú koordinátorku. Napriek prísnym osnovám, nekonečným papierovačkám, drzým študentom, nefunkčnej reforme a únavným pravidlám majú slovenské panie učiteľky stále chuť objavovať nové veci a alternatívne metódy. Bolo mi cťou prednášať profesionálkam.
Koncoročné nakrúcanie v Juhoafrickej republike mi pripomenulo, že aj ja chcem hľadať, pýtať sa, objavovať, tvoriť, diskutovať, učiť sa... ako reportérka. Fotografia vznikla v malej súkromnej ekoškole na rodinnej biofarme v provincii KwaZulu-Natal. Úcte k prírode sa tu spolu učia afrikánske deti aj škôlkari z kmeňa Zulu.
Je mi potešením, že svoje recyklovateľné koordinátorské žezlo odovzdávam tam, odkiaľ som ho dostala. O program Mladí reportéri pre životné prostredie sa od februára 2012 starajú Klaudia (vľavo) a Richard (vpravo) Medalovci z Centra environmentálnych aktivít v Trenčíne. S mladou angažovanou ekologičkou Lisou Simpson a riaditeľom Greenpeace Slovensko Jurajom Rizmanom sa nechali odfotografovať na letnom festivale Pohoda, kde minulý rok nechýbal ani náš stánok. Veľa šťastia!
Vložil/a Zuzana Limova dňa 15.01.2012

 Čo bolo skôr? Novinársky preukaž či študenti - mladí reportéri? A kto priniesol program na Slovensko? Ktorý okamih našich workshopov bol navtipnejší? A koľko sme ich dodnes stihli? Vraví sa, že v najlepšom treba odísť. Myslím si, že to najlepšie Mladých reportérov ešte len čaká. No i tak sa s nimi ako koordinátorka lúčim - fotoreportážou zo zákulisia programu.

Vo februári to budú tri roky, odkedy som o Young Reporters for the Environment (YRE) po prvýkrát počula. Richarda Medala, ktorý mi vtedy pozíciu koordinátorky ponúkol, som z Trenčianskych novín poznala ako človeka, bojujúceho za zdravšie životné prostredie v našom meste. Rozbehnúť s ním medzinárodný projekt na Slovensku bola česť i výzva.

Sieť Špirála spustila program Mladí reportéri pre životné prostredie na jeseň 2009. Postupne sme oslovovali školy, budovali web, učili sa, ako učiť. Neskôr sme vytvorili e-learningový kurz, tlačovú agentúru, získali EnviroOskara a začali spolupracovať s univerzitami. Medzinárodná koordinátorka Sarah Pickering dnes hovorí, že slovenských Mladých reportérov dáva za príklad. Napĺňa ma hrdosťou, že som mohla byť pri tom.

Prostredie, v ktorom žijeme, si zaslúži našu pozornosť. Ak sa naučíme jeho problémy vnímať, pochopiť a vysloviť, môžeme ich vyriešiť. Verím, že mladí reportéri to dokážu. Sú zvedaví, tvoriví, múdri a odvážni. Hovoria o témach, ktoré zodpovední nechcú vidieť. 

Po troch rokoch z programu odcházam, no neopúšťam ich. Práve naopak - inšpirovali ma, aby som sa vrátila k novinárskej profesii. A spolu s mladými reportérmi písala o veciach, pred ktorými si iní zakrývajú oči.

Ďakujem!

Richardovi Medalovi a Eve Štroffekovej z Centra environmentálnych aktivít. Dôverovali mi v časoch, keď som ani len netušila, čo koordinátorská práca obnáša.  

Našim študentom a študentkám. Ďakujem za všetko, čo ste ma naučili.

Paniam učiteľkám a pánom učiteľom. Obdivujem vás.

Mojim kolegyniam a kolegom, z ktorých mnohí sa stali aj mojimi priateľmi.

Našim priaznivcom, podporovateľom a spolupracovníkom. Je skvelé vedieť, že za nami stojíte.

A kto teraz bude koordinovať?

Je lepšie raz vidieť než stokrát čítať. Odpoveď nájdete na konci fotoreportáže. Tešilo ma, priatelia!

Zuzana Límová, žurnalistka

FOTO: autorka, mladí reportéri, Alani Janeke, Greenpeace