Na Slovensku sa ročne predá až 1,5 milióna ruží. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, odkiaľ pochádzajú? Ak by sme sa tomuto problému venovali do hĺbky, zistili by sme, že veľká časť rezaných kvetov sa dováža z Kene. Názory odborníkov na podmienky ich pestovania v tejto krajine sa líšia.
Viliam Michelčík, zástupca riaditeľa bratislavského veľkoskladu kvetov nám z vlastnej skúsenosti tvrdil, že pracovníci týchto firiem dostávajú právo na dôstojnejší život, obydlia, ich deti majú možnosť chodiť do školy, a tým sa zvyšuje ich životná úroveň.
Avšak podľa medzinárodnej organizácie International Labor Rights Forum v týchto krajinách ľudia mnohokrát pracujú pre kvetinárske firmy v zlých podmienkach za mzdu, ktorá im nestačí na dôstojné živobytie, pričom kvôli absencii zástupcov zamestnancov a deravej pracovnej legislatíve nemajú možnosť sa efektívne brániť.
K týmto problémom sa pridružujú aj iné, ekologické problémy. Napríklad druhé najväčšie jazero v Keni vysychá a ničí sa jeho ekosystém. Časopis The Ecologist to kladie za vinu farmám na kvety, ktoré odčerpávajú vodu a vracajú späť do jazera chemikáliami znečistenú tekutinu. Ľudia v jeho okolí tým prichádzajú o vodu a ryby, ktoré im slúžia ako zdroj obživy.
Aj keď by bolo skvelé kupovať kvety s vedomím, že ich pestovatelia sú riadne zaplatení, pracujú v humánnych podmienkach a ich pestovanie nemá negatívne dopady na životné prostredie, na Slovensku to zatiaľ nie je celkom možné. Mali by sme si preto aspoň uvedomiť, že svojím dopytom vytvárame značný vplyv na produkciu a jej podmienky.
AUTORI:
Annamária Dvoráková, Nikola Illášová, Anna Mačáková, Gymnázium J. Hronca, Bratislava
Ján Supuka, FEE TU Zvolen
Prečítajte si ďalšie články, ktoré vznikli v rámci valentínskej exkurzie:
Reportáž: Študenti si privoňali k novinárskej práci