FOTOREPORTÉRSKA AKTIVITA MLADÝCH REPORTÉROV OPEN III

 

Aktivita, pri ktorej sa môžeš naučiť viac, ako si myslíš!
A nielen o odpadoch! 

Ďaľšia OPEN výzva od Mladých reportérov. Je zameraná na tvorbu príspevkov s odpadovou tematikou a taktiež na natáčanie mini-odpadovej série. Môžete sa tešiť na tematické  webináre, praktické workshopy a individuálny prístup a podporu pri tvorbe vašich príspevkov. Vďaka koučom sa naučíš písať reporážny článok, zdokonalíš sa vo video-tvorbe a získaš nové informácie o odpadovej problematike.

 

 

Ako to bude prebiehať?

V tímoch budú žiaci a študenti pracovať na príspevkoch, ktoré sa budú týkať odpadovej témy. Projekt je určený pre menej skúsených, ale aj pre pokročilých reportérov. Tomu budú prispôsobené aj témy.

Trvanie projektu – 6 mesiacov – január 2022 až jún 2022.

Prvé stretnutie bude 12.1.2022 o 17:00. Link na ZOOM meeting vám radi zašleme na požiadanie prostredníctvom mailu na yreslovakia@gmail.com

 

Vaše príspevky

21.08.2022, Matej Majerský
Letné festivaly asi nikto nevyhľadáva z dôvodu, že by sa chcel naučiť niečo nové o zodpovednom zaobchádzaní s odpadmi. Neznamená to však, že sa tak určite nestane.
18.04.2022, Adriána Henčeková
Využitie kávovej usadeniny, zálohovanie PET fliaš, prednosť hygieny pred udržateľnosťou, ale i recyklácia solárnych panelov. Aj to sú témy príspevkov vytvorených v prvej fáze odpadovej výzvy OPEN IV.
06.04.2022, Simona Gerhátová
06.04.2022, Natália Pospiš, Simona Gerhátová, Zuzana Chamrazová, Zuzana Kovárová, Laura Földes, Monika Mikesková
Na Slovensku sa ročne vyprodukuje 21.600 ton odpadu z kávy. Väčšina ho končí v komunálnom odpade. Na skládkach potom, spolu s nevytriedeným bioodpadom, ktorý tiež ľudia vyhadzujú do komunálneho odpadu, prispieva k tvorbe metánu.
04.04.2022, Laura Földes, Natália Pospiš, Zuzana Chamrazová
04.04.2022, Peter Vavrinec
03.04.2022, Ella Radimská
02.04.2022, Tomáš Maník, Jakub Trojanovič
V meste Prešov je veľký problém s odpadkami. Priestory, kde sa nachádzajú kontajnery, sú zničené a znečistené. Preto sme urobili reportážne video o tom, ako to tam vyzerá, a čo si o tom myslia obyvatelia mesta. Na názor sme sa tiež opýtali poslankyne Mestského zastupiteľstva mesta Prešov.
02.04.2022, Letko Tadeáš, Žaneta Gajdošová, Karin Rajnohová, Viktoria Drapáková, Tamara Vozárová
Novobanský Tajch je obľúbeným rekreačným miestom nielen vďaka krásnej prírode, upravenému okoliu, ale aj kultúrnemu životu. Areál je tiež východiskovým bodom viacerých značených trás pre turistov aj cyklistov.
01.04.2022, Lukas Vyhnalík, Hana Noščáková, Ella Radimská
Od roku 2022 je na Slovensku povinné triedenie bioodpadu. Nie však vo všetkých mestách sa už bioodpad naozaj triedi. Bratislava a Košice majú ešte zo zákona výnimku, boli sme sa teda pozrieť aj do miest, kde bioodpad už triedia.
25.03.2022, Lukas Vyhnalík, Oliver Brunner, Andrea Takácsová
Na tému zálohovania urobili Mladí reportéri zo ZŠ K.Kuffnera v Sládkovičove online dotazník, na ktorý reagovalo 92 respondentov. Väčšina ľudí si na zálohovanie zvyká, zo začiatku však sa stretli s viacerými problémami.
23.03.2022, Matúš Kopas, Eliáš Kajan, Matej Gál
Jednorazové rukavice či mikrotenové vrecká sú bežnou súčasťou našich nákupov. Nie všetci zákazníci si však uvedomujú, že jednorazovými rukavicami zbytočne zaťažujeme naše životné prostredie. Hygiena a  udržateľnosť by však mali kráčať ruka v ruke.
18.03.2022, Eliáš Kajan, Matúš Kopas, Matej Gál
13.03.2022, Nina Šidlíková, Marianna Antaleczová, Lukas Vyhnalík, Oliver Brunner
12.03.2022, Matej Majerský
Pridaj sa k nám a staň sa súčasťou štábu, ktorý vytvorí tri vzdelávacie videá na tému minimalizácie odpadu. Pozvánka je určená všetkým mladým ľuďom od 15-21 rokov, ktorí radi točia videá a majú radi výzvy.

 

Kouči

Adriána Henčeková
– žurnalistika
– sociálne siete

Matej Majerský
- video, práca s kamerou
- strih, postrodukcia

Katarína Kretter
- tématická poradkyňa
  z OZV ENVI-PAK

Motivácia

Vďaka práci s koučmi sa môžete naučiť naozaj veľa - základy tvorby textových obsahov či základy natáčania a strihu videa. Pre nové školské tímy je to taktiež ideálny spôsob oboznámenia sa s programom Mladých reportérov.

Okrem toho sa môžeš zdokonaliť v odborných témach o odpadoch. Na tvoje otázky dostaneš odpovede od profesionálov. V druhej fáze projektu (apríl-jún), bude prebiehať produkcia filmovej mini-série o odpadoch v rámci ktorej pôjdeme na dva krátke výjazdové workshopy, kde si vyskúšame filmársku prácu. Účasť v  prvej fáze výzvy bude výhodou pri zostavovaní filmárskeho štábu. 

 

Predchádzajúce OPEN VÝZVY

23.01.2022, Adriána Henčeková
Žiaci zo škôl naprieč celým Slovenskom zostavili jedenásť tímov a prihlásili sa k účasti na v poradí už štvrtej výzve OPEN.
10.11.2020,
11-14 Nina Justusová, Čisté ovdzušie – hlavná cena GoPro kamera http://www.mladireporteri.sk/ciste-ovzdusie  
05.11.2020, Maroš Hrehuš
Pri umývaní zubov nenechajme tiecť zbytočne vodu. Ročne tak môžete ušetriť stovky litrov vody. Pomôžete nielen vašej peňaženke,ale najmä našej planéte. 
03.11.2020, Hanka Zubová
Čaj je okrem vody najrozšírenejším nápojom – každú sekundu sa na svete vypije 15 000 šálok. Na čajových plantážach však panujú často veľmi zlé pracovné podmienky. Aj drobní pestovatelia čaju naliehavo potrebujú podporu. Mnoho zberačiek a zberačov na čajových plantážach je od svojich zamestnávateľov silne závislých tak finančne, ako aj čo sa týka uspokojenia svojich základných životných potrieb, pretože väčšinou žijú na pozemkoch majiteľov plantáží. Veľkú ekologickú stopu navyše spôsobuje preprava čaju a jeho balenie do vrecúšok a obalov. Ako tento problém riešiť? Skúsme využiť to, čo nám dáva príroda priamo v našom okolí. Slovensko sa môže pýšiť kvalitou bylín, ktoré nám rastú často priamo pod oknom. Prečo to teda nevyužiť? Veď balené čaje boli ešte pred nedávnom pre Slovákov úplne cudzie. Skúsme si teda natrhať, nasušiť a naporciovať náš slovenský čaj. Len pozor na zber vzácnych chránených kvetov! 
03.11.2020, Mária Jánošíková
Môže sa zmeniť bednička na stolík? A prečo nie! Ku zmene stačí tak málo a (staro)nový kus nábytku je na svete. Svoju službu plní rovnako prakticky a efektívne ako prenášanie ovocia pred niekoľko desaťročiami.
03.11.2020, Ľudmila Slivová
Na pultoch supermarketov sú celoročne ponúkané rozmanité druhy ovocia. Aj v zime si môžeme dopriať exotické druhy ako pomaranče či ananásy. Toto ovocie je však pestované v umelo vytvorených podmienkach za použitia pesticídov. Pri dovážaní zo zahraničia musí byť zakonzervované chemickými plynmi a skladované pri nízkych teplotách, aby sa spomalil procez zrenia. Avšak tomuto môžeme predísť konzumáciou sezónneho ovocia od lokálnych pestovateľov a tak aktívne prispieť k spomaleniu klimatickej krízy.
02.11.2020, Michaela Domanová
Už viac ako desať rokov je „inventárom“ Rainerovej útulne vo Vysokých Tatrách líška Eliška. Zrejme každý, kto bol na chate, si mohol všimnúť líšku, ktorá sa motá okolo chaty a je vďačným objektom fotoaparátov. Je to však prirodzené? 
02.11.2020, Peter Vavrinec
Slúžia na okrasu, ako potrava či ako liečivo, nezamýšľame sa však nad nimi ako nad cítiacou bytosťou. Je však predsa len možné, že by niečo cítili? V máji 2016 bola vo vedeckom časopise Plant Physiology publikovaná správa, že rastliny sú schopné reagovať na dotyk. Okrem toho začínajú vedci akceptovať a modernými výskumnými metódami potvrdzovať skutočnosť, že rastliny medzi sebou komunikujú chemickou rečou. Prečo sa teda k nim chováme ako necitlivým organizmom a uzatvárame ich často do priestorov, ktoré im nevyhovujú? Rastliny sa nedokážu premiestniť, sú teda uväznené vo svojom kvetináči. Potešme ich teda tým, že im dáme blízkosť ľudí a správne podmienky pre rast. 
02.11.2020, Sebastian Herdel
Štúdia z Univerzity v Severnej Karolíne naráža na fakt, že ľudia, ktorí jazdia na elektrickej kolobežke miesto svojho auta či mopedu si myslia, že robia pre planétu maximum, čo sa ekológie týka. Zabúdajú však na to, koľko emisií a odpadu sa vyprodukuje pri výrobe takejto kolobežky, a preto by bolo omnoho ekologickejšie sadnúť na klasický bicykel alebo ísť pešo. Jazda na elektrickej kolobežke je síce šetrnejšia k životnému prostrediu ako jazda autom, no ak by ľudia v dostatočnom množstve využívali verejnú dopravu v podobe autobusu na frekventovanej trase, bolo by to omnoho ekologickejšie, ako by mal každý z týchto ľudí jazdiť na vlastnej kolobežke.
02.11.2020, Júlia Gyurkovská
V minulosti bolo na Slovensku bežné, že každá domácnosť vlastnila sad. Vypestované ovocie sa zaváralo, vyšťavilo a dokonca aj vypálilo. Ani kôstka nezostala nespracovaná. Bohužiaľ, vysoké ceny realít spôsobili, že ľudia si k domom nemôžu často prikúpiť záhrady. Stavebných pozemkov taktiež ubúda a často aj na úkor bývalých sadov. Tie postupne miznú a ustupujú novým rodinným domom. Moderný človek totiž často nemá čas starať sa o sad. A tak plné košíky jabĺk môžu byť minulosťou. 
02.11.2020, Michaela Domanová
Dračia studňa je chránená prírodná pamiatka v Bielych Karpatoch s vodopádmi, ktoré vyniknú nielen na jar po roztopení snehov, ale aj v zime, kedy sa tu tvoria krásne ľadové cencúle. Napriek tomu, že ide o prírodný výtvor s najvyšším 5. stupňom ochrany, nepodarilo sa zamedziť poškodzovaniu penovca bezohľadnými ľuďmi, ktorí si odlamujú kúsky vzácneho kameňa a odnášajú ich do svojich domovov. Voda sa taktiež postupne kvôli klimatickej zmene vytráca. Dokedy tak budeme môcť obdivovať tento skvost prírody? 
02.11.2020, Sofia Sláviková
K úprave studničky sa musí pristupovať citlivo. Predovšetkým je nutné si uvedomiť, že v studničke žije veľké množsto živočíchov a prameň nie je určený len pre ľudí. Vybetónovaním jej okolia zmenším možnosť, aby vo vlhkom prostredí žili zvieratá, ktoré nám často určujú aj kvalitu vody. V mestách si však tento fakt ľudia neuvedomujú dostatočne a zo studničiek sa vytráca život. 
02.11.2020, Tomáš Blažej
PET fľašu musíme pred vyhodením do kontajnera na plasty vyčistiť od etikety a odstrániť z nej vrchnák. OMYL! PET fľaše pokojne odhoďte i s etiketou a vrchnákom. Obidve veci budú pri ďalšom spracovaní z fľaše odstránené. A nezáleží na tom, či je etiketa papierová alebo plastová. Čo je však dôležité – fľašu pred vyhodením stlačte, aby ste z nej odstránili vzduch a tým zmenšili jej objem. Fľaše majú síce nízku hmotnosť, ale ak nie sú stlačené, v kontajneri zaberajú zbytočne veľa miesta a potom platíte hlavne za odvoz vzduchu. 
02.11.2020, Sebastian Herdel
Rastliny zastupujú prírodu v našich domácnostiach a majú v nich nezastupiteľné miesto. Tešia nás nielen pri pohľade na ne, ale priaznivo vplývajú priamo na kvalitu nášho života. Rastliny v interiéri majú okrem neodmysliteľnej estetickej funkcie aj tú praktickú. Vďaka procesom fotosyntézy vytvárajú kyslík a okolité prostredie zbavujú nežiaducich látok, akými sú rôzne nečistoty a prach, tiež škodlivé toxíny z čistiacich prostriedkov, lakov a farieb, ktoré nás denno-denne obklopujú. Je potvrdené, že niektoré rastliny dokážu pohltiť až 90 % týchto nečistôt. Čo nám však dá umelá rastlina? 
02.11.2020, Michaela Danišová
Cigaretové ohorky patria k najčastejším odpadom, ktoré môžeme nájsť len tak pohodené na ulici. Sú doslova všade. Zostávajú bilióny cigaretových filtrov, z ktorých iba jedna tretina je odhodená do koša. Zvyšok končí pohodených na chodníkoch, v tráve a pod oknami. Človek si ich však začne pod nohami všímať až vtedy, keď ho k tomu donútia okolnosti. Ako je napríklad celosvetová pandémia korona vírusu. Cigaretové ohorky totiž často berú do rúk malé jedno či dvojročné deti. Obyčajné "špaky" môžu preniesť vírus aj na deti a následne na ich rodičov. Urobme teda všetko preto, aby špaky z našich chodníkov zmizli. 

Všetky príspevky OPEN