Rodinná záhrada Pod hradom Likavka

Naša záhrada sa nachádza na pozemku, ktorý patrí ku vyše storočnému objektu horárne, na starých fotografiách uvádzanej ako Lesovňa Likavka (niekedy okolo roku 1900). Záhrada je objektami rozčlenená do pomyselných troch častí. 

V záhrade pri rodičovskej horárni je mozaikovito kosená plocha trávnika a kvitnúcej lúky doplnená krami s bobulovým ovocím, popri plote je vysadený živý plot z jedlých aj okrasných krov. Lemovaná je pri ceste stromoradím briez, dožíva tu stará jabloň s úžasnými jabĺčkami, inak je tu prevaha ihličnanov, smrekov a borovíc. Pri malej stavbe, ktorú voláme kancelária vysadil pred rokmi starký symbolickú lipu namiesto pôvodnej bútľavej, ktorá tu bola určite tak dlho ako dom samotný. 

Medzi horárňou a humnom je intenzívne využívaná časť, ktorú voláme dvor (kedysi tu bol hospodársky dvor s hydinou a inými domácimi zvieratami). Dnes je tu jedlý trávnik na všemožné aktivity pre deti aj dospelých, ohnisko, tienistá skalka pod skupinou ihličnanov, slnečná lavička pri maštali, sedenie pri studni pod starou jakubkou a ďalšie ovocné stromy. Robievame tu oslavy, športujeme, oddychujeme, či spracúvame potraviny. Vzadu za humnom stojí starkého včelín, o ktorý sa dnes stará jeho vnuk. 

V zadnej záhrade medzi humnom a susedmi sa nachádza mobilný dom s intenzívnymi úžitkovými záhonmi, tromi starými jabloňami, výsadbami jedlých a domácich krov a trvaliek. Pod rodovým stromom - orechom je čerstvo založené niekoľko etážové  spoločenstvo (tree guild), okolo sa rozprestiera jedlý trávnik kombinovaný s kvitnúcou lúkou. Plánované je tu jazierko. Voľne rozmiestnené po pozemku sú herné prvky pre deti z recyklovaných materiálov (stará brána ako preliezka a tabuľa, koleso z traktora ako pieskovisko pod vŕbovým domčekom, hojdačka s preliezkou podopierajúcou strom) a prvky zachytávajúce dažďovú vodu. Na svahu za domom je výbeh pre sliepky oravky (naše jediné slovenské plemeno). Sú tu vzrastlé stromy a pokusná plocha na štepenie so zárodkom jedlého lesa. Zámerne ponechaný ,,neporiadok" a úkryty, kŕmidlá, či miniatúrne vodné prvky kde tu v záhrade poskytujú útočisko užitočným tvorom. Nepriestupná divočina, ktorú si ,,pestujeme" za plotom z trniek a iných krov plynule prechádza do výbehu a chráni sliepky pred predátormi.  

Na pozemku spoločne pracujú a jeho plody zdieľajú dve domácnosti. Spoločne chystáme drevo na zimu, kosíme, staráme sa o stromy, záhony, či zvieratá. Kedysi sa tu nachádzalo rodinné hospodárstvo, záhrada ho prirodzene dopĺňala. Intenzívnejšie v nej znovu pracujeme štyri roky po našom návrate zo zahraničia. Dizajn pozemku sme si spravili s ohľadom na permakultúrne princípy, podľa ktorých sa snažíme existovať aj v každodennom živote. Náš návrh nie je ešte ani zďaleka celý prevedený do reality, mení a prispôsobuje sa nám za pochodu, no záhrada je aj teraz úžasným miestom pre život a učenie. 

Rok získania plakety: