Solárne panely - Ekologická spása alebo záhuba?
Solárne panely umiestnené na rovnej streche. Autor: Logitex

Solárne panely - Ekologická spása alebo záhuba?

Solárne panely - ide skutočne o ekologickejší spôsob získavania energie alebo to v budúcnosti spôsobí problémy, ktoré ani nemuseli nastať? Je dôležité upozorňovať nielen na súčasné, ale aj na budúce možné problémy a snažiť sa ich vyriešiť skôr, než nastanú.

Každým rokom sa zvyšujú poplatky za energiu a ľudia si možno aj práve preto čoraz častejšie kupujú solárne panely. Predsa len, javí sa to ako skvelý spôsob získavania energie. Najpopulárnejšie sú fotovoltanické zariadenia - tie, čo zo slnečnej energie vedia vyrobiť energiu, ktorú vieme ďalej využiť.

„Aj na našej škole budú v blízkej budúcnosti inštalované solárne panely,“ vyjadril sa Miroslav Kubičár, riaditeľ Gymnázia v Púchove. Konkrétne ich má byť nainštalovaných 27 a ich ročná výroba má byť 12 500 kWh za rok. Gymnázium je pomerne veľká škola a ročne spotrebuje nemalé množstvo energie. Preto sa inštalácia solárnych panelov javí ako ideálne riešenie.

Hoci bude škola teraz získavať energiu zo zdroja, ktorý je obnoviteľný, rovnako je aj nestály. Slnko predsa nesvieti stále a čo robiť napríklad počas zimného alebo zamračeného počasia? Vtedy, kedy potrebujeme najviac energie, vyrobíme jej najmenej. 

Čo sa bude diať s panelom po jeho doslúžení? Skončí na skládke alebo sa dá zrecyklovať. Svoje obavy vyjadrila aj verejnosť: „ Je to ekologický variant, ale podľa mňa je komplikované po doslúžení ho nejako zrecyklovať a preto väčšinou končí na skládke s ostatným odpadom." Stretnutie s Danielom Lakom - riaditeľom firmy Logitex v Púchove pomohlo pri zodpovedaní týchto otázok.

Podľa získaných informácii je solárny panel recyklovateľný. Každá firma musí platiť recyklačný poplatok, ktorý zabezpečí to, aby nefunkčné, respektíve použité solárne panely neskončili na skládke, ale aby sa zrecyklovali. 

Výroba jedného panelu trvá približne tri minúty a jeho váha sa pohybuje v rozmedzí od sedemnásť do devaťnásť kilogramov. Solárny panel, ktorý firma Logitex vyrobí má životnosť asi 50 rokov, no po 20 rokoch sa účinnosť panelu znižuje na 80 %. Jeho životnosť je ovplyvnená použitými materiálmi a poveternostnými podmienkami, ako je  prach či sneh.

A čo sa týka zamračeného počasia, či zimy? Každý panel má batériu v ktorej sa dá uskladňovať nadbytočná energia, takže aj keď zrovna nebude svietiť slnko, nebudeme úplne bez energie.

Zdá sa, že solárne panely sú skutočne ekologickejší spôsob ako získavať energiu. Solárna energia sa javí zatiaľ ako najlepší spôsob získavania energie z obnoviteľných zdrojov. 


Meno autora/autorov

Miroslava Kubičárová, Sandra Kindernajová, Veronika Boleková, Timotej Fabok, Patrik Ďurech

Veková skupina

15-18

Škola

Gymnázium Púchov

Súvislosť s cieľmi Agendy 2030:

  • 7. Dostupná a čistá energia
  • 9. Priemysel, inovácie a infraštruktúra
  • 13. Ochrana klímy

Vysvetlenie prepojenia medzi témou článku a označeným cieľom (cieľmi) Agendy 2030:

dostupná a čistá energia - článok sa zaoberá energiou zo solárnych panelov a ich recykláciou

inovácie - nová technológia prijímania z energie

ochrana klímy - recyklácia prispieva k ochrane klímy