Na tvár len to, čo by sa dalo jesť

Doma vyrobený hnedý ,,peeling" z mletej kávy rýchlo nahradil kupované produkty.

Doma vyrobený hnedý ,,peeling" z mletej kávy rýchlo nahradil kupované produkty.

Reportážny kontext/riešenie problému:

Chemické pleťové produkty obsahujú tisíce plastových mikročastíc. Sú vodeodolné a nie je možné ich prefiltrovať. Dostávajú sa do vôd, konzumujú ich živočíchy a tým aj my. Ich alternatívou sú napríklad cukor, káva či mak, ktoré sa využívajú práve v prírodnej kozmetike. Jej uprednostením prospejeme životnému prostrediu i nášmu telu.

Meno autora/autorov

Ľudmila Slivová, Chiara Kamila Repaská

Veková skupina

15-18

Škola

Spojená škola Dominika Tatarku, Poprad

Súvislosť s cieľmi Agendy 2030:

  • 3. Kvalita zdravia a života
  • 6. Čistá voda a hygiena
  • 14. Život pod vodou

Vysvetlenie prepojenia medzi témou článku a označeným cieľom (cieľmi) Agendy 2030:

V dôsledku veľkosti a prevládajúceho výskytu mikroplastov si morské zvieratá častomýlia odpad s potravou. Z nahlásení vyplýva, že vyše 40 % existujúcich druhov veľrýb, delfínov a sviňúch, všetky druhy morských korytnačiek a približne 36 % druhov morských vtákov prehltlo odpad. Prehltnutie sa netýka jedného alebo dvoch jedincov. Ovplyvňuje húfy rýb, ako aj kŕdle morských vtákov. Napríklad v žalúdkoch vyše 90 % morských vtákov fulmarov, ktoré boli mŕtve vyplavené na pobrežie Severného mora, sa našli plasty.

Konzumácia mikroplastov môže byť pre morské zvieratá smrteľná. Ak aj majú ,,štastie" a prežijú, skôr či neskôr sa dostanú k nám na tanier. A my - ľudia, ich spolu s mikroplastami skonzumujeme...