6. Čistá voda a hygiena

V Bolešove a Košeci našli recept na minimalizáciu odpadu

Slovenské domácnosti produkujú stále viac odpadu, a to aj napriek triedeniu. Obrovskú záťaž spôsobujú jednorazové obaly a celkovo konzumný životný štýl. Kde sa budú tieto odpady ukladať potom, ako sa vyčerpá kapacita skládok?

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Krisztina Kocsis, Mária Jánošíková, Michal Mazánik
Veková skupina: 
19-25
Škola: 
Bilingválne Gymnazium C. S. Lewisa, Střední škola Kostka

Pravda, ktorá sa nenosí

Dôsledkom dovážania oblečenia z chudobných krajín, kde ho šičky zhotovia za minimálnu mzdu pochádza z módneho priemyslu až 10% celkových emisií. Materiál, z ktorého je oblečenie vyrábané je nekvalitný a toxický. Jeho farbenie zapríčiňuje až 20% celkového znečistenia vôd, čím je i dôsledok nedostatku pitnej vody v krajinách, kde tieto textilné fabriky sídlia. Otváraním stále nových fast- fashion predajní, prichádzajú udržateľné lokálne prevádzky o potenciálnych zákazníkov a krachujú. Práve zákazníci si musia uvedomiť, akú hodnotu má oblečenie a svoju silu spotrebiteľa pri ochrane životného prostredia.

 

Slováci každoročne nakúpia 67 000 ton nového textilu. Z tohto množstva šatstva skončí viac než 80% na skládke odpadu.
Meno autora/autorov: 
Chiara Repaská, Ľudmila Slivová

Na tvár len to, čo by sa dalo jesť

Chemické pleťové produkty obsahujú tisíce plastových mikročastíc. Sú vodeodolné a nie je možné ich prefiltrovať. Dostávajú sa do vôd, konzumujú ich živočíchy a tým aj my. Ich alternatívou sú napríklad cukor, káva či mak, ktoré sa využívajú práve v prírodnej kozmetike. Jej uprednostením prospejeme životnému prostrediu i nášmu telu.

Doma vyrobený hnedý ,,peeling" z mletej kávy rýchlo nahradil kupované produkty.
Meno autora/autorov: 
Ľudmila Slivová, Chiara Kamila Repaská

Je to dobré riešenie?

Počas prechádzky v lese, v Rajeckých Tepliciach, som narazila na vrece plné odpadkov zavesené na strome. Moja prvá myšlienka bola "aké dobré riešenie, aspoň ľudia majú kde hádzať odpadky", ale je to naozaj dobré riešenie? Čo sa stane, keď vrece spadne, alebo sa roztrhne? Kto potom pozbiera odpadky, alebo bude tam niekto včas, aby ich pozbieral ešte pred tým, než sa dostanú do potoka? Na toto všetko je jednoduché riešenie, odpadky ktoré sme tam zobrali, môžeme tak isto ľahko zobrať naspäť so sebou a potom tam nebude riziko znečistenia.

Na prvý pohľad dobré riešenie. Je to lepšie ako hádzať odpadky na zem, ale čo stane, keď vrece spadne?
Meno autora/autorov: 
Krisztina Kocsis

Kde je voda?

V minulosti bola zátoka cez zimu obvyklým miestom pre korčuliarov a cez leto pre rybárov. Za posledných niekoľko rokov však hladina vody poklesla a miesto relaxu sa zmenilo na bahnitý breh s množstvom naplavených odpadkov. 

Úbytok a znečistenie vôd je v tomto čase závažným problémom, spôsobeným najrôznejšímy vplyvmi. Či zmenami podnebia alebo zásahom do toku riek.

V zátoke Váhu pri obci Udiča rybárov a korčuliarov nahradili odpadky.
Meno autora/autorov: 
Nina Justusová

Vidiek zaplavený odpadkami

Dnes už v prírode nenájdeme čistú lúku, potok, či les. Namiesto toho sú tam kilogrami stavebného materiálu a odpadkov.

Meno autora/autorov: 
Nela Ficlová
Veková skupina: 
11-14
Vek autora/autorov: 
13
Škola: 
Gymnázium Dubnica nad Váhom

V Bolešove našli recept na minimalizáciu odpadu

Slovenské domácnosti produkujú stále viac odpadu, a to aj napriek triedeniu. Obrovskú záťaž spôsobujú jednorazové obaly a celkovo konzumný životný štýl. Kde sa budú tieto odpady ukladať potom, ako sa vyčerpá kapacita skládok?

Hora plastov

NOVÁ BAŇA. Triedený zber - práve toto slovo sa nieslo od začiatku roka celou Základnou školou Jána Zemana v Novej Bani.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Patrícia Tužinská, Michaela Štoselová, Samuel Šadlák, Veronika Kyseľová
Veková skupina: 
11-14
Škola: 
Základná škola Jána Zemana Nová Baňa

Dominanta Bratislavy

Cigaretové ohorky sú najprehliadanejší jednorazový plast na svete, naviac obsahujú toxické látky, ktoré sa uvoľňujú do pôdy a kontaminujú ju, obmedzujú rast rastlín a dostávajú sa do kanalizácie, vody a riek. Aby sa s nimi konečne začalo niečo robiť, je nutné, aby sa ľuďom tento problém zviditeľnil - bežne je prehliadaný, ľudia si myslia, že ohorky sú prírodná buničina, ktorá sa rozloží. Tu na fotografii pri prechádzaní mestom a fotení stavu na rôznych zastávkach MHD reportérmi náhodne vznikla fotografia, ktorej by mal dominovať hrad. Ale dominujú ohorky, ktoré pritiahli väčšiu pozornoť reportérov.

Náhodne zachytený paradox pri reportáži o ohorkoch - dominantou nie je hrad, ktorý návštevníci obvykle fotia, ale ohorky.
Meno autora/autorov: 
Patrik Poltársky

Hádaj, čo sem nepatrí!

Cigaretové ohorky sú takou bežnou súčasťoiu zastávok MHD, že ich ľudia prehliadajú, akoby tam patrili. Reportéri sa rozhodli to zmeniť a zviditeľniť ich v živej pouličnej kampani. Zastávku MHD vyčistili od ohorkov. Na jednom m² ich tam bolo 131.

Meno autora/autorov: 
Michaela Hermanová, Leo Klein, Emil Slimák, Patrik Poltársky
Veková skupina: 
11-14
Vek autora/autorov: 
12
Škola: 
CZŠ Narnia, Beňadická 38, Bratislava