14. Život pod vodou

Sviatky pokoja alebo sporov?

V meste Nová Dubnica sa každý rok v predvianočnom období predávajú kapry v kadiach priamo na Mierovom námestí. Tento zvyk k mestu patrí už od jeho začiatku, keď bolo vystavané v 50. rokoch minulého storočia počas socializmu.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Natália Floriánová, Viktória Danišová
Veková skupina: 
11-14
Škola: 
Súkromná spojená škola Nová Dubnica

Príbeh pokračuje

Pamätáte si? V minulom roku vznikla reportáž o  Andrejovi, ktorý sa vo voľnom čase venuje čisteniu svojho okolia od odpadu.

Meno autora/autorov: 
Andrej Zjavka, Tomáš Beťák
Veková skupina: 
19-25
Vek autora/autorov: 
22,17
Škola: 
Spojená škola internátna Námestovo

Užili sme si #LetoBezOdpadu

Čaj z čerstvých lesných byliniek, vlastná fľaša či keepcup v ruksaku, ušitá plátená taška od kamošky, ale aj čistenie okolia. Mladí reportéri nezaháľali ani počas letných prázdnin, ale inšpirovali sa navzájom.

Plastová žatva v Porubskom potoku

Porubský potok je doslova zaplavený odpadom a nezdá sa, že by to niekto riešil.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Jakub Janco
Veková skupina: 
11-14
Škola: 
Gymnázium Dubnica nad Váhom

Čítanie s porozumením

Slovensko patrí medzi krajiny s povinnou školskou dochádzkou, napriek tomu sa zdá, že mnohí čítať nevedia. Inak  si Andrej nevie vysvetliť, že okolo tabule s nápisom "Zákaz vysýpať smeti" na horskom priechode Príslop v blízkosti jeho domova sa nájde vyhodené naozaj všetko, od plastov až po koberec.

Meno autora/autorov: 
Andrej Zjavka
Veková skupina: 
19-25
Vek autora/autorov: 
20
Škola: 
Spojená škola internátna, Námestovo

Zmeníme sa niekedy?

Najčastejší odpad v prírode sú plasty, pričom by sme mali vedieť, že plastová taška sa v prírode rozkladá 10-20 rokov, plastové poháre 50 rokov. S plastovou fľašou a plastovým príborom môže príroda bojovať až 450 rokov.

Nabudúce, keď vyhodíte plastovú fľašu len tak do kríkov, budete vedieť, že tam ostane veľmi dlhý čas.

Nesprávne nakladanie s plastovým  odpadom nepriaznivo vplýva nielen na životné prostredie a klímu, ale vznikajú aj lokality plné plastov a mikroplastov, ktoré sa objavujú po celom svete. Toxické látky v telách vodných živočíchov cez potravinový reťazec ovplyvňujú aj naše životy. 

Plasty a mikroplasty neznečisťujú len oceány, väčšina odpadu kontaminuje rieky a pôdu.

Ako by sme mohli riešiť tieto problémy? Recykláciou, dobrovoľníckym zbieraním odpadu, treba informovať či upozorňovať mesto, písať návrhy na zlepšenie situácie a hlavne nevytvárať odpad.

Nelegálne vyhadzovanie odpadu do prírody v blízkosti rieky Váh, neďaleko mesta Nemšová.

Meno autora/autorov: 
Olívia Klimecká

Čistíme bez výčitiek

Hovorí sa, že čistota pol života. Na jednej strane chceme mať okolo seba všetko vyčistené, na druhej strane nám nevadí, že týmto spôsobom znečisťujeme prírodu. Dá sa teda dosiahnuť čistá domácnosť bez dopadu na prírodu? Žiaci z Námestova urobili praktický pokus pri čistení drezu v školskej kuchyni.

Meno autora/autorov: 
Anežka BLažeňáková, Edita Repková, Sofia Jančová
Veková skupina: 
19-25
Vek autora/autorov: 
17,17,21
Škola: 
Spojená škola internátna, Námestovo

Čapovaním drogérie nielen k minimalizácii odpadov

Vo veľkých mestách či obchodných centrách sa môžeme stretnúť s váženými potravinami, či drogériou. Tento trend sa našťastie objavuje už aj v menších mestách a obciach - napríklad v meste Galanta jedna takáto drogéria funguje. Ľudia si prinesú vlastné nádoby a môžu si načapovať prostriedky, alebo zakúpiť aj iné alternatívy,  ľanové utierky, mydlové orechy, kokosovú špongiu na riad či lufu, teda špongiu zo špeciálneho druhu tekvice.

Čapovaná eko-drogéria a čistiace prostriedky prospievajú nielen zdraviu človeka, ale aj organizmom v prírode, napríklad aj vo vode.

Minimalizovať odpady sa dá nielen zálohovaním, recykláciou, ale aj znovupoužívaním - napríklad obalov od drogérie.

Meno autora/autorov: 
Oliver Brunner