V aktuálnom ročníku súťaže Mladí reportéri získalo Slovensko druhý najvyšší počet ocenení. Mladí ľudia, ktorí ich získali, sa na celosvetovú súťaž pripravovali na minuloročnom workshope v Banskej Štiavnici. Tento rok sa podujatie konalo v Borovej Sihoti 15. - 17. júna.
Workshop bol opäť vynikajúci. Stretli sa na ňom mladí ľudia so záujmom o ochranu prírody. Snažia sa upozorniť na problémy, ktoré sa týkajú životného prostredia. Práve na workshope sa chceli naučiť, ako to robiť čo najlepšie.
Pracovali v troch skupinách
Písali články, fotografovali a nakrúcali videá. „Chceli by sme, aby na konci tohto workshopu boli spracované štyri témy. Prvou je téma divých zvierat, medveďov a mýtoch o nich. Druhá téma sú výruby v národných parkoch. Treťou témou je workshop samotný a štvrtá téma bola voľná,“ povedal organizátor Richard Medal. Evka Mančíková zo Serede si vybrala tému výruby stromov v národných parkoch. Aj keď má len dvanásť rokov, dobre si uvedomuje dôležitosť tohto problému. ,,Národné parky sú na to, aby sa chránili a človek ich aj napriek tomu ničí,“ povedala.
Inšpirovaní profesionálmi
Na workshope mali reportéri príležitosť pracovať priamo v teréne pod dohľadom profesionálov. „Bol by som rád, keby som vám mohol odovzdať niečo, čo som sa ja dlhé roky učil na vlastných chybách, aby ste sa vy tak veľmi netrápili a aby ste to mali jednoduchšie a rýchlejšie,“ povedal profesionálny fotograf Radovan Stoklasa. Spolu s Jurajom Rizmanom z organizácie Greenpeace viedli skupinu fotografov. Videoreportérov lektorovali Marek Janičík a Denisa Gluzeková. Mladý reportér z Novej Dubnice Martin Ikáš povedal: ,,Pracujeme na videu o tomto workshope. Video zahrňuje aktivity, ktoré tu robíme a vybrali sme si túto tému preto, lebo nás najviac zaujala.“
Beseda s lesoochranárom
Veľkým zážitkom pre účastníkov workshopu bola beseda s Erikom Balážom, ktorý priblížil život medveďov a divých zvierat vo voľnej prírode. Premietol aj film Strážca divočiny, ktorý spolu so svojim tímom nakrútil vo Vysokých Tatrách. Erik je pre teenagerov inšpiráciou aj v tom, ako boj za zastavenie výrubu v Tichej a Kôprovej doline nevzdal a dotiahol do konca.
Ako nám povedala Klaudia Medalová, toto je druhý workshop, ktorý sa koná na Slovensku. ,,Inšpirovali sme sa medzinárodnými workshopmi v Portugalsku a Švédsku. Úlohou reportérov je spracovanie a publikovanie reportáží za 24 hodín, vrátane nahrania rozhovorov s laikmi i odborníkmi. Je to taká netradičná environmentálna výchova, kedy sa spája životné prostredie s aktivizmom a prácou s médiami.“
Mladí reportéri sa do workshopu zapojili veľmi aktívne a výsledkom je niekoľko článkov, videí a množstvo fotografií. To, čo sa naučili, plánujú využiť budúci rok na celosvetovej súťaži a dúfajú, že opäť zahviezdia.