Ulice centra Trnavy opäť po roku ožili. Tradičný jarmok zmenil historickú časť mesta na veľké trhovisko s jedinečnou atmosférou. Počas štyroch dní lákali jarmočníkov ľudové remeslá, tradičné jedlá a nápoje, kolotoče, či bohatý kultúrny program. Neoddeliteľnou súčasťou jarmoku bol Stredovek pod hradbami.
Jedným z najvýznamnejších kultúrno-spoločenských podujatí v Trnave je Tradičný trnavský jarmok. Je návratom k tradíciám dávnych miestnych trhov, ktorým udelil právo kráľ Belo IV. V súčasnosti patrí k najväčším a najstarším na Slovensku.
Dobroty a remeslá
Jarmokom sa niesli omamné vône, ktoré lákali okoloidúcich - lokše, husacina, pečená kačica, cigánska pečienka, burčiak, medovníky, tekvicové jadierka či cukrová vata. To je len niekoľko z nich, na ktoré sa každoročne tešia návštevníci jarmoku. Počas potuliek sme stretli zhovorčivého pána, menom Ján. „Každoročne, už z tradície, si chodím vychutnať jarmočnú atmosféru. Vždy okoštujem cigánsku a burčiak. A samozrejme, nikdy neobídem ani stánok s plnenými lokšami.“
Mnohých návštevníkov prilákali najmä ukážky šikovných rúk remeselníkov z rôznych kútov Slovenska – kováčov, drotárov, šúpoliarok, rezbárov či medovnikárov.
„Okrem drobných nákupov si na jarmok prídeme pozrieť ľudové remeslá. Obdivujeme prácu týchto remeselníkov. Keď porovnávame minulé roky, tak tento ich prišlo veľmi veľa,“ povedali nám manželia Iveta a Miloš. Svoje šikovné ruky niektorí remeselníci predvádzali priamo pred očami okoloidúcich. Počas prechádzky mladých reportérov sa jarmočníci zastavovali napríklad pred košikárom, kováčom, či rezbárom.
Stredovek pod hradbami
Za starobylými hradbami mesta, v sade Antona Bernoláka, sa otvorila brána času do stredoveku. Pod mestskými hradbami sa utáborili nadšenci z Agentúry Hector, ktorí umožnili zažiť návštevníkom život v osadách spred niekoľkých storočí. Nechýbalo množstvo dobových atrakcií: remeselná tvorba, šermiarske vystúpenia, ukážky lukostreľby, či jazda na koni. Dobová kuchyňa s jedlami a nápojmi priblížila vôňu, chuť a atmosféru skutočného stredoveku. Pod trnavskými hradbami sa nápoje podávali do špeciálnych, na túto príležitosť vyrobených pohárov, ktoré boli zálohované, čiže pilo sa stredovEKO.
Štyri jarmočné dni prilákali do Malého Ríma veľa návštevníkov a to najmä ukážky ľudových remesiel, tradičné jarmočné dobroty, kolotoče a sprievodný kultúrny program na Trojičnom námestí. Aj Mladí reportéri pre životné prostredie si vychutnali pravú jarmočnú atmosféru.