Chata v chránenom území

Vložil/a admin dňa 05.05.2015

 Každý určite pozná nejaké rekreačné zariadenie. Neexistuje región ktorý by ho nemal. Oslavy, oddych, turistika – toľko využití v jednom. Rovnako ako dnes tak aj v minulosti sa rekreačné zariadenia stavali hlavne v turisticky zaujímavých oblastiach. Čo je samozrejme úplne pochopiteľné. Problém vzniká keď sa rekreačné zariadenie postaví v chránenom území. Jedno takéto zariadenie bolo ešte za čias minulého socialistického režimu postavené aj v obci Vyhne. V tesnej blízkosti prírodnej rezervácie kamenné more vyrástlo rekreačné zariadenie Slovenských lodeníc Komárno a. s. . Pôvodný majiteľ Lodenice Komárno postavili chatu na rekreáciu žiakov partnerskej školy. Už samotná stavba budovy narúšala okolitú faunu a flóru. Ani po dokončení stavebných prác ruch neustal. Mládež ktorá sem chodila na rekreácie organizovala hlučné oslavy, ktoré narúšali pokoj zvierat a živočíchov žijúcich v chránenom území Okrem hluku sa s príchodom rekreantov zvýšilo aj zaťaženie prírody rôznymi druhmi odpadov, ktoré vznikali pri ich pobyte v rekreačnom zariadení. Po čase sa pôvodný majiteľ Lodenice Komárno o svoje zariadenie prestal starať. Postupom času pustlo a po revolúcií úplne zaniklo. Neskôr sa stalo miestom na odkladanie nepotrebných vecí pre obyvateľov obce. Tak vznikla najskôr malá nelegálna skládka odpadu. V tom čase bola chata ešte chránená plotom a čiastočne uzamknutá, takže prístup do jej interiéru bol mierne sťažený. V deväťdesiatich rokoch si chatu vyhliadli vandali a výtržníci a stala sa miestom ich stretávania. Ich návštevy zariadenie ničili a rozbíjali. Skládka odpadov v areáli chaty sa postupne rozširovala k čomu nemalou mierou prispievali aj nezodpovední turisti. V takomto stave sa zariadenie nachádza aj v súčasnosti. Všade sú porozhadzované tehly, plastové tašky, rozbité steny a okná a fľaše z alkoholických nápojov. Je to dosť veľká záťaž pre túto chránenú oblasť. Už niekoľko krát sa tu konali brigády a neporiadok bol z časti odstránený no vždy sa odpadky vrátili v ešte väčšom množstve. Tento problém nás zaujal. Keďže jeho riešenie je možné len prostredníctvom majiteľa zisťovali sme v obecnom úrade vo Vyhniach na katastrálnom úrade komu táto budova aj s pozemkom patrí. Podľa vyjadrenie starostu obce Vyhne budova a priľahlý pozemok patrí podnikateľovi zo Žiaru nad Hronom ktorý v súčasnej dobe hľadá nového investora na prestavbu budovy.

Prírodná rezervácia kamenné more je ozajstný unikát. Je to jedno z najstarších a najznámejších slovenských chránených území. Bolo schválené v roku 1937. Vzniklo pôsobením gravitačných pohybov ktoré na pomerne veľkú vzdialenosť presunuli aj veľké bloky horniny. Vzniku kamenného mora prispelo narušenie masívu počas zemetrasení. Kamenné more tvoria skaly – ružové ryolity. Plošne je to najrozsiahlejšie kamenné more vo vulkanickej časti Karpát. Žije tu množstvo chránených živočíchov najmä Jašterica múrová ale aj 20 druhov rastlinstva (napríklad viaceré druhy orchideí ) a z vtáctva sú to rôzne spevavé vtáky a dravce.

Podľa názoru ľudí by riešenie problému s výstavbou tesnej blízkosti tohto chráneného územia malo byť jednoznačné. Starú budovu odstrániť a na stavbu nových podobných zariadení v tesnej blízkosti chránenej prírodnej rezervácie nevydať stavebné povolenie. Praktické riešenie je však trochu zložitejšie pretože odstránenie budovy vzhľadom na materiály z ktorých je postavená (železo, betón, tehly a drevo) nedovoľujú jemnú a tichú manipuláciu a rýchle zbúranie. Napriek tomu by stálo za to vyriešiť tento problém čo najskôr, následne vysadiť sadenice stromov a umožniť tak prírode návrat aj do tohto kúta rezerváci

Denis Laco, Základná škola Vyhne

Priložené obrázky
Chata v chránenom území
Chata v chránenom území
Chata v chránenom území
Chata v chránenom území
Chata v chránenom území
Chata v chránenom území