Mladí reportéri vytvorili enviro-reportáže pre krajší Trenčín

Vložil/a admin dňa 27.11.2019

(tlačová správa Centra environmentálnych aktivít, 27.11.2019)

Mladí reportéri pre životné prostredie sa stretli na historicky najväčšom celodennom workshope. Zúčastnilo sa ho 12 škôl a 53 reportérov a pedagógov z celého Slovenska. Reportéri sa zdokonaľovali v tvorbe videoreportáží a zároveň navrhovali konkrétne riešenia pre lepšiu kvalitu života v centre mesta.

V okolí Mierového námestia sa sami pustili do výroby vlastnej reportáže „Úlohou všetkých tímov bolo natočiť, postrihať a do 14:00 publikovať minútové video na jednu zo štyroch lokálnych tém. Účasť bola väčšia ako sme predpokladali, sfinalizovať sa podarilo osem reportáží“, uviedla koordinátorka programu Klaudia Medalová. Reportáže sa venujú témam ako chýbajúce koše na triedený zber, zadržiavanie dažďovej vody v meste (vrátane riešenia parkovacích plôch), zdieľané bicykle a zeleň v centre. S reportérmi spolupracovala aj trenčianska radnica, vyjadrenia do reportáží získali priamo od pracovníkov úradu. Rovnaké témy reportéri spracovali aj do fotoreportáží.

Fotografie s krátkymi príbehmi a reportážne videá reportéri „zavesili“ na sociálne siete a následne ich s lektormi konzultovali.

„Pracovali sme téme, že na námestí sa nachádzajú iba kontajnery, ktoré nemajú určenie na papier a plast,“ opisuje prácu na dnešnej reportáži mladý reportér Peter Varinec zo Súkromnej základnej školy v Novej Dubnici.

„Prvým krokom pre udržateľné Slovensko je všímať si svoje bezprostredné okolie a ak nie sme s niečím spokojní – snažiť sa to zmeniť. Napríklad prostredníctvom publikovaného príspevku s fotkou či videom na sociálnych sieťach. Tímu mladých reportérok zo ZŠ J. Palárika v  Majcichove sa v marci 2019 podarilo dosiahnuť, že obec dala odstrániť čiernu skládku do dvoch týždňov od publikovania príspevku,“ priblížila Klaudia Medalová s tým, že tvorba takýchto reportáží ma svoj význam.

Mladí reportéri majú od dnes aj nového pomocníka, publikáciu na tvorbu videoreportáží. Pripravil ju filmár Marek Janičík v spolupráci so študentami Matejom Majerským a Máriou Jánošíkovou.

Workshop je jednou z aktivít projektu OBJEKTív 21. Do apríla 2020 pripraví CEA  päť edukačných videí s výučbovými programami, ktoré rozvíjajú dôležité zručnosti pre 21. storočie: vedieť si vybrať objektívne médiá, vedieť prakticky pomôcť s klimatickou zmenou či zero waste a vedieť, na koho sa obrátiť, ak chcem niečo zmeniť vo svojej obci. Organizátori chcú povzbudiť mladú generáciu, aby pocit frustrácie a obavy z budúcnosti nahradili aktivizmom. Od školských projektov pre menej odpadu až po iniciovanie adaptačných opatrení na klimatickú zmenu na úrovni obce.

Kontakt: Klaudia Medalová a Richard Medal www.mladireporteri.sk yreslovakia(at)gmail.com