Mladých reportérov školil aj Greenpeace

Vložil/a Zuzana Limova dňa 14.10.2010

Ako pritiahnuť pozornosť verejnosti i politikov, kto je tu strážny pes a ako zmizla ropná škvrna z Mexického zálivu - to všetko sa dozvedeli mladí reportéri na septembrovom workshope v Zaježovej. Jedným z lektorov bol aj Juraj Rizman, riaditeľ Greenpeace Slovensko.

Workshopu sa zúčastnilo takmer štyridsať študentov a učiteľov z deviatich škôl z celého Slovenska. Vo vzdelávacom centre na zaježovských lazoch sa učili základom novinárskej etiky, teórie i fotografie, debatovali o environmentálnych kauzách a mnohé si skúsili aj v praxi. V čom ich tréning obohatil, prezradili v anonymných dotazníkoch.

„Práca žurnalistu nie je taká ľahká, ako sa zdá.“
Konštatovala jedna z účastníčok. Hoci Ústava SR garantuje, že právo vyjadrovať svoje názory má každý, byť novinárom znamená aj veľkú dávku zodpovednosti. Seriózny žurnalista sa preto riadi zákonmi i morálnymi zásadami; cudzie mu nie sú ani teoretické základy. „Každý má právo na informácie, to však neznamená, že si s nimi môže robiť, čo sa mu zachce,“ zapísali si študenti na prednáškach o novinárskej teórii a etike za uši.

„Novinárska prax bol perfektný spôsob, ako nám ukázať aspoň sčasti realitu.“
Novonadobudnuté vedomosti si mohli mladí reportéri vyskúšať priamo namieste. V teréne na nich čakali lektori, ktorí predstavovali respondentov zasiahnutých environmentálnymi problémami. Úlohou bolo zistiť potrebné informácie a do uzávierky vytvoriť tri rôzne žurnalistické žánre. A v závere ešte „stráviť“ hodnotenie celej redakcie... Zatiaľ čo sa študenti trápili s „angažovaným aktivistom“, „neochotnou starostkou“ či „urečnenou susedou“, pedagógovia diskutovali o participácii v školách s Jurajom Hipšom, lektorom a riaditeľom CEEV Živica.

„Uvedomil som si, že musím zmeniť niektoré návyky.“
Kde vyrástol chlieb, ktorý jeme? Ako je zabalené mlieko? Koľko odpadu ostane po džeme v malom tégliku? Ako k nám privážajú banány? Ako potraviny na našom stole ovplyvňujú životné prostredie? Na tieto otázky odpovedali lektorky Danka Palkechová a Katarína Hulinová na Klimatických raňajkách. Nápad, ako prepojiť bežný život s globálnymi environmentálnymi problémami, pochádza z dielne medzinárodnej organizácie WWF. Na wokshope v Zaježovej mal svoju slovenskú premiéru.

„Mám na svet a jeho problémy oveľa rozumnejší pohľad ako predtým.“
Záplavy, úbytok lesov či hromadenie odpadov - to sú len niektoré z dôsledkov ľudskej činnosti. „Životné prostredie potrebuje hovorcov,“ tvrdí o úlohe novinárov Štefan Szabó, odborný garant programu. V rozprave o environmentálnych kauzách študentom pripomenul, že najzávažnejšie problémy nemusia byť vždy tie, čo sú najviac viditeľné.

„Prednáška o fotožurnalistike – to bolo kvantum nových vedomostí.“
Čerešničkou na pomyselnej tréningovej torte bolo stretnutie s Jurajom Rizmanom, riaditeľom, a Luciou Szabovou, hovorkyňou Greenpeace Slovensko. Na praktických ukážkach predviedli, že dobrý obrázok povie viac než tisíc slov. Vo večernej diskusii priblížili prácu a takmer štyridsaťročnú históriu jednej z najznámejších organizácií sveta. Smiech počas ich vystúpení len potvrdzuje, že aj keď je ochrana prírody vážna vec, kreativite sa ani v tomto prípade medze nekladú.

Zuzana Límová, koordinátorka

Autori fotografií: Kristína Kijacová, Ondrej Jariabek, Zuzana Límová