Na praktickom workshope sa Mladí reportéri učili umeniu filmu

Video workshop v Novej Dubnici s filmárom Marekom Janičíkom
Konzultácia tímu SOŠ Polygraficá s lektorom
Marek Janičík, lektor workshopu
Mladé reportérky z Nového Mesta
SOŠ Polygrafická - storyboard v praxi
Strihanie videa
Sústredení mladí filmári
Záver workshopu - zľava Marek Janičík, PaedDr. Jana Kramárová, Richard a Klaudia Medalovci
Ako sa rodí film - ZŠ Dlhé Hony, Trenčín
Obed a scéna pre natočenie krátkeho filmu
Prezentácia
Reportérsky tím ZŠ Udiča
Práca na scenári
Prestávka
Šalát k obedu na Súkromnej ZŠ v Novej Dubnici
Vložil/a admin dňa 11.02.2015

Nová Dubnica sa 3.2. stala centrom filmového workshopu pre Mladých reportérov, zapojených do kampane LITTER LESS pre menej odpadu. 40 žiakov a pedagógov z deviatich škôl získalo na celodennom praktickom workshope množstvo tipov, ako správne filmovať.

Cieľom workshopu bolo pomôcť Mladým reportérom vytvoriť tie najlepšie filmy, reportáže či animácie, ktoré naše Slovensko budú reprezentovať aj v zahraničí. V Kultúrnej besede sa stretli pedagógovia a žiaci z stredných a základných škôl z celého Slovenska: Spišskej Novej vsi, Vyhní, Udiče, Dubnice nad Váhom, Prievidze, Novej Dubnice, Trenčína, Nového mesta nad Váhom a Bratislavy. Umeniu krátkeho filmu či reportáže Mladých reportérov učil Mgr. art. Marek Janičík, režisér dokumentárnych filmov, ktorý zároveň vedie aj Audiovizuálny odbor na miestnej Súkromnej umeleckej škole a predmet Mediálna výchova v Súkromnej základnej škole v Novej Dubnici.

Marek Janičík: "V súčasnosti nie je problém natočiť video či film, pretože snáď každý má kameru na mobile, tablete či vo fotoaparáte. Avšak, musím zároveň povedať aj to, že čím je toto médium dostupnejšie, tým sa ľudia menej zaoberajú, ako správne by video malo byť vyrobené. Je to rovnaké, ako keď pred pár rokmi prišli do módy digitálne fotoaparáty... Ľudia dodnes vyrobia tisíce záberov z jednej akcie, ale len máloktorý je naozaj kvalitný. Predtým ste sa museli naučiť si správne nastaviť fotoaparát, ak ste chceli mať peknú fotku. A tak nás dnes obklopuje veľa nekvality, ale zároveň aj veľa ľudí, ktorí sa rozhodli tento fakt zmeniť a naučiť sa pár trikov a tipov, ktoré im pomôžu vytvoriť lepšie videá či rovno filmy. A preto som rád, že som dnes mohol práve takýchto ľudí učiť."

V praktickej časti workshopu účastníci vytvorili aj niekoľko krátkych filmov, na ktorých si zároveň vysvetlili chyby, alebo naopak sa vyzdvihli plusy ich práce.

Centrum environmentálnych aktivít Trenčín, koordinátor programu Mladí reportéri pre životné prostredie (www.mladireporteri.sk) a organizátor podujatia ďakuje za spoluprácu pri príprave a realizácii workshopu PaedDr. Jane Kramárovej, riaditeľske Súkromnej základnej školy v Novej Dubnici, mestu Nová Dubnica za poskytnutie krásneho priestoru v Kultúrnej besede a Nadácii Wrigley za finančnú podporu v rámci kampane LITTER LESS Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (FEE, www.fee-international.org). 

Názory účastníkov na workshop

Michal Stratený, Gymnázium v Dubnici nad Váhom

Z môjho pohľadu bolo školenie veľmi zaujímavé, dozvedel som sa tam nové veci, ktoré mám v pláne blízkej dobe použiť.

Matej Majerský, SŠ Polygrafická, Bratislava

Workshop bol zaujímavý a určite sme sa dozvedeli niečo nové. Boli sme oboznámení so základnými prvkami tvorby videa (reportáž, videoklip, stopmotion animácia)...

Adriána Henčeková, Spišská Nová Ves

Workshop mi dal veľa. Motiváciu pustiť sa do robení nových videí. Skúsenosť s natočením krátkeho videa pod dohľadom odborníka. Naučila som sa nové techniky, strihy. Čo si cením, je stručné vysvetlenie, ako video má a ako nemá vyzerať, super rady a tipy :)

Timea Trubanová, ZŠ vyhne

Na workshope som si overila veľa informácií o točení a strihaní filmu, ale naučila som sa aj nové veci, a to konkrétne použitie storyboardu pri hranom filme.

Lenka Kratochvílová, Gymnázium M.R.Štefánika, Nové Mesto nad Váhom

Som veľmi rada, že som sa tohto video-workshopu mohla zúčastniť. Zistila som, v čom som doteraz robila chyby a získala som cenné základy, ako by malo také video správne vyzerať, ako pri ňom postupovať a čomu sa vyhnúť.

Božena Kováčiková, ZŠ Udiča

Perfektne zorganizované, naučili sme sa správne tvoriť a vyhnúť sa chybám pri tvorbe videa...

Monika Gluzeková, ZŠ Vyhne (pedagóg)

Workshop hodnotím veľmi pozitívne. Najmä spôsob práce lektora, pána Janičíka, ktorý veľmi pútavou formou v skratke vystihol základy práce na filmovom diele.

Ľuboš Gondár, ZŠ Dlhé Hony (pedagóg)

Učiteľ ako aj žiaci si úspešne obohatili svoje zručnosti strihať video, resp. tvoriť krátky film či videoklip. Taktiež sme si uvedomili, aká dôležitá je príprava pred samotnou realizáciou natáčanie.

Ľubica Hildebrandová, ZŠ Majcichov (pedagóg)

Tento workshop bol prínosný pre nás (mňa aj mojich žiakov), pretože sme mali značnú informačnú rezervu v práci s filmom. Naučili sme sa veľa o technike filmovania - najmä z metodického hľadiska (skok po osi), prácu so scenárom, používanie statívu, používanie „time-laps“...

Kontakt:
Richard a Klaudia Medalovci, cea(at)changenet.sk
Národná kancelária programu Mladí reportéri pre životné prostredie
Centrum environmentálnych aktivít Trenčín