Naozaj neubližujú? (YRE AWARDS 2013, 3. miesto, 19-21 rokov)

Vložil/a Michaela Rondosova dňa 05.06.2013

Každý deň na tento svet prichádza nová choroba. Nevieme sa voči nim brániť. Máme dosť práce s vitamínmi, liekmi či hocijakou inou obranou voči existujúcim vírusovým strašidlám dnešnej doby. Snažíme sa udržiavať naše okolie či domácnosť čistou, aby nevznikali ďalšie nechcené baktérie. No ak sa zamyslíme, zistíme, že by sme mali prestať žiť v osobnej bubline poriadku. Na svete existuje toľko skládok, že sa nedajú ani spočítať. Odpad, ktorý je len tak pohodený, nájdeme v každej dedine, v každom meste, na poliach, na chatách či v lesoch. V skratke, všade tam, kde sa priblížili ľudia. Tvrdenie, že odpad na skládkach nás neohrozuje, je, bohužiaľ, mylné.

Na skládkach nachádzame batérie, pneumatiky, PET fľaše aj cigaretové špaky.

Vieme, čo tieto odpady obsahujú? Sú škodlivé pre naše zdravie?

Po poličkách sa nám povaľujú baterky, ktoré pri jarnom upratovaní nevedome zahodíme do koša a ďalej skončia na skládke. Nezostanú navždy v podobe, akej sme ich vyhodili. Začnú sa v nich oddeľovať nebezpečné látky ako ortuť, ktorá poškodzuje rôzne tkanivá v našom tele. Otrava ortuťou sa prejavuje bolesťami hlavy, závratmi či zápalmi ďasien. Nie je ťažké ortuť dostať do tela. Je možné ju dokonca vdýchnuť. Ďalej obsahujú olovo, ktoré môže znižovať vytváranie červených krviniek. Je to nebezpečné, pretože bez krvi život neexistuje. Malé či veľké baterky obsahujú aj kadmium, prvok, ktorý je rakovinotvorný. Už len tieto tri zložky nám ukazujú, prečo by sme mali dávať pozor, či sa dostanú do správnych rúk.

Na skládkach môžeme vidieť množstvo už využívaných pneumatík, ktoré zaťažujú prírodu na približne 260 rokov. Takže ak vyhodíte na skládku pneumatiky zo svojho železného tátoša, môžete ich pri prechádzke ukázať svojim deťom a neskôr i vnukom. Často sa skládka nachádza v prírode, v lesoch, kde vznikajú požiare. Ak zhorí skládka, do ovzdušia sa dostanú silné jedy i rakovinotvorné látky. A to bude len z pneumatík. Zhoria tisíce ďalších odpadov, ako sú PET fľaše, igelitové vrecká, či polystyrén. Motorové oleje k tomu dodajú šťavu a urýchlia požiar, ktorý sa ľudia snažia čo najskôr uhasiť a zabrániť jedovatému dymu preniknúť do ovzdušia.

Ak začínate byť nervózni, z toho, čo čítate a siahnete po obľúbenej žuvačke či cigarete, nezabúdajte, že i tieto výrobky zaťažujú životné prostredie. Ak nájdete miesto pre žuvačku pod lavicou, verte, že ju tam nájdete i o päť rokov.

Michaela Rondošová (19 r.), Piaristické gymnázium J. Kalazanského
Publikované: 2.4.2013

Priložené obrázky
Naozaj neubližujú? (YRE AWARDS 2013, 3. miesto, 19-21 rokov)