V mesiacoch jún až október 2011 sa na Gymnáziu Lipany realizoval projekt zameraný na prieskum a zlepšenie životného prostredia v našom okolí. Rozhodli sme sa preskúmať čistotu prostredia, v ktorom žijeme, mesta Lipany a siedmich okolitých dedín.
Odpad takmer všade
Už od prvého terénneho prieskumu vo vytýčených lokalitách sme prichádzali na neradostnú pravdu. Poľahky sme našli stavebný odpad – betónové konštrukcie, tehly či polystyrén vyhodený pri poľných cestách, nebezpečnú azbestovú krytinu medzi kríkmi, plasty pri tokoch, elektroodpad či použité jednorazové plienky v priekopách. „Je zaujímavé, kde všade sú ľudia schopní hádzať odpad,“ neubránili sme sa prekvapivému pocitu.
Chemická a biologická analýza tokov
Čistotu tokov sme skúmali chemickou a biologickou analýzou. Chemický prieskum poukázal na vodu v tokoch na území Lipian ako na veľmi tvrdú (s priemernou hodnotou pH 7,5) a veľmi dobrým obsahom kyslíka. Vyskytujú sa v nej však dusičnany, dusitany, fosforečnany, ba aj amónne katióny, ktoré predstavujú určité chemické znečistenie.
Ďalej sme skúmali, aké živočíchy žijú v tokoch. Z tejto biologickej analýzy vyplynulo, že rieka Torysa a jej prítoky na území Lipian majú všade slabé znečistenie.
„Študenti mohli využiť svoje vedomosti získané počas hodín biológie v praxi tým, že sa snažili pomenovať bezstavovce vylovené z vody. Niektorí videli pijavicu prvýkrát v živote, pri stanovení kyslíka si vyskúšali titráciu,“ oceňuje pani učiteľka Veronika Čarnogurská z Gymnázia v Lipanoch. „Počas našich spoločných popoludní pri vode sa taktiež zlepšili vzťahmi medzi študentmi a hlavne medzi študentmi a učiteľom.“
Čo s tým? Zmena myslenia
„Chcela by som aby sa ľudia začali viac zaujímať o prírodu, pretože niekedy už môže byť neskoro,“ tvrdí Adriána Cisková, žiačka kvarty. „Dúfam, keď na znečistenie upozorníme starostov obcí, že sa daná situácia zlepší. Že ľudia postupne zlepšia svoj vzťah k prírode a čiernych skládok bude čoraz menej.“
Zistené údaje nás netešili. Opýtali sme sa teda na názor kompetentných. Navštívili sme primátora Lipian a starostov okolitých obcí Krivany, Torysa, Rožkovany, Dubovica, Ďačov, Kamenica a Lúčka. „Potešil ma prístup zástupcov obcí a ich informovanosť v danej oblasti,“ hovorí tretiačka Ľubomíra Polláková z Gymnázia v Lipanoch a dodáva: „Každá obec síce mala svoje problémy s odpadom, ale starostovia o nich vedeli. Snažili sa napríklad odpad voľne pohodený v prírode, blízko obce, zakaždým odstrániť.“
Aby sme zistené skutočnosti ešte viac zdôraznili, náš tím zrealizoval mini konferenciu, ktorá sa konala 18. októbra 2011 v mestskej galérii v Lipanoch. Zúčastnili sa ho členovia Komisie pre životné prostredie mesta Lipany. Pozvanie prijal aj primátor Lipian.
Podľa slov Eduarda Vokála, primátora Lipian, sú skládky tzv. nikdy nekončiacim príbehom. Problém je aj so separáciou odpadu: "Lipany dokážu vyseparovať maximálne 10 % odpadu, s čím nemôžeme byť spokojní." Vysvetlil, že celý problém začína už na začiatku vznikajúceho odpadu, v našej spotrebe. Riešenie podľa neho spočíva v malých krokoch - kupovať väčšie balenia tovaru a piť vodu z vodovodu, neplytvať. "Je potrebné ovplyvniť myslenie ľudí," myslí si.
Projekt bol podporený Komunitnou nadáciou Modrá Torysa a Rodičovským združením pri Gymnáziu Lipany.
FOTO: Gymnázium Lipany