(Tlačová správa CEA Trenčín, 2.7.2024) Slovenskí študenti opäť zažiarili v konkurencii mladých enviro-žurnalistov zo 46 krajín sveta. Spomedzi 248 príspevkov, ktoré postúpili z národných kôl, získali tri ocenenia – jedno prvé a dve druhé miesta. Porota hodnotila predovšetkým originalitu spracovania témy, technickú kvalitu, mieru investigatívy i šírenie príspevku.
Zatiaľ najväčšia účasť v súťaži Mladých reportérov dokazuje, že mladých z celého sveta téma životného prostredia zaujíma. Víťazi sa v príspevkoch venovali širokému spektru environ-mentálnych problémov, týkajúcich sa napríklad vesmírneho odpadu, hlukového znečistenia, korálových útesov, mestských divokých lúk, obalového a potravinového odpadu, módy či medicíny. Víťazi o problémoch nielen informovali, ale aj predstavili premyslené riešenia na podporu pozitívnych krokov.
Slovenskí študenti zaujali porotu zloženú z novinárov, environmentalistov či zástupcov neziskových organizácii hneď viackrát. Lukas Vyhnalík a Nina Šidlíková získali zlato s článkom Malý filter veľkého problému, pričom porota ocenila najmä ich aktivistický prístup v pripravovanom projekte komunitnej záhrady. Článok o Sklenenej architektúre, ktorá je pohroma pre migrujúce vtáky od Hany Noščákovej si vyslúžil druhú priečku v najstaršej kategórii, vyzdvihnutá bola predovšetkým originalita a kvalitné spracovanie témy. Mária Jánošíková s videom Menej odpadu, viac ohľadu zaujala členov poroty autenticitou, ale tiež tým, že ponúkla mnoho ľahko realizovateľných tipov na udržateľnejší spôsob života. Mária s Hanou ako víťazky kategórie 19-25 rokov dostali zároveň pozvánku na medzinárodné stretnutie národných koordinátorov vzdelávacích environmentálnych programov, ktoré sa uskutoční v marci 2025 v Južnej Kórei.
„Pri príležitosti 30. výročia programu Mladí reportéri pre životné prostredie ma potešilo, že Mladí reportéri sa správali ako skutoční novinári, aby pochopili environmentálne problémy v tejto oblasti a vysvetlili ich najširšej verejnosti,“ zhodnotil ročník Bernard Combes, programový špecialista pre vzdelávanie v UNESCO a člen poroty.
Víťazi súťaže získajú diplomy a ich práce budú zverejnené v medzinárodných médiách, na environmentálnych platformách či prezentované na konferenciách. Všetkých víťazov si môžete pozrieť na platforme Exposure.
Témou súťaže YRE v školskom roku 2024/25 je obnova ekosystémov, v nadväznosti na Dekádu OSN o obnove ekosystémov (2021 až 2030). Od budúceho školského roka zároveň pribudne nová kategória podcasting, ktorá poskytne novú platformu pre mladých lídrov na zdieľanie ich environmentálnych príbehov.
Zoznam prác zo Slovenska, ocenených v medzinárodnom kole:
1. miesto článok 15-18
A Small Filter For a Big Problem / Malý filter veľkého problému Lukas Vyhnalík a Nina Šidlíková, Sládkovičovo
2. miesto článok 19-25
Glass Architecture Is a Disaster For Birds / Sklenená architektúra je pohromou pre migrujúce vtáky, Hanka Noščáková, SOŠPg Bullova, Bratislava
2. miesto video 19-25
Less Trash, More Respect / Menej odpadu, viac ohľadu, Mária Jánošiková, Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta
O programe YRE
Medzinárodný environmentálny vzdelávací program Young Reporters for the Environment koordinuje Foundation for the Environmental Education so sídlom v Kodani. Viac o súťaži https://www.yre.global/yre-competition23-24. Program YRE na Slovensku (www.mladireporteri.sk) od roku 2009 realizuje Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne a zastrešuje sieť Špirála.