I keď je Caernarfone len malým mestečkom na severozápadnom pobreží Walesu, zapísalo sa nielen do britskej histórie. Minulotýždňové stretnutie štrnástich národných koordinátorov programu Mladí reportéri pre životné prostredie nazval Petr Daniš z Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (FEE) "waleskou renesanciou". Možno ho totiž pokladať za znovuzrodenie programu na celosvetovej úrovni.
Stretnutie zorganizovali waleskí koordinátori Mladých reportérov z organizácie Keep Wales Tidy, ktorá sa venuje environmentálnemu vzdelávaniu a ochrane životného prostredia. Zúčastnili sa ho "otcovia" a "mamy" programu z Cypru, Kazachstanu, Dánska, Portugalska či dokonca z Číny. Naposledy sa takéto podujatie konalo pred tromi rokmi v Maroku.
"Pozitívna atmosféra bola ohromná, počuli sme toľko nových nápadov a návrhov, ktoré programu dodajú zásadný impulz ," zhodnotil stretnutie Petr Daniš. "Som hrdý, že som členom výkonnej rady FEE zodpovedným za program Mladí reportéri pre životné prostredie v časoch jeho renesancie na medzinárodnej úrovni," povedal.
"Waleské znovuzrodenie" obnovilo komunikáciu medzi jednotlivými krajinami. Koordinátori si vymenili skúsenosti a načrtli kroky do budúcna. Medzi najdôležitejšie výzvy patrí vybudovanie novej medzinárodnej webovej stránky, určenie jasných kritérií pre oceňovanie študentských prác v súťaži YRE AWARDS a (skvelá správa najmä pre študentov!!!) organizovanie medzinárodných workshopov.
Stretnutie bolo zároveň príležitosťou spoznať novú medzinárodnú koordinátorku Sarah Pickering či porozprávať sa s riaditeľom FEE Finnom Bolding Thomsenom. Jeho súčasťou bolo aj slávnostné odovzdávanie sponzorského šeku na 3,25 miliónov dolárov, ktoré tento rok získala Nadácie pre environmentálne vzdelávanie od fondu americkej spoločnosti Wrigley. Financie poputujú na rozvoj programov Zelená škola a Mladí reportéri pre životné prostredie v pätnástich zapojených krajinách v rámci medzinárodnej kampane "Menej odpadu".
Vzdelávací program Mladí reportéri pre životné prostredie vznikol v roku 1994 pod patronátom Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental Education, FEE). Počas prvých rokov sa mu aj vďaka podpore Európskej únie darilo natoľko, že mohli koordinátori pre študentov usporadúvať medzinárodné expedície a výmenné workshopy. Napriek finančným a organizačným problémom medzinárodnej siete počas posledných rokov sa program v jednotlivých krajinách úspešne rozvíjal. Dnes ich je zapojených dvadsaťtri, čo znamená asi 13-tisíc účastníkov.
Zuzana Límová, koordinátorka
Fotoreportáž: autorka