2. cena za článok: Preč s ňou!

Vložil/a Michaela Rondosova dňa 18.05.2011

Koncom marca sme mali možnosť vidieť na vlastné oči, ako sa likviduje nelegálna skládka v oblasti Selenec pri Nitre. Bola odstránená na požiadavku mestského úradu. Majitelia poľa, pri ktorom vyrástla, sa už totiž nemohli dostať na svoj pozemok veľkými vozidlami. Pracovníci Mestského úradu v Nitre nás hneď privítali slovami: "Vy ste z Greenpeace?“.

Na odstránení skládky pracovalo už od rána asi tridsať ľudí, v rámci aktivačných prác. Zhodou okolností sme sa tu stretli aj s Miroslavom Kramárom z oddelenia komunálnych činností a životného prostredia na Mestkom úrade v Nitre, s Antonom Ďurechom, vedúcim dopravy, a Mariánom Hallom, vedúcim komunálnej činnosti , ktorí ochotne odpovedali na naše otázky.

Nelegálnu skládku tvoril komunálny a stavebný odpad, koberce, časti televízora či auta, kusy oblečenia, dokonca sme uvideli aj náhrobný kameň. Kontajner prichádzal za kontajnerom a odpad pomaly, ale isto mizol.

Miroslav Kramár nám vysvetlil, čo robiť s vecami na vyhodenie, čo sa s odpadom deje ďalej a kam sa odvezie. Myslí si, že skládku pri Selenci (smer Cabaj-Čápor) nenanosili občania mesta, ale chatári, ktorí sídlia v blízkosti. Viac si môžete prečítať v rozhovore tu.

Pýtate sa kam s týmto odpadom putujú zberné autá? Na túto otázku nám odpovedali Anton Ďurech spolu s Mariánom Hallom, ktorí sa v rámci svojej práce taktiež zaoberajú odvozom odpadov. Všetok odpad v Nitre pracovníci komunálnych služieb pozbierajú v určitých intervaloch, privezú ho na prekládku, kde sa roztriedi. Potom putuje do Tekovej ekologickej, kde sa len uloží. Na otázku, čo sa s ním deje ďalej, nám však ani jeden z nich nevedel odpovedať.

A kam s vecami, čo potrebujeme vyhodiť? „Ľudia môžu priniesť odpad do zberných dvorov štyrikrát do roka,“ vysvetlil Ďurech. „V Nitre máme dva zberné dvory. Katrušu, ktorá sa nachádza smerom na Cabaj-Čápor, druhý je na Nábreží mládeže. Stačí mať občiansky preukaz a byť obyvateľom mesta. Ľudia môžu priniesť všetko.“ Mesto sa snaží pomáhať aj starším: „Ak je občan vyššieho veku a nemá síl priniesť odpad do zberu, môže si objednať za desať eur vozidlo, ktoré odvezie vyhodené veci tam, kam patria,“ doplnil.

Michaela Rondošová, 16 rokov, Piaristické gymnázium sv. J. Kalazanského, Nitra