Nepestujme to, čo nepoznáme

Vložil/a Adriána Hermanová dňa 22.08.2011

Študentky Strednej odbornej školy drevárskej sa opýtali Pavla Bukového z odboru PLVH Mestského úradu v Krásne nad Kysucou na základné informácie o inváznych rastlinách.

Čo sú invázne rastliny?
Sú to nepôvodné druhy rastlín , ktoré boli privezené alebo zavlečené človekom z rôznych krajín za účelom podpory včelárstva alebo ako okrasné rastliny pre záhrady. Za ich výsadbu, predaj a pestovanie hrozí pokuta. Ich likvidácia je náročná a niektoré semienka dokážu klíčiť aj po šiestich rokoch. Invázne rastliny, ako napríklad boľševník obrovský dokážu svojou toxickou šťavou popáliť ľudskú pokožku a vyvolať silnú alergiu. V niektorých prípadoch boli zaznamenané aj smrteľné následky po dlhšom kontakte.

V ktorých častiach nášho mesta sa najčastejšie vyskytujú?
Netýkavka žliazkatá obsadzuje veľké plochy pri vodnom zdroji za bývalou firmou Drevina. Pohánkovec japonský sa vyskytuje hlavne v oblasti železničných tratí, kde likvidáciu majú na starosti správcovia železníc SR. Boľševník obrovský nájdeme na berme hrádze rieky Kysuca smerom k obci Dunajov.

Niektoré invázne rastliny boli privezené ako okrasné, vedeli by ste odporučiť iné alternatívne druhy?
Odporučil by som vysádzať naše pôvodné druhy rastlín a drevín, napr. jelšové a vrbinné spoločenstvá v blízkosti vodných tokov a zachovávať kosbu a spásanie lúčnych spoločenstiev dobytkom. Ja osobne sa riadim pravidlom – čo nepoznáme, to nepestujeme.

Ako sa Mesto Krásno nad Kysucou zaujíma o nepôvodné druhy rastlín?
Toto leto pripravujeme terénny výskum mesta a jeho okolia v spolupráci s vašou školou a Štátnou ochranou prírody v Čadci. Výsledky budú spracované formou mapového výstupu. Takto získané informácie budú slúžiť ako podklad pre lokalizáciu a následné odstraňovanie inváznych rastlín v katastrálnom území mesta Krásno nad Kysucou.

Adriána Hermanová, Marta Poliaková